Дмитро Мілько: «Назви "Бастіон" вже немає, але команда не стала "мильною бульбашкою"»

Дмитро Мілько / Фото: Владислав Власенко

Ексклюзивне інтерв’ю з чинним чемпіоном Полтави, а нині головний тренером ФК «Нафтогаз»

Чемпіонат Полтави з футболу 2018 назавжди увійшов в історію. По-перше, вперше за всю історію переможець визначався у «золотом» матчі, а по-друге — чемпіоном стала команда-дебютант — «Бастіон». Команда, яку зібрав та тренував відомий молодий полтавський футболіст-аматор Дмитро Мілько, за спонсорської допомоги відомого у Полтаві активіста Геннадія Сікалова створила сенсацію, і виграла чемпіонат. Успіх команди не можна назвати казкою, адже у складі «Бастіона» грали сильні футболісти, зокрема колишні ворскляни Олексій Казаков, Олександр Матвєєв, Віталій Момот, а кістяк команди склали футболісти «Олімпії» з Савинців — багаторічного чемпіона Полтавщини. Втім, чемпіонство «Бастіона» таки можна було назвати несподіванкою. Особливого драматизму додавав той факт, що Мілько і компанія вибороли «золото» у серії пенальті «золотого матчу», тобто боротьба тривала до останнього свистка. Тоді злі язики говорили, що «Бастіон» — команда-вискочка, і наступного року її вже не буде, а колектив продовжував перемагати і Дмитро Мілько озвучував амбітні плани на майбутнє.

Пройшов рік, і на Чемпіонат Полтави 2019 команда «Бастіон» не заявилася. З’явилася нова, яку знову зібрав Дмитро Мілько, тепер вже під назвою «Нафтогаз». Геннадій Сікалов, який був спонсором і президентом «Бастіона» (звідси власне й назва — Геннадій керівник ГО «Останній Бастіон»), до цієї команди стосунку вже не має. Про «Бастіон», «Нафтогаз» і що робити з амбітними планами, ми розпитали у Дмитра Мілька.

«Співпраця з Геннадієм Сікаловим дала мені гарний життєвий досвід, і його біографія не лякала»

— Дмитре, почнімо з «Бастіона». Я готовий посперечатися, що багато людей, які спостерігають за Чемпіонатом Полтави, десь подумки, мріють про те, щоб мати свою команду. І навіть розмірковують, кого б вони поставили в напад чи на ворота. Як така ідея спала на думку тобі, і як вона перетворювалася на реальність?

— Я грав за «Атаку-Автотранс», мене там все влаштовувало. На Чемпіонаті області грав за «Велику Багачку» і теж начебто все було добре, але потім з’явилося бажання створити щось своє. Мене запросили до Словаччини грати на професійному рівні у ФК «Серед». Я там познайомився з класним спеціалістом Юрієм Панфіловим. Він працював у Португалії, Бразилії, був знайомий з багатьма фахівцями. Він пояснив мені багато речей про підготовку футболістів, тренувальний процес і т. д. Мене це дуже зацікавило, я багато чого законспектував. У «Середі» я не залишився, адже не зміг договоритися про фінансові умови, але в Україну повернувся вже з бажанням створити свою команду. Я хотів вже не просто приходити і грати, а впроваджувати якісь свої ідеї. Я грав у аматорських чемпіонатах Полтави та області і бачив там речі, які, я б наприклад, зробив інакше.

— Які?

— Ну якщо говорити про чемпіонат області, то я помічав, що деякі керівники і тренери команд, маючи пристойний фінансовий бюджет, неправильно будували роботу і спілкувалися з футболістами. Я хотів власним прикладом показати, що можна працювати інакше.

— Ти прокинувся з ідеєю створити команду. Який механізм дій далі?

— Футбольна команда вимагає певних фінансових умов. Це і внесок за участь у змаганнях, і тренувальне поле, і форма, і інвентар... У мене було певне коло знайомих, до кого можна було б звернутися по допомогу і кому б це було цікаво. Так ми з моїм другом Павлом Бабінчуком, який мені у всьому допомагав, звернулися до Геннадія Сікалова.

— Ви звернулися до нього як до потенційного спонсора. А якщо говорити про футболістів, важко було зібрати людей для чогось нового?

— Я багато грав на теренах Полтавщини, тож мене багато хто знає, і я багато кого знаю. Спочатку я хотів зібрати виключно молодих хлопців, щоб з часом вони за рік-два виростуть до певного рівня. Але, по ходу чемпіонату, президент нас попросив добавити досвідчених футболістів.

— Я пам’ятаю у вас навіть Олександр Матвєєв з’являвся...

— Так. Потім деякі люди, які теж грають у чемпіонаті Полтави, говорили, що в мене не має мізків, що я запрошую таких зіркових футболістів, таких як Матвєєв, Момот, Казаков... А люди не розуміють, що через таких футболістів підвищується інтерес до Чемпіонату Полтави. Люди ходять на футбол щоб подивитися на цих гравців. Словом, пізніше це переформатувалося трошки в іншу команду. Ми єдиними почали регулярно тренуватися, двічі на тиждень. Що особливо приємно, хлопці ходили на тренування із задоволенням. Це означає, що мені як тренеру вдалося добре побудувати тренувальний процес. А ще це плюс до згуртованості колективу, взаєморозуміння між хлопцями, просто привід зайвий раз побачитись.

— А як взагалі можливо досягати якихось результатів без тренувального процесу? Як грають футболісти, які умовно кажучи, бачать один одного лише під час чемпіонату? Взяти хоча б ту «Атаку-Автотранс», де ти виступав, команда виглядала доволі зіграною.

— Треба розуміти, що деякі люди, грають разом в інших турнірах. Половина «Атаки» грала разом на Чемпіонаті області та районних чемпіонатах. Та й під час матчів міської першості гравці поступово звикають один до одного. Але я вважаю, що тренування грають дуже важливу роль. Якщо тренер тренує команду і вона після цього грає, то це — тренер. Якщо ж він її просто збирає, то він організатор або менеджер. Після «Бастіона» я можу з упевненістю сказати про себе, що я саме тренер команди, яка стала чемпіоном.

— У «Бастіона» були свої вболівальники? Ну крім родичів-друзів-знайомих.

— Я зустрічав багато людей у Полтаві, навіть не знайомих мені, які говорили, що їм подобається як грає «Бастіон», і вони вболівають за нас. Я потім зустрічав цих людей на трибунах і розумів, що щось таки роблю правильно. Ми для цього і створювали команду. Я з фінансової точки зору тут не маю жодного зиску.

— Я якраз до цього і підводив. Для чого це все?

— Виключно для задоволення і розвитку футболу в Полтаві. Мені приємно, коли є команда, коли все організовано. Згадай хоча б «Золотий матч»: повний стадіон людей, журналісти, телебачення. Я сподіваюся, що тут навіть з’являється якась альтернатива матчам «Ворскли». Коли є живі емоції, щирий футбол без великих грошей, коли люди грають виключно через свою любов до футболу — такі ігри приємніше дивитися. Більше команд — цікавіший чемпіонат. Цікавіший чемпіонат — на стадіон приходить більше людей. На стадіоні більше людей — значить ми розвиваємо футбол. Полтавцям є де відпочити, і після роботи піти не пити пиво, а подивитися живий жвавий футбол, де грають такі люди як Краснопьоров, Мелащенко, Медведєв, Матвєєв, Казаков, шарій і т. д. Я люблю ці емоції.

— Коли ви з Павлом Бабінчуком створювали команду, ви прийшли за спонсорською допомогою до Геннадія Сікалова — особистості з сумнівною біографією, кримінальним минулим і мутним теперішнім. З великою ймовірністю і назва команди «Бастіон» і сама команда були засобом піару для однієї людини і одного громадського об’єднання. Ти полтавець, і знав хто такий Сікалов, і розумів всі ризики. Однак, тебе це не зупинило.

— Ні, мене це не знітило. Мені було цікаво спілкуватися з цією людиною, це був гарний життєвий досвід. До того ж, мені настільки хотілося щоб була команда, що мені було все одно на біографію президента. До того ж, я над ним так би мовити, свічку не тримав, і цю біографію бачив лише у ЗМІ. Він одразу згодився нам допомогти, як ми могли відмовитися? Он у Олександра Мамая теж зіпсована біографія, але ж це не завадило йому стати мером. Біографія Януковича теж не завадила йому стати президентом України. То чому ж біографія Сікалова мала відлякати мене від того щоб він став президентом команди «Бастіон».

— Щонайменше тому, що наскільки я пам’ятаю, у деяких післяматчевих коментарях ти говорив про далекоглядні плани «Бастіона», а зараз такої команди немає. Зокрема ви збиралися відкрити дитячу футбольну школу. А зараз «Бастіона» вже не існує, і я так розумію якраз через те, що президент втратив до неї інтерес. А якщо говорити грубо, вас просто пошили у дурні.

— Ні, нас не «кинули». Ні я, ні жоден з хлопців ні на що не скаржилися ні по ходу сезону, ні після. Просто президент вирішив піти іншим шляхом, а ми вирішили піти своїм.

— Ну звісно. Геннадій Анатолійович отримав свою порцію піару, поставив собі «галочку», що він чемпіон Полтави і пішов своїм шляхом...

— Ну так і я поставив собі таку «галочку», і всі футболісти. Ми з Геннадієм Сікаловим залишилися в чудових стосунках. Так, були плани набирати діток, відкривати школу, але можливо особисто я до цього ще не готовий. Діти це дуже велика відповідальність і постійне спілкування з батьками. Напевне мені поки що варто побути з дорослою командою, а вже потім з часом відкривати дитячу школу, чому б і ні.

— Будь-яка команда з часом обростає вболівальниками завдяки своїм традиціям, які потім створюють бренд. Про такі команди як «Зоря-Ворскла», «Атака-Автотранс» і т. д. говорять, що це команди «з традиціями». Не в останню чергу завдяки цьому, в них є свої вболівальники, які їх люблять. Чи можливо зародити традиції, якщо кожного року змінювати назву і президента?

— Ну дивися, решетилівське «Динамо» змінило назву, з’явилася команда «Легіон»...

— Але при цьому решетилівське «Динамо» залишилося.

— Так, залишилося. І я буду радий, якщо залишиться якийсь інший «Бастіон» грати на район.

— Якщо у президента зник інтерес, то вже не гратиме.

— Мені важливо, щоб був «кістяк», колектив. Назва це теж дуже важливо. Я прагну до того, щоб у нас були певні традиції. Можливо на даному етапі її немає. Я з великою повагою ставлюся до «Зорі-Ворскли», «Атаки-Автотранс», «Левади»... команд, які вже давно існують. Але до цього треба дійти. Якби «Бастіон» не став чемпіоном, можливо цього року у нас би не з’явилися нинішні спонсори. Можливо через кілька років стабільності, гарні результати нашої команди переростуть у традицію. Візьмемо для прикладу СК «Полтава». Була команда з такою назвою, потім вони стали «Рокитою», але колектив, тренер і президент залишилися разом. Так, зараз знову відродилася СК «Полтава».

— А вболівальники з села Рокита Великобагачанського району залишилися без команди, бо ж на них, я і у професійному футболі, всім виявилося начхати.

— Так, це величезний мінус. Але є плюс — у чемпіонаті області є полтавська команда. Їх у нас не так багато.

— Чотири.

— А кілька років тому не було жодної. Я прагну до того щоб у нас була команда з традиціями. Те що про нас говорили минулого року, що ми «мильна бульбашка», команда одного дня і т. д. Слухайте, ну створіть самі команду.

— Я чув подібне від людей в яких, якраз, вже є команди.

— Так, були й такі. Але ж колектив залишився. Команда це ті, хто грає у футбол. Команда в нас у цьому році є. А зміна назви, це не страшно. Зараз в Україні такі часи, коли людей хвилює зовсім не спорт, а інші речі — політика, бізнес тощо. Дуже непросто знайти людину, яка б погодилася утримувати аматорську команду.

— Наразі вам це вдалося. Напевно, знову довелося стукати у різні двері. Та й назва, говорить про те, що її придумав спонсор.

— Ні, цього разу мені вистачило провести переговори з певними людьми, які люблять футбол.

— З ким?

— Можливо, коли почнеться чемпіонат, я зможу назвати цих людей. Всьому свій час.

— Ти говориш, що кістяк вдалося зберегти. Хоча я пам’ятаю, що коли стало відомо про нові правила заявки на Чемпіонат області, в тебе були певні побоювання.

— Я дуже переживав. Якби Федерація футболу Полтави була членом обласної федерації, то все це б працювало, і міський футбол просто б вбили. Я не розумію таких правил. Це ж аматорський рівень, тут немає професійних контрактів. Це все дуже дивно і незрозуміло для чого. Щодо кістяка «Нафтогаза», його складають футболісти «Бастіона». Плюс додалися кілька гравців «Рокити», «Аргуса»...

— Є гарантія, що через рік вам знову не доведеться міняти вивіску? Звикнуть вболівальники до ФК «Нафтогаз», полюблять команду. А потім «Бац!» — новий спонсор. І вже замість «Нафтогаза» з’являється якийсь умовний «Залізорудник».

— Все залежить від того, як ми проведемо цей Чемпіонат Полтави.

— З «Бастіоном» ви його виграли і це не допомогло. Що ж ви маєте зробити тепер?

— Дуже вірю в те, що наступного року все збережеться. Щодо гарантій, у нас всі домовленості були усними. Ми не підписували жодних спонсорських контрактів чи чогось подібного. До того ж, ми не знаємо що завтра буде в країні. Загадувати щось наперед не варто. Зараз є команда, і вона має перемагати і радувати вболівальників. Головне завдання — збереження колективу, щоб у команді всіх все влаштовувало і хлопці грали з пристрастю і емоціями. Коли ми у першому матчі програємо 0:5, і гравці команди-суперника сміються і кажуть «не забивайте їм більше, а то знімуться», а у наступному турі ми переграємо «Легіон» — гранда полтавського футболу. Хіба це не блокбастер? Ось такого хочеться і з «Нафтогазом».

фК "Бастіон"

— Знову ж таки, ви стали чемпіонами і можете стати ще раз, що далі?

— Можна розглядати Чемпіонат області. Минулого року так сталося, що ми з президентом пішли різними шляхами, і зараз відбувається певне перезавантаження. Було б добре, якби Федерація давала якісь привілеї для чемпіонів. Якби, наприклад, чемпіона міста безкоштовно заявляли на Чемпіонат Полтавщини, або на відкриту першість ПАТ «ПЗМС»...

— Це поради для федерації. А для вас який наступний крок?

— Поки що — грати на перемогу, заохочувати глядачів до футболу і розвивати Чемпіонат Полтави. Згадай «Золотий матч» — це було чудове шоу.

— Так, і навіть претензій до арбітрів ні в кого не виникло.

— Якщо говорити про суддівство, то я взагалі хочу відзначити, що торішній чемпіонат видався доволі рівним. Було кілька суперечливих епізодів, на які я звертав увагу у матчах проти" Зорі-Ворскли«. Зокрема, там не поставили чистий пенальті на нашому нападнику Володі Борсалу, але в цілому, чемпіонат був рівним. Сподіваюся, що і цього року вболівальники побачать чесну, безкомпромісну боротьбу.

«Діалог з Віталієм Купрієм був проханням Геннадія Сікалова»

— Дмитре, влітку минулого року, якраз коли виступав «Бастіон», до Полтави приїздив народний депутат України Віталій Купрій. На зустрічі з ним були присутні журналісти, активісти тощо. На зустрічі також активно виступав Геннадій Сікалов. Ти теж був на тому заході і говорив про те, що тебе хвилює стан футболу на Полтавщині, що дитячо-юнацький футбол у регіоні не розвивається і наголошував на тому, що це на відповідальності тодішнього голови Полтавської ОДА і, за сумісництвом, очільника обласної федерації футболу Валерія Головка. Купрій відповів, мовляв, пошукаємо в резервах кошти, і вирішимо проблему. Віталій Купрій не має жодного стосунку до нашого регіону, але він нардеп, і що він робив у Полтаві зрозуміло — піарився. Що там робив Геннадій Сікалов, теж зрозуміло. А що там робив ти, і чому ставив слушні запитання людині, яка в принципі не має до них стосунку?

— Скажімо так, мене про це по-дружньому попросив Геннадій Анатолійович. Він просив сказати про те, що мене хвилює. Тоді якраз тривав чемпіонат області, де була купа проблем. Геннадій Анатолійович тоді фінансував нашу команду, і я не зміг йому відмовити.

— В тебе немає відчуття, що тебе просто використали задля чужого піару?

— Ні. Я б почувався використаним, якби мені написали на листочку що сказати, і я сказав щось таке, що б не збігалося з моїми власними думками. Це не було зроблено для якогось мого власного піару і грошей я за це не отримував.

— В цьому я не сумніваюся, але ж увесь захід був спрямований якраз задля піару конкретної людини.

— Повторюся, мене про це попросили по-дружньому і я не зміг відмовити і прийшов розповісти про те, що мене хвилювало. До того ж, ми тоді йшли в чемпіонат, і у нас з паном Сікаловим були не лише дружні, але й партнерські стосунки зі взаємними обов’язками.

— Ти проходиш стажування у Полтавському міськвиконкомі. Навіщо тобі це? Збираєшся в чиновники?

— Я проходжу стажування саме в Управлінні сім’ї, молоді та спорту і це для того щоб побачити чим взагалі займається міська рада. Мені стала цікава внутрішня кухня. Я не розглядаю міськраду як подальше місце роботи, хоча можливо мене залишать у кадровому резерві.

— Коли ти погоджувався на пропозицію Сікалова на діалог з Купрієм, ти не думав про те, що це буде для тебе великий репутаційний мінус, особливо, якщо доведеться займатися громадською роботою?

— Ні, я про це не думав. Навпаки, мені цікаві такі заходи, це новий досвід. Було цікаво побачити, як спілкуються люди.

За «Колос» з Сорочинців більше не граю

— Закінчимо інтерв’ю все ж футбольними запитаннями. Ти граєш зараз за когось у Чемпіонаті Полтавської області?

— Був ряд пропозицій. «Карлівка» в цьому році не заявилася. Я певний час грав за «Колос» з Великих Сорочинців, але погляди головного тренера на майбутнє команди повністю розбіглися з моїми, тому я вирішив та м більше не грати.

— Можеш назвати у полтавському аматорському футболі трьох тренерів, які є для тебе справжніми авторитетами?

— Трьох не зможу, але назву більше. Це Юрій Мармач, Олег Калюжний, Олег Краснопьоров, Володимир Прокопіненко та Володимир Сисенко.

У першому турі Чемпіонату Полтави 2019 «Нафтогаз» переміг «Динамо» з рахунком 3:1.

Види спорту:

Футбольні турніри: