Ольга Ляхова: “У перші дні війни мене постійно трясло від повітряних тривог”

Ольга Ляхова

Легкоатлетка з Кременчука розповіла про повернення до змагань після народження дитини, і про те, як вона пережила початок війни

В середині травня в італійській Савоні відбувся міжнародний легкоатлетичний турнір, на якому кременчуківка Ольга Ляхова перемогла у бігу на 800 м серед жінок. Ольга багаторазова переможниця та призерка різноманітних міжнародних змагань, чемпіонатів Європи та Світу, та учасниця Олімпійських Ігор. Втім саме цю перемогу в Савоні можна назвати особливою, адже їй передували багато перешкод. Ольга Ляхова через вагітність та народження дитини не змагалася майже два роки. А коли вона активно відновлювалася — розпочалася повномасштабна війна з росією.

Ольга родом з Рубіжного, тренувалася на Сумщині, а її домівка — у Кременчуці, власне вона представляє Полтавську область. Тому можна сказати, що війна переслідувала спортсменку. Спочатку їй довелося втікати із Сумщини, адже туди зайшли окупанти, потім ховатися від тривог у Кременчуці — найбільш постраждалому місті на Полтавщині. А в цей час на Луганщині під час бойових дій померла її близька людина. Про все це Ольга розповіла в інтерв’ю “Суспільному Спорт”.

Про терміновий виїзд із Сумщини

"Ми дивом дістались додому, адже вже за годину, як ми проїхали Охтирку, її окупували. І Суми – там уже зайшли росіяни. Там було дуже гаряче в перші дні. Коли ми вже доїхали до Кременчука, то там було спокійніше. Ми були з маленькою дитиною, ці постійні повітряні тривоги…На нас це сильно відбилося. Мене, наприклад, перші три-чотири дні постійно трясло, ніхто не міг спати, бо був сильний стрес. Я думаю, кожен українець так себе почував на початку [війни]. Уже пізніше ти починаєш думати, складати план дій. Ми спершу міркували, як оборонятись будемо та наступати в разі чого. Добре, що цей страх і тривога пройшли через певний час, з’явився здоровий ґлузд"

"Із маленькою дитиною ти дуже немобільний. Важко було навіть переїжджати, бо вона постійно плакала, відчувала нашу тривогу та страх. Ми самі дуже хвилювались. Добре, що це все скінчилось. Коли ми тільки приїхали додому, то спершу ховались у підвалах. У наш підвал прийшло, може, пів будинку, і для дитини це був сильний стрес. Посеред ночі ми бігали в підвал, будили її. Потім ще у ванні ми лежали, у коридорі ховались. Де ми тільки не були. При цьому складно кудись поїхати з дитиною. Мені ж треба тренуватись, необхідна допомога моєї родини. Зараз же виїхали я, моя мама і мій чоловік, бо він у мене не громадянин України. Однак мій тато залишився в Україні, а також бабуся".

Про смерть бабусі на Луганщині

"Коли Рубіжне тільки почали обстрілювати, то було дуже страшно, бо там була моя бабуся. На початку війни вона ще була жива, але потім, коли почались усі ці обстріли… У її будинок також потрапив снаряд. Вона померла там. Це було дуже важко, бо ми навіть не могли приїхати та допомогти їй. З нею не було зв'язку протягом десяти днів.

Це був дуже важкий момент для всієї нашої родини, бо ми хотіли її ще давно перевезти, але вона всіляко пручалась. Вона була сильно прив’язана до того місця і не хотіла їхати. Потім у неї вже й здоров’я не було такого, аби виїжджати, тож за нею доглядала сусідка. Але коли почались обстріли, то сусідка постійно сиділа в підвалі. Я не знаю, як пройшли останні дні бабусі. В один день сусідка подзвонила нам буквально на одну хвилину та сказала, що бабуся померла, і після цього швидко побігла назад у підвал.

Бабусю ще дуже довго не могли поховати. Було важко усвідомлювати, що вона там одна лежить. Слава Богу, що сусіди поховали її у дворі. Там таке твориться в Рубіжному. Казали, що люди лежать [на вулиці] і ніхто нічого не робить. Жахливо те, що там було і що там зараз коїться. Добре, що частина людей спочатку змогла звідти виїхати. І то – багато хто виїжджав через Росію. Місце, де я народилась, фактично вже зрівнюють із землею. Я навіть не знаю, як це описати".

Повну версію інтерв’ю ви можете прочитати тут.

Найближчі змагання в яких Ольга братиме участь — турнір серії World Challenge у Бидгощі, який відбудеться третього червня.

Види спорту:

Футбольні турніри: