Замість спорту — суд: полтавський мототрек став предметом юридичної тяганини

Розповідаємо історію про арену для мотоболу, на якій давно ніхто не грав

У жовтні 2018-го після 16-річного простою на легендарному полтавському мототреку відбувся товариський мотобольний матч між «Нивою» з Вишняків та новосанжарським «Колосом». Вхід для вболівальників був вільним, тож гру змогли відвідати всі бажаючі. Старші любителі спорту, які застали виступи полтавського «Вимпела» мали привід трохи поностальгувати за минулим, ну а молоді полтавці, які можливо жодного разу не бачили мотоболу (адже він на Полтавщині зосереджений в районах, але не у місті) могли відкрити для себе цю гру.

В той день велося багато розмов про минуле «Вимпел» та часто лунало слово «відродження». Пройшло два роки, у Полтаві так і не з’явилося мотобольної команди. Через коронавірус і карантин, скасували Чемпіонат України з мотоболу 2020, проте навіть якби першість відбулася — Полтава була б без команди.

Варто відзначити, що для більшості українців мотобол — це не надто відомий і доволі екзотичний вид спорту. Багато хто називає його «футболом на мотоциклах». Тож у такій ситуації, мотобольна команда в обласному центрі змогла б стати його «родзинкою», стійкою асоціацією. Особливо це актуально на фоні останніх розмов про розвиток туризму, бренд міста і т. д.

Втім, ще не пройшло й двох років після вищезгаданого «товарняка» між «Нивою» і «Колосом» і мототрек знову заріс травою, а бокси призначені для мотоциклів використовуються не мотоболістами, і не для спорту.

Як це було раніше

Колись мототрек на Розсошенцях збирав аншлаги на матчах мотобольного «Вимпела» і змаганнях зі спідвею. На архівних світлинах та відео різних часів можна побачити вщент заповнені трибуни.

Зараз же у мотобол в Полтаві не грають, а земельна ділянка на якій знаходиться мототрек стала предметом судових розбірок.

Кому і як належала земля

У радянські часи існувала така організація як ДТСААФ (Всесоюзне Ордена Червоного Прапора Добровільне товариство сприяння армії авіації і флоту). Це давня патріотична організація, заснована ще у 1951-му році шляхом об’єднання всіх наявних військово-патріотичних товариств. Організація займалася військово-патріотичним вихованням молоді і — чомусь — технічними видами спорту, зокрема й мотоболом. В часи СРСР це була потужна структура, яка мала мережу представництв у регіонах і на балансі якої було багато об’єктів, зокрема і полтавський мототрек.

Після того як Радянський Союз розвалився правонаступницею ДТСААФ на території України стала нова організація, а саме ТСОУ (Товариство сприяння обороні України). По факту змінилася лише назва і територія охоплення, функції організації залишилися такими ж, і зокрема розвиток технічних і прикладних видів спорту, а також службового собаківництва з усіма видами кінологічної діяльності. Відповідно і мототрек, на якому виступав «Вимпел» відійшов ТСОУ.

Суперечки між ТСОУ і місцевою владою

У 1973-му році «Вимпел» став Чемпіоном та володарем Кубка СРСР з мотоболу. У 2013-му році відбувся ряд урочистостей присвячений 40-річчю цього тріумфу, і вже під час цих заходів звучали думки стосовно того що робити з мототреком. Вже тоді він був предметом суперечок і взаємних звинувачень ТСОУ і місцевої влади. Ну і заростав бур’яном без натяку на мотобол. Детальніше про ті дискусії можна почитати тут.

Вже після того вищезгаданого товариського матчу, протистояння поновилися. Територіально земля під мототреком відноситься до Щербанівської сільської ради. У жовтні 2018-го депутати цієї селищної ради на сесії вирішили припинити СТК ТСОУ право постійного користування цією земельною ділянкою. Також в рішенні йдеться про взяття цієї землі до запасу сільської ради без зміни цільового призначення. Про початок цих протистоянь, пов’язаних з «Вимпелом», ТСОУ та Щербанівською владою розповідали наші колеги з PTV.

Саме з цим самим цільовим призначенням і виникнули проблеми. Територія мототреку призначена для занять спортом. Йдеться про спортивно-технічний клуб. Таким чином ТСОУ звинувачують якраз у нецільовому використанні цієї земельної ділянки, яка призначена для функціонування спортивно-технічного клубу. Таким чином протистояння між Щербанівською сільською радою та обласною організацією ТСОУ перетворилося на паперову тяганину.

Адвокат Ігор Москаленко, який надає правову допомогу Щербанівській сільській раді звернувся до Головного управління держгеокадастру в Полтавській області з проханням провести перевірку цільового використання вищезазначеної ділянки. Перевірка підтвердила це саме «нецільове використання». Ось про що йдеться в Акті від 26 жовтня 2018-го.

«.... встановлено, що земельна ділянка комунальної власності площею 6,5452 га кадастровий номер 5324087705:05:002:0286 з цільовим призначенням для розміщення спортивно-технічного клубу перебуває у занедбаному стані, заросла чагарниками, на ній здійснюється діяльність пов’язана з ремонтом і обслуговуванням транспортних засобів та проводяться роботи по зварювання металоконструкцій. У зв’язку з вищезгаданими обставинами, вбачається використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, чим порушено вимоги статті 20 Земельного кодексу України».

Що відбувається зараз

Керуючись цим Актом Прокуратура Полтавщини звернулася з позовною заявою Господарський суд полтавської області. Суд відкрив провадження в інтересах держави про припинення права постійного користування земельною ділянкою, скасування Державного акту та повернення земельної ділянки. Про це йдеться в Ухвалі суду від 11 листопада 2019-го року. Пізніше, Ухвалою від 18 грудня 2019-го, суд призупинив провадження, і вже іншою Ухвалою — від 10 серпня 2020 — поновив його. 29 вересня 2020 має відбутися підготовче засідання.

Що у підсумку

Є щонайменше дві сторони затяжної тяганини пов’язаної з мототреком — ТСОУ та Щербанівська сільська рада. Також до процесу дотична ГО «Народний контроль Полтавщини», з якою так само як і з Щербанівською сільрадою співпрацює вищезгаданий адвокат Ігор Москаленко. Очолює організацію активіст Олександр Головня. Вже півтора роки мототрек є предметом судової тяганини, але аж ніяк не майданчиком для мотоболу. При цьому і представники ТСОУ і голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик декларують чітку принципову позицію і наміри розвивати мотобол у Полтаві.

Втім, з жовтня 2018-го, Полтава не бачила мотоболу. А якщо говорити про офіційні календарні поєдинки під егідою національної федерації, то й набагато давніше. Поки що головні мотобольні баталії у місті тривають у приміщеннях суду, а сторони, які принципово налаштовані розвивати мотобол, поки що не знаходять компромісу і не об’єднують зусиль, використовуючи принциповість в юридичних баталіях. Вже найближчого вівторка буде чергова з них.

UPD. Вже після виходу цієї публікації до нас звернувся ГО СТК «Вимпел» Олександр Шевченко і розповів, що коли у 2018-му році він разом зі спонсорами намагався відновити «Вимпел», то зіткнувся з опором місцевої влади в особі Щербанівської ОТГ. За його словами, тоді голова ОТГ Ігор Процик і чути не хотів про мотобол. Зараз і Олександр і «Вимпел» не є учасниками юридичної тяганини й вимушені просто спостерігати за перебігом подій.

Види спорту:

Футбольні турніри: