Полтавська плавчиня Марія Дьяченко: «На змаганнях бувало таке, що не відчувала м’язів»

Ексклюзивне інтерв’ю з полтавською спортсменкою

Після всеукраїнських змагань з плавання, ім’я цієї дівчини з’являється у стрічках новин всіх полтавських ЗМІ, адже вона ніколи не повертається з таких змагань без нагород. 15-річна полтавська плавчиня Марія Дьяченко здобуває нагороди пачками на різних дистанціях і у різних стилях. З останнього чемпіонату України Марія привезла вісім нагород. А загалом в її багажі вже близько 150 медалей. Дівчина вже збилася з рахунку, враховуючи безліч національних та міжнародних змагань. Ми поспілкувалися з Марією Дьяченко про тренування, пам’ятні турніри та про багато іншого.

«Я просто люблю воду»

— Маріє, зазвичай для людей є два шляхи приходу у спорт — віддали батьки для оздоровлення, що до речі часто буває з плаванням, або ж дитина надивиться на виступи видатних спортсменів і сама проситься до секції. Як було з тобою?

— Мій випадок ні про те, ні про інше (сміється). Я просто змалечку дуже люблю воду і отримую від неї неймовірне задоволення. Років в сім я сама попросила маму відвести мене на плавання. Плавати не вміла зовсім, просто хотіла покайфувати у воді. І звісно ж на першому тренуванні в мене нічого не виходило. Навіть на воді як слід не трималася. Лише через два тижні почалися хоч якісь зрушення.

— Це вже був полтавський басейн «Дельфін»?

— Ні, звичайна секція плавання у школі. Я навчаюся у школі № 31 і там був басейн і секція плавання. У «Дельфін» я перейшла років в десять. Пам’ятаю, що мене туди порекомендував тренер після першої «курсовки». Ми пливли 100 м кролем, і я показала найкращий час. Після того я почала тренуватися в «Дельфіні» у Зої Мороз і все пішло вгору.

— Зараз тобі 15. Скільки в тебе вже нагород?

— Думаю, близько 150. Приблизно рік тому я нарахувала 125, але з того часу додавалися нові і я вже їх не перераховувала. В мене є медальниця, і скоро, мабуть її треба буде змінювати на нову, більшу (сміється).

— Ти плаваєш у різних стилях і на різних дистанціях і всюди плаваєш вдало. Та напевне є щось, що тобі особливо до вподоби.

— Так, це дистанції 200 м комплексним плаванням і 100 м батерфляєм. Словом, якщо брати улюблений стиль, то це батерфляй, а якщо дистанцію, то 200 м комплексного плавання, адже там можна спробувати себе в різних стилях. Ось на останньому ЧУ вперше пропливала 400 м комплексним плаванням. Я дещо побоювалася цієї дистанції, адже зазвичай я плавала як спринтер. Думала, що не допливу. У півфіналі показала час — 5:23 хв. Ну, думаю, все, краще вже не зможу. А потім у фіналі пливу і відчуваю, що мені так легко і здорово, що аж адреналін вискакує. Так, я вперше подолала дистанцію за 5:08 хв.

— Тобто тепер вона теж твоя улюблена?

— Ну зараз я так сказати ще не можу, але у майбутньому, побачимо.

— У своїх попередніх інтерв’ю ти часом розповідала «страшні історії» про те, що кожного дня прокидаєшся о п’ятій ранку.

— О, так (сміється).

— Давай ще раз деталізуємо як виглядає твій звичайний тренувальний день?

— Я прокидаюся о 5:20 ранку. Після ранкових процедур п’ю чай, і дуже рідко можу щось перекусити, адже перед тренуваннями це небажано. Потім збираюся на тренування, буджу тата...

— Він, мабуть, дуже цьому радіє? :)

— Не те слово :) Так от він мене відвозить на перше тренування. Воно розпочинається о 6:30. Потім школа, а увечері друге тренування на 16:00. Там у нас загальна фізична підготовка і потім о 16:45 друге тренування.

— Невже ніколи не просипала тренування?

— Звісно просипала. Я взагалі прокидаюся важко. Будити нікому, всі ще сплять. Ось буквально на тому тижні неправильно завела будильник, на годину пізніше. Ну власне і проспала. Я навіть не помітила, що прокинулася на годину пізніше, поки мені не сказали «подивись на годинник».

— А як виглядає тижневий графік? П’ять днів на тиждень?

— П’ять днів по два тренування, а в суботу може бути одне. Ну або два, якщо у тренера поганий настрій (сміється).

«Суперниці з Москви намагалися вибити мене з колії»

— Ти говорила, що нагороди вже не поміщаються на медальницю. Та я готовий побитися об заклад, що серед них є такі, які тобі особливо дорогі, за якими є якась історія.

— Так, є такі.

— Розкажи будь ласка.

— У 2016-му році я їздила до Борисполя на перші в житті міжнародні змагання, де пливла чотири спринтерські дистанції по 50 м, а також 100 чи 200 комплексним стилем, точно не пам’ятаю. Потім очки набрані на цих дистанціях додавалися і за сумою визначали переможця. Ми з однією дівчинкою з Дніпра здружилися, і пропливли майже однаково. Різниця у часі на різних складала буквально кілька сотих секунди — десь на мою користь, десь на її. Ми до останнього не знали, хто з нас на якому місці. А потім оголошення переможців: ми знаємо, що хтось з нас переміг, а хтось посів друге місце, а ведучий навмисно робить довгу театральну паузу... Ми сидимо принишклі, чекаємо результатів, і тут її називають як «срібну» призерку. Я розумію, що перемогла і емоціям всередині не було меж.

— Круто. А яка друга історія?

— Це було вже у 2019-му. Я поїхала на міжнародні змагання до Бреста. Перша дистанція в мене була 100 м комплексним стилем. Я знала, що в мене там сильні суперниці — дівчата з Москви. І тут коли мене викликають, я чую у свій бік «звідки ти приїхала?», «ми сильніші ніж ти». Словом, мене намагалися вибити з колії. У підсумку я фінішувала першою, обігнавши їх всіх. Було дуже класне відчуття.

— Поговорімо про великих. Хто тебе надихає?

— Майкл Фелпс, Адам Піті, з жінок — угорська плавчиня Катінка Хоссу. Вона просто нереальна — плаває практично всі дистанції і всюди показує високі результати. З українських спортсменів надихає Михайло Романчук.

— Ти говорила, що любиш воду. Що ти відчуваєш коли пливеш?

— Насолоду (розпливається у посмішці).

— А якщо в тебе чотири дистанції і на всіх треба викластися, і вже все болить?

— О, таке в мене було минулого року на Чемпіонаті України. Так співпало, що я змагалася в один і той же день на двох основних дистанціях — 200 м комплексним стилем і 100 м батерфляєм. На обох дистанціях я вийшла до фіналу, а фінальні перегони на дистанціях поставили практично впритул. Між ними був лише один заплив у хлопців. Було дуже тяжко. Я пропливла 200 м, стою на старті на стометрівці батерфляєм і відчуваю, що зараз просто впаду. Потім якось стрибнула у воду і стало легше. Перші 50 метрів пропливла легко, потім відштовхнулася на другі 50 м і розумію, що більше не можу. М’язи не болять, але я їх просто не відчуваю. Словом, у призи я на цій дистанції я не потрапила.

— Один з полтавських каналів робив про тебе репортаж, і твоя тренерка Зоя Мороз сказала про тебе: «Характер у неї звісно складний». Про що вона? :)

— О, ну я іноді сперечаюся на тренуваннях (сміється). Лінуюся, запитую «навіщо ми це пливемо?» і т. д. Бувало, не хотіла пливти кролем (сміється). Але зараз я вже її слухаюся.

«У школі наздоганяю пропущене без проблем»

— Є стійкий стереотип, що діти-спортсмени часто «забивають» на навчання. Хтось його підтверджує, хтось руйнує. Як вдається поєднувати спорт і навчання тобі?

— Коли мене довго не має, я підходжу до вчителів, беру матеріал який пропустила, і в принципі без проблем наздоганяю. Більшість вчителів ставляться з розумінням. Хоча звісно буває таке, що мене тиждень не було і я приходжу прямо в день якоїсь контрольної, і мені не дозволяють написати її пізніше, мотивуючи це тим, що всі учні мають бути в рівних умовах.

— А як релаксуєш у вільний час?

— У мене є класний пес — невеличкий стафф на ім’я Тайсон. Дуже люблю гуляти з ним вулицями міста. Так проходить перезавантаження.

Види спорту:

Футбольні турніри: