«Максимов зробив все для того, аби Дмитро Щербак залишив «Ворсклу» — тренер та менеджер футболіста

Дмитро Шербак / Фото: Владислав Власенко

Футболіст та його представник розкрили деталі неочікуваного рішення піти у розпал сезону з клубу УПЛ

У січні 2020-го полтавська «Ворскла» оголосила про неочікуваний трансфер. Команда підписала місцевого нападника Дмитра Щербака з аматорського СК «Полтава». На момент переходу футболісту було 23 роки. Ця історія виглядала позитивно, й місцями казково — перспективний молодий атакувальний гравець після поневірянь в молодіжних командах чемпіонату Росії, повернувся додому і зрештою, знадобився команді рідного міста, що грає в елітному дивізіоні. При цьому в Полтаві футболіст перекочував із аматорів напряму до УПЛ, стрибнувши на три дивізіони вгору. Фантастика та й годі. Принаймні так здавалося тоді.

Зараз, у квітні 2021-го року, Дмитро Щербак добровільно покидає «Ворсклу», а головний тренер команди Юрій Максимов на пресконференції після матчу зі «Львовом» сказав, що Дмитро сам вирішив піти в іншу команду, і таке рішення стало несподіванкою для клубу. Втім, «Ворскла» підтримала вибір гравця і відпустила його.

Ми зустрілися з самим Дмитром і розпитали його, чому раптом він вирішив покинути клуб УПЛ, при тому, що в його кар’єрі це поки що найвища планка. На зустрічі був присутній його багаторічний тренер Володимир Сисенко, який також виконує функції представника футболіста Раніше таких людей називали агентами, й зараз теж «у народі» їх так іменують. Але офіційно такі люди тепер «менеджери», або ж «представники» футболістів. Володимиру Анатолійовичу теж було що сказати.

«Слова Максимова про те, що Дмитро обрав іншу команду, не відповідають дійсності»

Ж: Отож, давайте по черзі. На пресконференції після перемоги над «Львовом» Юрій Максимов сказав, що Ви, Дмитре, вирішили піти до іншої команди. Чи так це насправді?

Д. Щ.: Юрій Вільйович дещо лукавить. Я не вирішував піти в іншу команду, я хотів саме піти з «Ворскли». Це дещо різні речі.

В. С.: Якщо дозволите, я деталізую цю історію і повернуся на рік назад, коли Дмитро отримав тяжку травму.

Ж: Ви маєте на увазі ушкодження на перших зборах Дмитра з «Ворсклою», які він проходив взимку 2020-го?

В. С.: Так, це було якраз після того, як Дмитро підписав контракт із клубом, і вже перебував під його, так би мовити, юрисдикцією. Так от, коли Щербак травмувався, йому необхідна була операція в Німеччині. Втім, клуб не робив жодних кроків у цьому напрямку. Дмитро ще тиждень залишався в Туреччині, хоча діагноз вже був відомий. Дійшло до того, що знадобилося моє втручання. Я зв’язався з лікарями, які оперували Дмитра раніше і відправив його до німецької клініки. Ця операція коштувала 13 тисяч євро, зробити її в Україні на той час і з такою якістю було нереально. Фактично це міг бути хрест на подальшій кар’єрі Дмитра. «Ворскла» на той момент просто сховалася від проблеми. Терміново знайти кошти на операцію мені допоміг один мій скромний друг, чиє ім’я, на його ж прохання, я не називатиму. Так Дмитра прооперували німецькі фахівці.

Варто відзначити, що до травми Дмитро встиг добре проявити себе на турецьких зборах. Тому Юрій Максимов у пресі публічно заявляв, що Щербак потрібен команді, що клуб на нього розраховує і не покине у біді. Але водночас, коли я з усіма чеками з Німеччини прийшов до генерального директора «Ворскли» Олега Лисака, той сказав, що у клубу немає грошей на те, щоб оплатити операцію. І тоді я, як представник футболіста, вперше запропонував розірвати контракт. Якщо у вас немає грошей на лікування свого гравця — просто розірвіть угоду.

Ж.: Якраз про контракт я й хотів запитати. Там хіба не має бути чітко прописано, що у разі травми клуб зобов’язаний забезпечити футболісту належне лікування?

В. С.: Так, але також там прописано, що все лікування проводиться виключно в межах України.

Ж.: Ви кажете, що вже тоді намагалися розірвати контракт. Що завадило?

В. С.: Олег Лисак умовив цього не робити. На Дмитра чекала тривала реабілітація — приблизно пів року — і якби на цей час його залишити без зарплати, хлопцю би довелося ще більш скрутно.

Ж.: Що було далі?

В. С.: Німецькі лікарі, які займалися Дмитром, зв’язалися з медичним департаментом «Ворскли» і домовилися, щоби на час відновлення він перебував зі мною, під моїм наглядом. І все б нічого, та тут світ сколихнула пандемія і тотальний карантин. Мало того, що позачинялися всі реабілітаційні центри, так ще й міжнародні перельоти стали неможливими. Дмитрові треба було на два тижні полетіти до німецької клініки — це було обов’язковою умовою якісного відновлення, але він, на жаль, не мав можливості виїхати за кордон. І лише завдяки своєму залізному характеру вдома продовжував відновлення за наміченою програмою. Хлопець працював по дев’ять годин на добу! Тільки вдумайтеся — по дев’ять! Ми з Дмитром до цього вже двічі мали неприємний, але успішний досвід відновлення після тяжких травм хрестоподібних зв’язок коліна. Так от цього разу, через дванадцять тижнів, коли Дмитру вже можна було працювати з м’ячем, я побачив, що він перебуває у кращій формі, ніж був після двох перших операцій. Потім він тренувався в загальній групі з командою СК «Полтава», а далі — через пів року після травми — знову повернувся у розташування «Ворскли». І ось тут, зверніть увагу, футболіст, який пів року був відсутній, уже через тиждень виходить на поле в офіційній грі чемпіонату проти «Інгульця». Юрій Максимов чудово розумів, що Дмитро знаходиться в хорошій формі й використовував його практично в кожному матчі осінньої частини чемпіонату. Щербак приносив користь, забив гол, VAR та суддівські помилки відібрали у футболіста ще один м’яч і дві гольові передачі. Словом, він додав гостроти та конкуренції в атаці ворсклян.

Ж.: І що трапилося далі? Після чого все змінилося?

В. С.: Далі були збори в Туреччині, де Дмитро Щербак став кращим бомбардиром команди. На думку багатьох спеціалістів, він був головним претендентом на потрапляння до основного складу. Втім, склад — це відповідальність тренера. Юрій Максимов зробив ставку на пару Кулач — Степанюк, тут жодних питань. Але враховуючи форму Дмитра, ні в кого не виникало сумнівів, що тренер його якимось чином використовуватиме і Щербак конкуруватиме з основними нападниками клубу. Але потім, після рестарту чемпіонату, його не те що не використовували, його відверто «зачохлили». Він перестав потрапляти навіть до заявки на матчі. За моєю інформацією, коли керівники клубу запитали у Максимова, чому так трапилося, він відповів однією фразою: «Я відповідаю за результат».

Ж.: Дмитре, а чи була якась аргументація від тренерського штабу, чому Ви не потрапляєте до заявки?

Д. Щ.: Жодної.

Ж.: Тобто, політика тренера щодо Вас носила рандомний характер: сьогодні ти виходиш на поле, а завтра можеш не потрапити в заявку? Без жодних закономірностей?

Д. Щ.: Виходить, що так.

Ж.: І в чому тут, на Вашу думку, логіка?

В. С.: Якщо вже через п’ять днів після повернення Дмитра після травми, він вийшов на поле, значить Юрій Максимов помітив його гарну форму. Я тоді був приємно здивований. Якщо ж тепер, після продуктивних зборів, де Дмитро став кращим бомбардиром, його не включають до заявки, значить тренер або суперечить сам собі, або діє на користь якихось третіх осіб. Утім, наразі це я можу лише домислювати. 

Володимир Сисенко

«Тренери з нами практично не розмовляли»

Ж.: Облишмо теорії змови. Дмитре, а на Вашу думку, чому Вас «зачохлили»? Можливо був якийсь переломний момент, чи якась ситуація, яка б на це натякала?

Д. Щ.: Ні. Я тренувався й викладався як завжди. Просто коли оголошували склад на гру, мене там не було.

Ж.: А у вас у самого не виникало питань до тренера? Ви працюєте, відчуваєте що перебуваєте в хорошій формі, а в заявку не потрапляєте. Не виникало бажання запитати у Максимова чи у когось зі штабу, що, власне, не так?

Д. Щ.: Я футболіст, моя справа — тренуватися й грати.

В. С.: Вибачте, я дещо вклинюся. У «Ворсклі» під керівництвом Максимова не надто плюралістичний порядок. Думаю, якби Дмитро ставив запитання, опинився б в дублі на другий день. Наскільки мені відомо, така доля спіткала, наприклад, Данила Кравчука.

Ж.: А ось це — наступне запитання. У Юрія Максимова репутація тренера, який не пробачає непокору. Володимир Баєнко забрав у партнера право бити пенальті в фіналі кубка й не забив — відправився геть. Євген Опанасенко — дорослий футболіст — після незрозумілих діалогів із тренером грає виключно за дубль. У Вас, Дмитре, не було з коучем якихось розмов на підвищених тонах чи якихось конфліктів? Можливо, з кимось із тренерського штабу?

Д. Щ.: Ні, не було нічого подібного. У нас навіть не було якихось особистих бесід. Ми майже не розмовляли. Якщо спілкувалися, то виключно по грі й тренувальному процесу в необхідних робочих рамках.

«Щербак прийшов у „Ворсклу“ не за грошима»

Ж.: І коли Вам це все набридло, Ви вирішили просто піти з команди?

Д. Щ.: Так. Повторюся, я не йду з «Ворскли», щоби грати за іншу команду. Я залишаю клуб лише тому, що не мав тренерської довіри та ігрового часу.

В. С.: Якщо ви не проти, я поясню з професійної точки зору, як тренер. Мало того, що коли футболіста, який добросовісно працює й усвідомлює свою гарну форму систематично ігнорують, так він ще й сидить без ігрової практики. Дмитро почав стрімко втрачати кондиції, як фізичні, так і психологічні. В таких умовах футболіст деградує. Тому, не зважаючи на те, що до кінця контракту було ще три місяці, треба було терміново це припинити. І коли Максимов говорить про те, що Дмитро «зненацька» вирішив піти, він лукавить. Юрій Вільйович чудово знає, як прибирають футболістів із команди, і він зробив все для того, щоби Дмитро пішов. Інакше він би просто ще три місяці отримував зарплату й деградував як футболіст. У клубі не розуміють, що Дмитро приходив у «Ворсклу» не за грошима, хоча у нього була найменша зарплата. Сподіваємося, що «Ворскла» без зайвих нервів виплатить гроші за той період часу, який гравець знаходився у розпорядженні клубу. А не так, як було з грошима за операцію та реабілітацію. І зараз, коли Дмитро йде з команди, очільники клубу не дуже розуміють, як це так — гравець добровільно і достроково розриває контракт.

Ж.: Дмитре, що ви збираєтеся робити далі? Стрибок з аматорського СК «Полтава» до УПЛ — гігантський. Але й падіння назад теж буде стрімким.

Д. Щ.: Поки тренуватимуся з СК «Полтавою», а там побачимо.

В. С.: Питання не в тому, де Дмитро гратиме, а в тому, як працюватиме. Це футболіст високого рівня, й цілком можливо, на нього чекає ще один стрибок догори.

Згідно з офіційною статистикою УПЛ, за час свого перебування у «Ворсклі» Дмитро Щербак в рамках чемпіонату провів на полі 498 хвилин у тринадцяти матчах. За цей час він забив один гол — у ворота ковалівського «Колоса».

Види спорту:

Футбольні турніри: