Футбол, «Пантери», Голлівуд: історія полтавської команди з американського футболу

Фото: Аліна Смутко

Спорт, який більшість українців бачила лише у кіно, став доступним у Полтаві

Футбольний майданчик за адресою провулок Великий 6, поблизу так званого «Будинку футболу», зазнав слави, як майданчик на якому неможливо нормально грати у футбол. Коли там у 2016-му році проводили матчі Чемпіонату Полтави з футболу, футболісти і тренери в один голос обурювалися тим поганою якістю поля, а також відсутністю роздягалень і елементарних зручностей. Футболісти бідкалися, тодішній керівник Федерації футболу Полтави розводив руками, а згодом реконструювали полтавський стадіон «Динамо» і футболісти-аматори переїхали туди.

Здавалося б, ні на що не придатна галявина, стала притулком для інших спортсменів — представникам жорсткого і такого незвичного для українців — американського футболу. Тут «оселилася» полтавська команда «Пантери», і ці спортсмени не лають поле, а навпаки відзначають, що на нього зручно падати. Саме там, серед розвалених будівель у Полтаві зароджується американський футбол.

Що таке американський футбол

Бейсбол і американський футбол, це види спорту, які є національними в Америці, а більшості європейців знайомі виключно з голлівудських кінокартин. Отож, спробуймо розібратися, що за звір американський футбол, і з чим його їдять.

Американський футбол — командний вид спорту з м’ячем. Мета гри — просувати м’яч у бік залікової зони на половині поля суперника і заробляти очки. М’яч можна нести в руках, кидати та передавати товаришам по команді. Очки можна заробляти різними способами, включаючи занесення м’яча в залікову зону, успішний пас в залікову зону або забитий м’яч між стійками воріт (над поперечиною). У кожного способу різна «очкова вартість». Перемагає у грі команда, яка набрала більшу кількість очок по закінченню відведеного часу.

Команди грають 11 на 11. У кожній команди футболісти діляться на дві групи — напад, захист, кожна з них ділиться на три лінії. У кожній лінії є багато позицій, гравці на яких виконують свої функції. У стислій формі з правилами гри ви можете ознайомитися у цьому презентаційному відео.

У Полтаві з’явилася команда «Пантери»: як так сталося

Ідея створити у Полтаві команду з американського футболу належить Семуру Алмазову. Він познайомився з американською національною грою, як не дивно в Росії.

— Я певний час працював у Москві, — розповідає Семур. Одного разу гуляв парком, і побачив як чоловіки грають в американський футбол. Вирішив спробувати сам і в мене вийшло. Грав за команду «Московські Спартанці». У 2015-му повернувся до Полтави, але пристрасть до цього спорту не втратив, розумів що не можу без цього і вирішив створити команду.

— Важко було залучити людей до спорту, який для українців чужий?

— Після того як кинув клич у соціальних мережах, перше тренування були лише через півтора місяці. На це тренування прийшло дев’ять чоловік. Зараз з тих людей залишилося лише п’ятеро.

— А через що люди як правило відсіюються?

— В людей багато упереджень, вони думають, що це якась страшна бійня і бояться контакту. Хоча якщо правильно йди в стик, ризик травми мінімальний. Звичайний футбол в цьому плані набагато травматичніший.

— Навіщо це все? Виключно заради задоволення?

— На даному етапі так. В Україні зараз цей вид спорту розвивається, є чемпіонат, є федерація. Незабаром будуть формувати національну збірну України. В американського футболу є перспектива перерости аматорський рівень, але якщо говорити конкретно про «Пантер», зараз я не готовий говорити про те, що ми збираємося продавати гравців у NFL. Ми дуже молода команда, і поки що не готові переформатуватися у клуб.

— Існує думка, що в американський футбол грають виключно потужні хлопці габаритної комплекції.

— Це стереотип (сміється). В американському футболі багато позицій і навіть маленькому худенькому хлопцеві знайдеться своя роль і своя функція на полі. Було б бажання.

Семур Алмазов

Проводити тренування Семуру допомагає полтавець Антон Талипов. Чоловік працює в ІТ-сфері, і понад 20 років цікавиться американським футболом, тож коли почув клич Семура про створення команди, охоче погодився.

— Антоне, крім того, що Ви самі граєте, ви ще й допомагаєте Семуру у тренуваннях. Як виглядає тренування «Пантер»?

— Ну якщо говорити про те, як це взагалі має бути, то тренерський штаб команди має налічувати щонайменше вісім людей. Адже в американському футболі гравці діляться на групи нападу і захисту, а самі ці групи на три лінії. У кожної лінії свої функції, і для кожної має бути свій тренер. У нас же тренерський штаб маленький, тому ми просто окремо тренуємо напад і захист.

— Що може змусити українця полюбити американський футбол?

— Як і у будь-якому виді спорту люди шукають тут речі які їм близькі. Якщо вам подобається контактні види, дух протистояння, то це для вас. До того ж окрім роботи руками і тілом, тут треба добре працювати головою. Футбольний матч це шахова партія, розіграна на полі. Перед грою тренер формує так званий плейбук, куди заносяться всі комбінації. Під час матчу, кожен гравець має знати свій маршрут та порядок дій на полі. Це стосується і нападу і захисту, і все відбувається монолітно. Необхідно обманути суперника. Це колосальна робота мозку.

— Тобто, якщо я правильно розумію, людина яка гратиме в американський футбол, отримає не лише можливість підтримувати фізичну форму, а й швидко думати?

— Звісно. Без цього неможливо грати. Ти можеш бути чудовим атлетом, але всі твої дані будуть помножені на нуль, якщо тебе обманюватиме менш потужний фізично суперник. Приміром, в останньому Супербоулі кращим гравцем матчем став гравець зростом 1,75 м. Для американського футболу у США це взагалі не зріст.

— Я запитував у Семура, запитаю і у Вас: чи є перспектива, що американський футбол в Україні перестане бути грою для тих хто хоче позайматися спортом після роботи, і стане на професійні рейки?

— Все упирається в кошти. Поки футболісти утримують команди власним рахунком, спорт буде аматорським. В нас навіть чемпіони України не отримують прибутку, що вже говорити про першу лігу. Хоча нам сказали, що якщо ми зробимо федерацію, то місцева влада виділятиме нам якісь кошти для поїздок на виїзди. Це теж немало, адже, приміром виїзд на гру до Маріуполя це приблизно тисяча гривень на людину. Ось таке недешеве хобі. Добре, коли гравець працює, і може собі це дозволити, а коли ти студент і живеш на стипендію? От так у нас є хлопці, які грають лише у домашніх матчах.

Антон Талипов

Тренери розповіли, що у команді на даний момент триває постійний набір нових людей, адже їх катастрофічно не вистачає. Саме від цього футболісти зазвичай травмуються, адже під час матчів немає можливості для ротації і відповідно часу для перепочинку. Люди банально перевантажуються. Тренування коштують 300 грн за місяць. Антон Талипов розповідає, що бували і масові тренування. Проте люди часто лишають цю справу, за рік через команду пройшли і відсіялися близько 40 чоловік. Втім, говорить, що люди із задоволенням приходять на матчі, і «Пантери» вже мають свою невеличку вболівальницьку базу.

Флаг-футбол для дівчат

Для тих хто полюбляє американський футбол, але побоюється жорстких контактів, існує безконтактний різновид цієї гри — флаг-футбол. Команди грають за правилами американського футболу, але без захисної екіпіровки. До поясу гравців кріпляться два прапорці, і для того щоб зупинити футболіста не треба його хапати чи валити на землю, достатньо просто зірвати з нього прапорець. Флаг-футбол часто використовують як засіб відточити прийоми американського футболу в новачків, а також у нього грають жінки, підлітки й діти. Не оминув флаг-футбол і Полтаву, і поряд з «Пантерами» активно формується жіноча команда з флаг-футболу. Організацією і набором команди опікується полтавка Анна Єгорова. Коли ми завітали на тренування, через сильну зливу не всі прийшли, і крім Анни тренувалися лише двоє дівчат, проте вона розповідає, що насправді актив більший.

Анна Єгорова

— Ми зараз, як і хлопці, перебуваємо у процесі постійного набору футболісток, — каже Аня. — Проте вже є 15 дівчат які постійно тренуються і вдосконалюють свою майстерність. Команда аматорська, тому дівчата приходять або ввечері після роботи, або змушені витрачати на це, умовно кажучи, єдиний вихідний, тому деякі люди відсіюються.

— Як ти взагалі потрапила в команду?

— Все почалося з появи «Пантер». Я раніше не сприймала американський футбол. Мене бісило, що у грі постійно зупиняється час, здавалося, що немає динаміки. Але коли я, в якості журналіста, потрапила на живу гру «Пантер», то мене захопило. Я зрозуміла чому так, і що тут цінується кожна секунда ігрового часу. Коли ти бачиш, як гравець отримує точний пас на відстані і на шаленій швидкості несе тачдаун, а за ним женуться люди в шоломах... це неймовірний азарт. Ти наче біжиш разом з ним.

— Як сама почала грати?

— Гравець «Пантер» Ігор Мелюхнов повідомив, що збирають жіночу команду. Я пообіцяла прийти на тренування. Чесно скажу, лінувалася (сміється), але коли вже дала слово, то треба було тримати. Ну а там я вже захопилася, і з того часу тренувань не пропускала.

Якщо вірити засновникам «Пантер», полтавська команда з флаг-футболу теж скоро заявить про себе на всеукраїнському рівні, адже цей вид спорту розвивається паралельно з американським футболом, і від Полтави вже чекають команду.

Коли і де вболівати

В Україні є два дивізіони американського футболу — Вища і Перша ліга. Полтавські «Пантери» заявилися до першої і вже стартували там виїздом проти «Азовських Дельфінів». 26 травня на американський футбол можна буде подивитися у Полтаві. В гості до «Пантер» приїде «Дніпро Юнайтед 2». Матч відбудеться на тому ж багатостраждальному майданчику, поблизу так званого «Будинку футболу» за адресою пров. Великий 6. З календарем матчів «Пантер» ви можете ознайомитись тут.

Види спорту:

Футбольні турніри: