Полтавський тхеквондист та його тренер: про Чемпіонат Світу, гроші та Чака Норріса

Юрій Шавиро та Ростислав Єфименко / Фото: Владислав Власенко

Ексклюзивне інтерв’ю з Ростиславом Єфименком та Юрієм Шавиро

Українське і конкретно полтавське тхеквондо регулярно дарує цікаві інформприводи. Іноді, це тріумфальні перемоги, які змушують тих хто не в темі, бодай раз загуглити, що це за вид спорту. Іноді — брудні скандали, які цьому самому виду спорту добряче шкодять. Втім, і хороші і не дуже історії як правило мають продовження на доянгах. Звитяга втілюється у перемоги, а різні неспортивні перипетії втілюються у відсутність цих перемог. Сьогодні говоримо саме про спорт.

У серпні в Ташкенті відбувся Чемпіонат Світу з тхеквондо серед кадетів, де брали участь двоє представників Полтавщини — кременчужанка Софія Покотило та полтавець Ростислав Єфименко. Обидва спортсмени залишилися без медалей. Втім, Ростислав був близький до неї, хоч і задовольнився лише п’ятим місцем. Не зважаючи на те, що з пошуком коштів для поїздки в Узбекистан виникали труднощі, Ростислав поїхав і виступив, а зараз разом з братом Станіславом та тренером Юрієм Шавиром готується до Чемпіонату Європи, який має відбутися в жовтні в Іспанії. Ми завітали на одне з тренувань хлопців і поспілкувалися з Ростиславом та його тренером.

«Зазвичай старший брат кличе в спортивну секцію молодшого, та у нас було навпаки»

Журналіст: Ростиславе, ти займаєшся тхеквондо вже п’ять років і маєш серйозні успіхи. Як ти почав займатися спортом?

Ростислав Єфименко: Я навчаюся у четвертій школі і там роздавали рекламні листівки з різними спортивними секціями. Мій молодший брат Станіслав взяв цю візитку, попросив батька довідатися щодо тренера і пішов на пробне тренування. Знаєте, зазвичай буває так, що старші брати приводять молодших на тренування, а у нас вийшло навпаки. Стас пішов на пробне тренування і загорівся цим. Потім привів туди мене і я теж втягнувся.

Журналіст: Є види спорту які завжди на слуху, як то бокс чи боротьба. І в принципі, навіть якщо не знати правил, напевно кожен має про них хоч якесь уявлення. Тхеквондо до таких не належить. Перш ніж брат запросив тебе на тренування, ти щось чув про тхеквондо?

Ростислав Єфименко: Ні, зовсім нічого. На пробному тренуванні зрозумів певні особливості цього бойового мистецтва. Вже протягом першого місяця багато прочитав, дізнався про зірок, які займалися тхеквондо. Чак Норріс, Ерік Робертс...

Журналіст: Чак Норріс, здається, каратист.

Ростислав Єфименко: Так, але коли, будучи солдатом армії США, він опинився у Південній Кореї, то там брав уроки тхеквондо, точніше його старої версії, яка називалася тхекьон.

Журналіст: Ти зараз активно готуєшся до Чемпіонату Європи. Як виглядає твій тренувальний день?

Ростислав Єфименко: День починається, як у звичайного підлітка. Зранку я йду до школи і приблизно до 14:30 проводжу час там. О 18:00 приходжу на тренування. Зараз це в основному спаринги. По вівторках, середах і четвергах я спарингуюся. По понеділках і п’ятницях — відпрацьовую техніку, удари по лапах і займаюся загальною фізичною підготовкою.

Журналіст: Тобто у тебе зараз п’ять тренувань на тиждень. Це звичний режим, чи форсована підготовка до Чемпіонату Європи?

Ростислав Єфименко: Форсована підготовка.

Ростислав та Станіслав Єфименко

Журналіст: А чим відрізняється звичайний режим? Який звичний тижневий цикл?

Ростислав Єфименко: Особливо нічим. Просто перед чемпіонатом збільшується кількість саме спарингів. Коли я не готуюся до якихось змагань, то можу пропустити додаткові спарингові заняття.

Юрій Шавиро: У Ростислава базова техніка в порядку, тому зараз ми конкретно відпрацьовуємо поєдинки. Удари по лапах це звісно добре. Але в моєму розумінні, щоб навчитися плавати треба плавати, а щоб навчитися добре битися треба битися. Тому звісно, зараз акцент на саме на поєдинках. Ну а в процесі ми вносимо корективи.

Журналіст: А спаринг-партнер у Ростислава один — брат Станіслав?

Ростислав Єфименко: В основному так. Є старші спортсмени з якими іноді стаю у спаринг, але зараз, на жаль, їх сало менше.

Журналіст: Тоді тут же виникає запитання до тренера. А чи можна лише з одним спаринг-партнером якісно підготуватися до турніру такого масштабу як чемпіонат Європи чи Світу?

Юрій Шавиро: Підготуватися можна, але звісно краще коли партнерів кілька. Тоді якість тренувального процесу звісно зростає. Ми ось приміром знаємо кількох своїх ймовірних суперників. Хтось з них на три голови вищий, хтось нижчий. Важко підібрати схожого партнера.

Журналіст: Ростислав виступає у ваговій категорії +65 кг. Це масова категорія? Скільки спортсменів було в ній на Чемпіонаті Світу?

Ростислав Єфименко: Так доволі масова. Нас було 20.

Юрій Шавиро: Зараз на Чемпіонат Європи зареєструвалися вже семеро...

Журналіст: Тобто, в принципі можна всіх проаналізувати і передбачити як вони вестимуть поєдинок?

Юрій Шавиро: «Так, звісно ми переглядаємо бої потенційних суперників. Але головна мета не вирахувати якісь «коронки» противників, а нав’язати їм свою техніку. У Ростислава є базові техніки якими він володіє і за рахунок яких може вигравати поєдинки.

Ростислав Єфименко

«На зборах головне налагодити діалог з секундантом»

Журналіст: Більша частина роботи зі спортсменом під час підготовки до змагань лежить на особистому тренерові. Втім, якщо йдеться про міжнародні турніри, то особистий тренер не завжди може бути там присутнім. Таким чином готує спортсмена одна людина, а секундує, зазвичай, інша. Я так розумію, що якраз така ситуація склалася на Чемпіонаті Світу. Як у такому випадку уникнути неузгоджень?

Ростислав Єфименко: «Влітку ми з братом ми їздили з братом в Очаків на збори. І у збірній деякі речі відрізнялися, наприклад назви ударів. Звісно особистий тренер більше знає про твої помилки чи якісь особливості. Звісно під якісь речі важко підлаштовуватися, але я б не сказав, що це стало якоюсь проблемою. Мене секундував тренер збірної Григорій Хазяїнов і я почувався цілком комфортно».

Юрій Шавиро: Ми не мали фінансування, ні для поїздки на збори, ні для поїздки на Чемпіонат Світу. Ростислав поїхав завдяки допомозі батьків. Я знав, що так буде і розумів, що не зможу секундувати його на Чемпіонаті Світу. Тому власне одним з головних завдань для нього було налагодити взаєморозуміння з тренером збірної, який його секундуватиме. Сам я теж перебував на постійному зв’язку з Григорієм Хазяїновим і ми спрацювали злагоджено. Кліматичні умови в Очакові були близькі до Ташкента, де проходив чемпіонат, тому це теж позитивно вплинуло на підготовку.

Журналіст: Менше ніж за місяць на Ростислава чекає Чемпіонат Європи в Іспанії. Я так розумію, до нього ви готуєтеся в Полтаві? Чи попереду ще збори?

Юрій Шавиро: Ми чекаємо інформації від тренерів збірної та представників області. Зараз готуємося самі, згідно з планом. Звісно, збори це було б круто, адже діти спілкуються між собою, і є можливість попрацювати з класними спаринг-партнерами.

Журналіст: Чемпіонат Європи, Чемпіонат Світу... Що далі?

Ростислав Єфименко: Спочатку хотілося б класно виступити на цих турнірах, а там буде видно

Юрій Шавиро: Вікова група Ростислава це потенційні учасники Олімпіади-2024. Ось така мета. Чому б і ні?

Юрій Шавиро

«Кадетська збірна зовсім не мала державного фінансування»

Журналіст: Настав час поговорити про гроші. Юрію Івановичу, ви говорили, що Ростислава збирали на Чемпіонат Світу без державного фінансування, хоча він і член збірної України. У скільки обійшлася участь у світовому форумі?

Юрій Шавиро: Так, вся кадетська збірна, їздила власним коштом. Затрати разом з екіпіруванням, ліцензіями, проїздом і т. д. склали близько 35 тисяч гривень. На щастя серед батьків знайшлися люди, які змогли допомогти.

Журналіст: Це стандартна історія, коли спортсмен їде на змагання своїм коштом, а потім йому обіцяють компенсувати затрати, чи навіть не обіцяють?

Юрій Шавиро: Зараз про компенсацію навіть розмов не було, і зрештою на Чемпіонат Європи ми їдемо точно так само.

Журналіст: Я колись запитував у Вас, чи не вважаєте Ви що поки тхеквондо, як і увесь спорт хоч у Полтаві, хоч в Україні не стане бізнесом і комерцією, а клуби на зразок «Школи Чемпіонів» не почнуть самі себе забезпечувати, є ризик, що спорт так і надалі залежатиме від державного фінансування, якого не вистачає, а спортсмени будуть змушені самостійно шукати кошти для участі у міжнародних змаганнях. Ми про це говорили кілька років тому. Виходить проблема все ще актуальна?

Юрій Шавиро: «Наскільки я зараз бачу, для того щоб спортивні клуби нормально функціонували, потрібно щоб у країні змінилася структура підходу до спорту. Потрібна програма, яка б передбачала що бізнесмени чи великі компанії які допомагають спорту мали б наприклад податкові пільги, як це відбувається в багатьох інших країнах».

Отож з 1 по 3 жовтня на іспанському курорті Маріна Д’Ор Ростислав Єфименко змагатиметься на Чемпіонаті Європи з тхеквондо серед кадетів у ваговій категорії +65 кг і має шанси прославити Полтаву щонайменше на увесь континент

Види спорту:

Футбольні турніри: