Як навчити трирічну дитину кататися на велосипеді без бокових коліщаток

До Дня захисту дітей ми вирішили підготувати велику статтю з практичними порадами для батьків щодо того, як краще вчити дітей кататися на велосипеді.

Якщо раптом у вас виникає питання, навіщо змалку вчити дитину кататися на велосипеді, згадайте, що в Україні та й загалом у світі зростає кількість дітей, які мають надлишкову вагу. Такі діти більш схильні до розвитку різних хвороб у старшому віці — від розвитку плоскостопості до розладів серцево-судинної та нервової систем. Однією з причин надлишкової ваги є малорухливий спосіб життя. Якщо ви постійно возите свою дитину на автомобілі — до дитячого садочка, магазину, на прогулянку тощо, то тим самим наражаєте на небезпеку її здоров’я у майбутньому. Навіть якщо у вас немає власного авто, з велосипедом ви зможете значно розширити коло напрямків для прогулянок з дитиною.

Коли є сенс починати вчити дитину кататися на велосипеді?

У три роки дитина вже цілком здатна впевнено кататися на двоколісному велосипеді без будь-якої підтримки. Але для цього потрібна деяка підготовка, починати яку можна вже з моменту, коли малюк навчився ходити.

Навчитись тримати рівновагу

Головна задача — навчити дитину тримати рівновагу. Найкраще для цього підійде не велосипед, а більш легкий біговел або самокат. Для порівняння — маленький дитячий велосипед важить майже 10 кг, у той же час міцний біговел — всього 3 кг. Таку конструкцію дитині простіше підняти з землі та втримати у вертикальному положенні. Крім того, коли малюк втомиться, нести його біговел, самокат або велосипед доведеться вам. Тому при покупці звертайте увагу на їхню вагу та зручність переноски у руках.

Для дітей від року хорошим варіантом буде чотириколісний біговел Puky Pukylino. Він дуже стійкий і малюку не доведеться підіймати його з землі. У порівнянні з популярними в Україні пластмасовими мотоциклами, цей біговел має дуже м’який хід завдяки колесам з ПВХ покриттям, а отже не гуркотітиме на весь двір.

Для дітей від двох років підійде вже повноцінний двоколісний біговел на зразок Puky LR M — з м’якими ПВХ колесами на хороших кулькових вальницях. Вже у дворічному віці дитина цілком може долати на ньому близько 5 кілометрів за раз. Більш того, вам, можливо, доведеться за нею побігати.

Біговел Puky LR M підійде для дворічної дитини, аби навчитися тримати рівновагу Легкий біговел підійде для дворічної дитини, аби навчитися тримати рівновагу

Альтернативою біговелу може бути самокат, але обов’язково двоколісний. Популярні нині триколісні моделі з двома передніми коліщатками більш стійкі, але не розвивають у дитини відчуття рівноваги. 

Можете звернути увагу на самокат Puky R 03 L на надувних колесах —він підходить для дітей від трьох років. До речі, ви можете купити одразу хороший дорослий самокат, оскільки важитиме він приблизно так само 5-6 кг. Надувні колеса дають більшу плавність ходу, поліуретанові — більшу швидкість та накат, але потребують рівного покриття.

Не вважайте названі моделі рекламою. Просто вони перевірені автором на практиці та добре себе зарекомендували.  Втім, у магазинах є дешевші аналоги, а можливо, навіть і кращі. Не варто боятися купити дорожчі моделі — ви згодом зможете легко продати їх на OLX.

Купувати малюку триколісний велосипед жодного сенсу немає. Він повільний і не дає розвинути відчуття рівноваги. Навчитися крутити педалі дитина зможе і без нього.

Шолом та правила дорожнього руху

Навіть на біговелі чи самокаті дитина може розвивати чималу швидкість, яку можна порівняти з швидкістю бігу дорослої людини. Тому привчайте дітей надівати шолом ще змалечку та не нехтувати безпекою. Падіння практично неминучі, а голову треба берегти. Щоб дитина охочіше надівала шолом, дозвольте їй самостійно вибрати той колір шолома, який їй найбільше подобається.

Переходячи дорогу, потрібно злізти з велосипеда Переходячи дорогу, потрібно злізти з велосипеда

Дуже важливий момент — перехід вулиць. Дитина має зупинитися перед переходом та переводити свій біговел, самокат або велосипед у руках. Краще навчити дітей правилам дорожнього руху ще змалку, оскільки право на помилку життя може не дати.

Головне — зацікавити дитину

Важливо розуміти, що через силу навчити дитину будь-чого ніколи не вдастся. Вона зможе чогось навчитися лише, якщо буде у цьому зацікавлена. Якщо вашій дитині не цікаво їздити на велосипеді, то вмовляти чи змушувати її — марна справа.

Якщо мама і тато самі часто катаються на велосипедах, то із «зацікавленням» проблеми навряд чи виникнуть — діти завжди намагаються бути схожими на батьків.

Кататися у маленькому дворі біля дому цікаво буде далеко не всім, тому питайте у дітей, куди б вони хотіли з’їздити, адже такі мандрівки містом набагато цікавіші. Нехай дитина спробує їздити на біговелі у садочок або у гості до бабусі та дідуся. Поступово дистанцію можна збільшувати.

Коли прийде час купувати дитині велосипед — дайте їй можливість самостійно вибрати колір, наприклад, показавши фотографії в інтернеті. Вибір моделі велосипеду в магазині краще залиште за собою, адже там є деякі нюанси, на які дитина не зверне увагу.

Вибір першого велосипеда для дитини

Не купуйте велосипед «на виріст»

Головна порада — не купуйте велосипед «на виріст». Краще всього, купіть найменший та найлегший велосипед, який підходить для зросту вашої дитини. На жаль, батьки часто роблять цю помилку, через що їм зрештою доводиться ховати велосипед у комору. Якщо дитині буде складно їздити на завеликому велосипеді вона, скоріш за все просто втратить до нього цікавість. Краще потім продати велосипед, коли він стане замалим, та купити новий.

Виробники велосипедів зазвичай вказують, для якого зросту підходить та чи інша модель. Наприклад, хорошим варіантом для трирічної дитини буде велосипед Royal Baby Freestyle з 12-дюймовими колесами, який підходить для зросту від 85 до 105 см. У будь-якому випадку, для 3-4 річних дітей не варто брати велосипеди з діаметром коліс більше 14 дюймів.

Велосипед Royal Baby Freestyle Велосипед Royal Baby Freestyle

Якщо у вас достатньо грошей, можете вкласти їх у покупку велосипеда з облегченою магнієвою рамою. Для дитини, яка сама важить трохи більше 10 кілограмів, кожен кілограм ваги велосипеда дуже суттєвий. Та й вам буде легше його нести, коли дитина втомиться кататися.

Які гальма вибрати — «ножні» чи «ручні»?

Краще обирайте дитині велосипед з ручними гальмами. Навіть, якщо у три роки дитині може забракнути сил їх натиснути, у цьому віці вони їй особливо не знадобляться. Принаймні, кататися з великих горок у цьому віці точно не варто, а перед перед переходом дороги дитину краще страхувати батькам.

Більшість «дорослих» велосипедів мають ручні гальма, тож краще дитина одразу звикатиме до них. У чотири роки вона вже точно зможе ними користуватися.

Педалі та колеса мають крутитися легко

Якщо є така можливість, самостійно перевірте у магазині, наскільки легко крутяться педалі велосипеда — підніміть його та покрутіть педалі рукою, порівняйте моделі. Якщо дитині не вистачить сил, щоб крутити педалі, вона втратить до велосипеда цікавість.

У деяких випадках подібні проблеми можна вирішити, відрегулювавши велосипед вручну, але це потребуватиме від вас додаткових знань та зусиль. У дешевих моделях дитячих велосипедів можуть бути просто неякісні вальниця ковзання — їх краще взагалі оминати стороною.

Бокові коліщатка

При покупці велосипеда обов’язково зверніть увагу на те, щоб бокові страхуючі коліщатка можна було регулювати по висоті, а їх нижній рівень співпадав рівнем коліс. Коли ви почнете вчити дитину кататися на велосипеді, то поступово їх підніматимете.

Важливі дрібниці

Не забувайте про такі дрібниці, як дзвіночок, ліхтарик та корзинка — з ними велосипед стає набагато цікавішою іграшкою. Наприклад у корзинку можна збирати знайдені «скарби» або привезти у парк улюблену машинку чи ляльку.

Починаємо кататися

Ми приділили багато уваги біговелам та вибору якісного велосипеда, але насправді це і є головна «хитрість» у тому, як швидко навчити дитину кататися на велосипеді. Якщо дитина вже вміє тримати рівновагу завдяки біговелу або самокату, то і велосипед вона опанує дуже швидко.

Втім, не варто поспішати та садити дитину на велосипед без бокових коліщаток, навіть якщо вона добре тримає рівновагу на біговелі. Не забувайте, що велосипед набагато важчий, а малюку ще потрібно навчитися крутити педалі, одночасно тримаючи рівновагу.

Для початку максимально опустіть бокові коліщатка, так щоб вони знаходилися на одному рівні з заднім колесом велосипеда. Таким чином, велосипед стоятиме рівно та не завалюватиметься у бік. Дитина зможе сісти на нього та одразу поїхати. На першому етапі вона просто вчитиметься крутити педалі та тренуватиме м’язи ніг. 

Для катання виберіть рівний асфальт без ям. Потрапивши навіть у невелику ямку, велосипед з повністю опущеними боковими коліщатками може зависнути заднім колесом у повітрі, а педалі різко прокрутяться.

Не піднімайте бокові коліщатка, поки дитина не почне впевнено кататися, повертати, стартувати та зупинятися. На це може піти кілька днів або навіть тижнів. Не поспішайте —дитина має звикнути до велосипеда. Втім, затягувати теж не варто.

Піднімайте обидва бокових коліщатка на одну позицію (це кілька міліметрів) через кожні 1-2 тижні. Якщо все нормально, дитина навіть не помітить змін. Якщо ви бачите, що дитина лякається і падає з велосипеда — поверніть коліщатка на попередню позицію та почекайте ще тиждень.

У деяких випадках потрібно буде підтримати велосипед, щоб дитина змогла залізти на нього та зрушити з місця. Це нормально, головне, щоб дитина могла впевнено самостійно їхати.

Як навчити трирічну дитину кататися на велосипеді без бокових коліщаток

Якщо все робити поступово, то врешті-решт, коли ви взагалі приберете бокові коліщатка, дитина просто скаже вам, що без них кататися набагато легше, та впевнено поїде собі далі. 

Як показує практика, трирічна дитина може навчитися впевнено їздити на двоколісному велосипеді без страховки лише за один сезон. А вже у чотири роки ганятиме з такою швидкістю, шо бігати за нею батькам доведеться багато і дуже швидко. Тож, купуючи дитині велосипед, не забувайте тримати себе у формі :)

Види спорту:

Футбольні турніри: