Полтавського тренера Віталія Ступака звинуватили у махінаціях на всеукраїнському турнірі — звинувачення виглядають правдивими

Віталій Ступак / Фото з Facebook

Полтавське тхеквондо відзначилося черговим скандалом

20-21 грудня у Харкові відбувся Всеукраїнський турнір з тхеквондо (ВТФ) «Діти України». Змагання проводилися у розділах «Керугі» (контактні поєдинки) та «Пумсе» і у першому спортсмени з Полтави завоювали 13 медалей різного ґатунку. У розділі «Пумсе» офіційні результати ж досі не оприлюднено, хоча змагання проводилися в один і той же час. Втім, як виявилося, там не обійшлося без дивних речей.

Що таке «Пумсе» і в чому «зрада»

Для початку зазначимо, що «Керугі» у тхеквондо це власне контактні поєдинки, а «Пумсе» (пхумсе) — демонстрація техніки. Тобто це неконтактна дисципліна і переможцем тут стає той хто правильно виконує різні вправи та елементи. Оскільки рівень техніки залежить від досвіду та кваліфікації спортсменів, на турнірі «Діти України» їх розділили на два класи — Клас А та Клас Б. Оскільки скандал зачепив саме змагання у класі Б, на ньому і зупинимось. На сайті реєстрації змагань опубліковано регламент турнірну у класі Б, де чітко прописано, спортсмени якого віку та кваліфікації допускаються до змагань. А саме:

  • 2013-2012 р. н. з 10 куп і не вище 4 купа
  • 2011-2010 р. н. з 10 куп і не вище 4 купа
  • 2009-2008 р. н.10 куп і не вище 4 купа
  • 2007-2005 рр. н.,9 куп і не вище 4 купа
  • 2004-2002 рр. н.,10 куп і не вище 4 купа
  • 2001-1989 рр. н.,10 куп і не вище 4 купа
  • 1988- р. н. та старші 10 куп і не вище 4 купа

Якщо все резюмувати і взяти за спільний знаменник колір пояса тхеквондиста — у класі Б мають право змагатися спортсмени рангом не вище ніж «синій пояс». А якщо ще конкретніше — НЕ МАЮТЬ права змагатися володарі червоних, коричневих та чорних поясів. Для них є змагання Класу А, де вони протистоять рівним суперникам.

Фейсбучні війни

Через кілька днів після змагань на сторінці команди SC PolagroGym з’явилося повідомлення про те, що її вихованці посіли перше командне місце на турнірі «Діти України» з «Пумсе» у класі Б. Також там були вказані прізвища переможців та призерів. В останньому абзаці посту було написано наступне:

«P. S. Окремо хочемо виразити «подяку» відповідальному в Полтаві за напрямок «Пумсе»! Сами завдяки йому, наші спортсмени засвоїли «секретні складові» (не збагненні для других тхеквондистів)перших чотирьох комплексів пумсе, і змогли перемогти інші спортивні клуби! Він настільки «пишався» успіхами полтавських спортсменів, що писав «подяки» організаторам та знімав «документальні фільми», можливо для сюжетів для місцевих каналів, про успіхи Полтавщини. Це визива тільки «повагу» і впевненість, що успіхи полтавців за його «відповідального розвитку» будуть тільки покращуватись! Бо інакше, навіщо він нам потрібен?....»

Відповідальний за розвиток «Пумсе» на Полтавщині — відомий полтавський тренер Юрій Шавиро. Наступного дня він відповів своїм постом, у якому публічно звинуватив тренера команди «Polagrogym» Віталія Ступака в тому, що той випустив на змагання у Класі Б дітей з коричневими та чорними поясами, надягнувши на них паски іншого кольору, і таким чином штучно вплинув на результат.

Варто зазначити, що Юрій Шавиро особа зацікавлена, адже саме його вихованці були суперниками команди «Polagrogym». До того ж це далеко не перший конфлікт, де він та Віталій Ступак опинялися по різні боки барикад. Тому цілком можливо, що обидва пости продиктовані банальною особистою неприязню тренерів. Втім, навіть якщо це так, звинувачення виглядають слушними, і ось чому.

Сайт реєстрації змагань — джерело відповідей і нових запитань

Перед кожним турніром всіх учасників реєструють на спеціальному сайті, куди потім викладаються і все результати. Там же можна знайти і текст регламенту всіх змагань, і їх офіційні результати. Так от там є перелік зареєстрованих учасників турніру «Діти України» з «Пумсе» у Класі Б. Картка кожного спортсмена чи спортсменки супроводжується коротким досьє, де вказано і пояс спортсмена. Ми вирішили перевірити картки тих призерів, які вказані у вітальному пості команди «Polagrogym».  І дійсно — п’ятеро з шести спортсменів мають коричневі та чорні пояси. І лише у Анастасії Шостак — зелений.

Ми намагалися зв’язатися з Віталієм Ступаком, задля того щоб отримати його коментар і дати йому можливість висловити своє бачення ситуації. Втім, наші телефонні дзвінки тренер проігнорував.

Результати змагань не опубліковано

Що далі?

Станом на 24 грудня результати змагань з «Пумсе» у класі Б було не опубліковано. Крім Віталія Ступака є питання і до організаторів: хто і яким чином реєстрував цих спортсменів, і як подібний прокол взагалі став можливим.

Види спорту:

Футбольні турніри: