Ольга Корсун: «Раніше Олімпійські Ігри були мрією, зараз — найближча мета»

Ольга Корсун / Фото: Владислав Власенко

Ексклюзивне інтерв’ю з переможницею всесвітньої Універсіади

Цього літа спортсмени з Полтавщини тріумфували на міжнародних змаганнях. Слідом за Європейськими Іграми, де спортсмени з Полтавщини завоювали шість «золотих» медалей, наступила Всесвітня Універсіада. Тут представників Полтавщини було значно менше, і медаль у скарбничці області лише одна — але яка! Полтавка Ольга Корсун перемогла у потрійному стрибку. Вона єдина у легкоатлетичній збірній України на Універсіаді представляла Полтавщину і саме вона продемонструвала один найбільш яскравих та емоційно насичених виступів українських спортсменів.

Універсіада закінчилася, пристрасті вщухли і Ольга повернулася до Полтави, де ми з нею власне й зустрілися. Журналісти приписали їй фразу про те, що виступ на Універсіаді був «як у кращих сценаріях Голлівуду». Проте спортивний шлях Ольги дійсно схожий на сюжет добротного спортивного байопіку — зі своїми злетами, падіннями, конфліктами і драмами.

«Спочатку просто стрибала в довжину, як і всі діти»

— Ольго, розкажіть, як власне Ви стали виступати саме у потрійному стрибку, та й взагалі як туди потрапляють люди? Елемент же насправді маловідомий для широкого загалу. Діти на фізкультурі зазвичай, або швидко бігають, або далеко стрибають. Ви ж робите і те, й інше. Як так вийшло?

— Ви праві (сміється). Я спочатку просто стрибала в довжину і не хотіла робити потрійний. На цьому наполіг мій тренер Василь Омельяненко.

— А взагалі як почала займатися легкою атлетикою?

— В мене була спортивна сім’я. Сестра легкоатлетка, батько теж. Всі душею і тілом хотіли щоб я пішла по їх стопам?

— А ви хотіли?

— Я перепробувала купу видів спорту: плавання, баскетбол, бальні танці... Батьки розвивали мене з різних боків і хотіли щоб я була фізично міцною дитиною. Я була дуже активною і мене хотіли чимось зайняти (сміється). Хоча, знаєте, була одна історія. Мій двоюрідний брат живе у Франції, і колись прислав сестрі круті брендовані шиповки. В Україні їх тоді було не дістати. Вони їй не підійшли по розміру і батьки хотіли їх продати. Але не встигли. Я малою дитиною, гралася, і обрізала на них бирки (сміється). На мене накинулися, а сказала, що тепер буду в них займатися. Їх не продали і вони чекали свого часу. Мені вже нікуди було діватися (сміється).

— До речі, якщо подивитися на всі види спорту, якими ви займалися, то всюди є мікроелементи потрійного стрибка :)

— Так, те що треба. Так от, коли пішла тренуватися до сестри і дійсно спочатку стрибала в довжину. Бігала я так собі. В трійку кращих потрапляла, але лідером не була. Пізніше я потрапила до Василя Омельяненка. В нього були переважно дорослі спортсмени, але він тоді працював у тандемі з Євгеном Івановим, який займався саме дітьми до яких приєдналася і я. Потім тандем розпався, і я залишилася з Омельяненком. Перший рік я стрибала у довжину, а потім тренер почав наполягати на потрійному.

— А чому ви власне опиралися?

— Не знаю. Мені він не подобався. Коліна боліли. Знаєте, щось наче й виходило, але все через «не хочу». І тут мене прорвало. Десь у 2010-2010 році я поїхала на Чемпіонат України і у стрибках в довжину і у потрійному стрибку. І там і там потрапляю у фінал. Там я у потрійному стала восьмою і стала ставитися до нього лояльніше. А потім у 2012-му я виграла Кубок України й остаточно прийняла потрійний стрибок.

— Тобто прийняття прийшло разом з медалями?

— Так, виявилося що все не так погано:) Вигравати ж завжди приємно. Коли розумієш, що перемагати вдається саме в цьому виді програми, значить треба розвиватися саме тут.

— Коли зрозуміли, що спорт це не захоплення, а професія? Вам можливо було легше, адже у вас вся родина спортивна. А так, професія далеко не з популярних.

— Звісно, і далеко не найприємніше. Особливо з фінансової точки зору. Щоб ви розуміли, я минулого року виконала норматив «Майстра Спорту» мені досі не виплатили за це премію. За «Майстра спорту міжнародного класу» чекатиму ще роки (сміється). Родина мене підтримувала, а от з школою були проблеми. Моя класна керівниця сказала: «обирай або навчання, або спорт». Я пішла після дев’ятого класу до політехнічного коледжу зі словами «Я обрала спорт».

— А ось така опозиція «навчання або спорт» на ваш погляд взагалі є правильною? На цю тему є багато стереотипів і мемів про «тупих спортсменів» і т. д.

— Ні, це просто рамки в які нас чомусь з дитинства заганяють. Я знаю багатьох начитаних спортсменів. Та й сама я добре вчилася в школі — була відмінницею. Просто коли ти тренуєшся і змагаєшся, то не завжди виходить все встигати. Після кожних змагань ти приїжджаєш, а там не пишаються твоїми перемогами а «пиляють» тебе за те що ти пропустив. У коледжі такого не було. Навпаки, там дуже підтримували спортсменів. Я його закінчила з червоним дипломом, хоча я в той час ще більше часу присвячувала спорту і звісно більше пропускала.

— Наздоганяти і здавати «хвости» все одно ж доводилося.

— Іноді здавала наперед, екстерном. Так було простіше.

— У тебе спортивна сім’я, і судячи з того що ви розповідаєте, вибору чим займатися у вас не було. А що якби не спорт?

— Я маю професію програміста. Звісно я намагатимуся повністю реалізуватися у спорті, але в разі чого запасний варіант є (сміється).

«Емоції, які я відчувала не передати словами. Я хвилин з п’ятнадцять сиділа і плакала»

— Молодих людей часто відмовляють від занять спортом аргументом, мовляв, вік професійного спортсмена недовгий, і активно виступати можна лише до 30-35.

— Так, але якщо за цей короткий проміжок витиснути з себе максимум, ти отримаєш такі сильні емоції, яким не має жодних аналогів. Взяти хоча б Універсіаду. Коли я вдало стрибнула, я потім сиділа на секторі і просто хвилин п’ятнадцять плакала, поки стрибали конкурентки. Це не передати словами. Потім дивишся, а в тебе понад дві сотні непрочитаних повідомлень з привітаннями. І знову тебе трусить, по тілу мурашки. Це справжнє окрилення, це треба відчути.

— Першими тебе, мабуть, привітали батьки?

— Так, мама. Вона навіть прилітала на кваліфікацію до Неаполя, хоча на фіналі бути не змогла через роботу. На сектор для стрибків не можна йти з телефоном і він був у тренера. Потім бачу — розривається від дзвінків, а тренер не встигає відповідати. Потім каже «всі дзвонили, всі привітали, всі плачуть» (сміється).

— У вас у березні був міжнародний старт — Чемпіонат Європи у Глазго, і напевно там ви теж розраховували на «золото», але не пройшли кваліфікацію. Щось пішло не так. Що?

— Не знаю як щодо «золота», але до фіналу дійсно можна було виходити. Там наклалося багато факторів. Перед змаганнями я захворіла — поїхала до Києва і повернулася з температурою. До всього додався психологічний дискомфорт... Словом, все наклалося як сніжний ком. Я приїхала до Глазго практично розчавленою. Я наче й стрибнула непогано (13, 30 м). Я була розчарована. Не можна було сказати, що я «перегоріла» чи злякалася, що змагатимусь з титулованими спортсменами. У секторі для стрибків всі рівні. Я тоді дивилася фінал, і говорила собі: «це останній змагальний фінал, який я дивлюся на трибунах». Дала собі слово, у кваліфікації більше не вилітати.

— Ви згадали про конкурентів. Стрибки це не контактний вид спорту, і в принципі спортсмен бореться лише сам з собою. Чи є якийсь тиск, коли знаєш, що разом з тобою стрибають титуловані спортсмени?

— Я дивлюся на стартові листи і на результати, але не можу сказати, що це якось тисне. Повторюся, на секторі всі рівні. Кожен може раптово вистрелити, як я в Неаполі.

— Хм.. а з ваших слів складається враження, що в Неаполі ви не «вистрелили», а навпаки, все йшло за планом.

— Так, все за планом. Просто знаєте, до цього було відчуття якоїсь недореалізованості. Таке враження, що ми довго заряджали гармату, а ядро ніяк не вилітало. І от на Універсіаді це нарешті сталося. Дуже допомогло те, що зі мною поїхав мій тренер Юрій Щербак. Поїхав своїм коштом, адже фінансування на це ні Полтавщина, ні держава не виділила. Сама його присутність додавала впевненості. Це була дуже потрібна підтримка.

— Розкажи детальніше про Універсіаду. Всі бачили твій емоційний фінал. А що було до цього?

— Мене перло (сміється). У кваліфікації я на першому стрибку біжу і прямо відчуваю, що мене несе. Так класно. Я не доступила до планки, стрибнула, приземляюся — 13,75. Це з недоступом і з моїм фірмовим приземленням, коли нога залишається ззаду. Так взагалі можна стрибати норматив на Олімпіаду. Стрибаю вдруге — роблю скачок і підсідаю. Потім дивлюся як стрибають інші і ніхто не може. Третя спроба не знадобилася. Наступного дня розім’ялася, поприсідала зі штангою, поплавала і відчуваю, що починаю застуджуватися. Коли виходила на фінал — вже боліло горло. Дихати було важко, ніс закладений, на розминці підвернула стопу. Але говорю тренерові, що все нормально, треба себе проявляти. Знаєте, я відчуваю, що почуваюся гірше ніж у кваліфікації, але стрибки йдуть. На останню спробу я прямо завелася, попросила підтримки у публіки і вони влаштували овації. Взагалі треба віддати належне публіці — італійці палко підтримують всіх. До них додалася українська делегація і вони створили неймовірну атмосферу. Стрибаю, бачу результат, всі радіють, плачуть. Тепер залишалося дочекатися як стрибнуть конкурентки. В першу чергу ми звісно налаштовуємо себе, але все одно моніторимо конкурентів. Є люди, які психологічно ламаються, якщо перед ними хтось вистрелює. Я ж навпаки тільки більше заводжуся. До речі тренер сказав, що на Універсіаді я своїм стрибком всіх «прибила». (сміється).

— Тобто якраз і стала тим «конкурентом, що вистрелив»?

— Так. Ну але це спорт. До змагань треба готуватися як фізично, так і психологічно. Ти можеш фізично бути готовий до світового рекорду, але через психологічні проблеми стрибнути максимум на рівні «КМС». А буває навпаки — в тебе такі собі фізичні дані, але за рахунок впевненості і психологічної готовності ти стрибнеш принаймні на особистий рекорд.

— У фіналі видно, як ви про себе щось промовляєте, наче мантру. Що це було?

— Так, я говорила собі «Зберись!. Навіть на відео читаю це в себе по губах.

— Допомагають такі установки?

— Я в цей момент абстрагуюся від всього що навколо. Я розмовляю сама до себе і бачу в цей момент лише три речі — себе, доріжку і яму. Це допомагає концентруватися. Я навіть тренеру говорю, щоб в такі моменти мене не чіпав.

— Довго цьому вчилися?

— Це приходить з досвідом. Колись раз ось так поговорила з собою — допомогло, і з того часу завжди так роблю. Це вже потім можна дати собі волю і виплеснути емоції.

— Ну на Універсіаді ви просто вибухнули.

— Так, настільки сильно я, мабуть, ще ніколи не раділа.

— А як ви тренуєтесь? Як виглядає тренувальний день переможниці Універсіади?

— Тренуюся шість разів на тиждень. Тренування влітку і взимку різняться.

«На тренуваннях тренер мотивував фруктами та морозивом»

— А от зараз деталізуємо. Як виглядає тренувальний день влітку?

— Прокинулася, о 9:00 на тренування. Воно триває близько трьох годин. Спочатку розминка, спеціальні вправи з залежності, що будемо відпрацьовувати — спринт чи стрибки.

— Тобто тренування можна поділити на два сегменти — бігові і стрибкові?

— Так, і ще є силові. В основному це присідання зі штангою.

— І все це близько трьох годин?

— Так. Стрибки трохи довше, адже на кожен окремо налаштовуюся.

— Тобто це така мікромодель змагань?

— Можна сказати й так. При цьому, іноді буває так, що стрибки не йдуть і тоді тренер створює призовий фонд. Зазвичай це фрукти кава чи морозиво. Коротше стрибаємо за їжу (сміється).

— І от таких тренувань шість на тиждень, і вони відрізняються акцентами — на біговій роботі, на стрибках і на силовій. Так?

— Так.

— А що в холодну пору року?

— Восени це можуть бути збори. Тоді ми маємо такі ж тренування, але вже по дві в день. Ну і відновлюємося більше. Адже там з нами працюють медики, нам влаштовують сауну і т. д. Взимку тренувань менше, але вони більш довготривалі. Починаються з обіду і можуть тривати близько п’яти годин. Цілковитий робочий день.

«Зміна тренера далася важко, але це необхідно було зробити»

— Ви розпочинали у тренера Юрія Омельяненка, але зараз вас тренує Юрій Щербак. Ви говорили, що під час Чемпіонат Європи у Глазго був психологічний пресинг. Це пов’язано з переходом?

— Так, я пішла від Омельяненка і якщо чесно ми розійшлися не дуже добре.

— Що трапилося?

— Я дуже Василю Омельяненку він дав мені базу і багато чому навчив. Але був період коли у нас почалися проблеми. Він хороша людина, але мав проблеми з алкоголем. Були моменти коли я тренувалася сама і ще тренувала дівчат, які були зі мною. На мене все навалилося, я була вся на нервах. Думала, ще трохи і я просто піду. А потім в останній момент думаю: «Та ні. Я хочу досягти чогось у спорті і значить досягну». Взимку минулого року я з’їздила на відпочинок, перезавантажилася і коли повернулася до Полтави вже твердо знала, що піду до нового тренера.

— Як виник Юрій Щербак?

— Мені багато тренерів пропонували займатися у них, але я дуже не хотіла переїжджати з Полтави. Тому підійшла саме до Юрія Щербака. Ми поговорили і він сказав, що якщо колишній тренер мене відпускає — вони між собою говорять і Юрій Щербак бере мене до себе. Так і сталося. Василь Миколайович повівся гідно і все сприйняв. Я була йому дуже вдячна. Але потім, коли я почала стрибати під керівництвом Щербака, після перших спроб колишній тренер став.. не знаю... якимось недоброзичливим. У мене не вийшов перший старт. Я чекала від нього підтримки, а побачила навпаки щось схоже на насмішку. Мене це боляче вразило. Ми вісім років працювали разом. Зараз я розумію, що коли пішла вчинила правильно.

— Василь Миколайович вітає вас з перемогами?

— Так. Щоправда, вітається він до мене зараз крізь зуби. Ну але менше з тим. Я все одно йому вдячна — він заклав базу. Я поважаю його як тренера і як людину. Щоправда, чесно скажу, зараз після перемоги на Універсіаді багато хто його відтає, але це несправедливо. Втім, якщо люди вважають за потрібне привітати саме його — добре.

— Чому несправедливо?

— Я прийшла до Юрія Щербака розчавленою — ніким і нічим. Я стрибала по другому розряду. І саме у Щербака я розкрилася, мене поперло і саме завдяки йому сталася ця перемога. Він мене фактично взяв за руку і витягнув з дна. Саме з ним я відчуваю себе професіоналом. Знаєте, раніше я мріяла про Олімпіаду, а зараз це вже не мрія, а мета.

Ольга Корсун та Юрій Щербак

«Справжнього спортсмена невдачі лише загартовують»

— Ви розповіли про фізичні тренування, і ви згадували про те як важлива психологічна витривалість, як вдається себе загартовувати?

— Якби у спорті були лише перемоги, спортсмени б розслаблялися. А так будь-яка поразка має мобілізувати. Справжнього спортсмена невдачі лише загартовують. Я з дитинства звикла до змагань, і з кожним стартом набиралася досвіду. От за що я ще вдячна Василю Омельяненку — він навчив мене мислити і приймати рішення самостійно. Я з дитинства їздила на змагання сама і вчилася.

— Ну але ж в процесі тренувань напевно не раз було відчуття, що як «загнаний кінь»?

— От якраз це і було в останні часи в Омельяненка. Я тренувалася і плакала. З цього я вийшла завдяки Юрію Щербаку. Він створив комфорті умови для занять, підтримував і дбав про мене. І результат не змусив себе довго чекати — за чотири місяці я додала до особистого рекорду 80 см. Взагалі минулий сезон перевершив всі очікування.

«Тренування швидко виводять з ейфорії»

— Як після успіху не втратити береги?

— Тренування не дадуть (сміється). Вони швидко виводять з ейфорії. Особливо коли відчуваєш, що важко.

— Як знімаєте стрес після тренувань і змагань?

— Заряджаюся зазвичай музикою, можу прогулятися, подивитися кіно. Періодично читаю книги, хоча й засинаю під них. Можу виїхати на природу. Приміром на дамбу, і подивитися на бурхливу воду.

— Що читаєте?

— Зазвичай якусь пізнавальну літературу про спортивну психологію, фізіологію тощо.

— Ви говорили, що любите кіно. Що останнє вас вразило?

— «Богемська Рапсодія». Я сиділа в кінотеатрі з відкритим ротом.

— Наостанок кілька запитань від Пруста-Познера*

— Добре, давайте спробуємо.

— Що для вас справжнє щастя?

— Розуміння того, що з твоїми рідними все добре.

— А що для вас справжнє нещастя?

— Втрата близьких.

— Яку рису ви більш за все не любите в собі?

— Злопам’ятність.

— Який недолік ви легше за все пробачаєте іншим?

— Насправді не знаю. Напевне, те що легко пробачити, пролітає настільки легко, що я про це не думаю.

— Опинившись перед Богом, що ви йому скажете?

— Дякую, за щасливе життя.

*В кінці XIX століття в англійських салонах були модними анкети під назвою «Альбом для запису думок, почуттів і т. д.». Кілька разів таку анкету заповнював Марсель Пруст і його відповіді виявилися настільки оригінальними, що одна з заповнених ним анкет увійшла в історію як «Опитувальник Марселя Пруста». В інтерв’ю запитання з цього опитувальника постійно використовує метр пострадянської журналістики Володимир Познер.

Види спорту:

Футбольні турніри: