«Ворскла» отримала два трансферні бани: що це означає й наскільки все погано

Проблеми Костянтина Жеваго з законом почали даватися взнаки
У квітні полтавська «Ворскла» двічі опинилася у списку команд, ким УЄФА заборонив реєструвати нових футболістів протягом трьох трансферних вікон. Перший бан датований восьмим квітня, другий — тридцятим квітня. В купі з публічною риторикою тренера («є бюджет до кінця року, а там хтозна що буде»), куцою лавою запасних та турнірним становищем команди картина виглядає доволі тривожно.
З чого почалися проблеми
Український клубний футбол влаштований так, що функціонування левової частки клубів повністю залежить від однієї людини — власника і спонсора. На відміну від, скажімо, Бундесліги чи АПЛ де більшість клубів є акціонерними товариствами чи прив’язані до великих корпорацій (яскравий приклад — леверкузенський «Баєр»), в Україні ФІК повністю залежні від президентів. Тому якщо у «гаманця» є проблеми з грошима чи законом — починаються проблеми й у клубу.
Костянтина Жеваго вперше оголосили у розшук ще у 2019 році. На той момент на «Ворсклі» це особливо не позначалося, клуб змінював головних тренерів, запрошував легіонерів, проводив трансфери й навіть грав у Єврокубках. Втім, з часом ситуація погіршувалась — Жеваго опинився під слідством, а пов’язані з ним підприємства — ГЗК, «КрАЗ», і тепер навіть компанія Ferrexpo опинилися під санкціями. У 2023 році Жеваго пообіцяв що продовжить фінансувати «Ворсклу». Втім, в лютому 2025 року на нього були накладені санкції РНБО ДБР намагається націоналізувати його головний актив — Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат.
Борги по зарплаті вже були
Невчасні виплати зарплат футболістам — не щось нове для «Ворскли». Подібне вже було за часів Василя Сачка й тоді команда навіть здобула «бронзові» нагороди. Втім, тоді клуб не обговорював цю проблему в публічній площині, а Костянтин Жеваго особисто обіцяв погасити всі борги. І хоч команду тоді залишив ряд лідерів, «Ворскла» після того мала і Єврокубки і трансфери й очевидно кошти. При чому тоді клуб не дав справі дійти до санкцій.
Тривожні дзвіночки
Риторика
Коли головний тренер говорить про те, що бюджет є до кінця сезону — це справа доволі звична. А от коли клуб публічно звертається до правоохоронців з патетичними закликами, це вже схоже на відчай.
22 березня на офіційному сайті клубу був оприлюднений пост із заголовком «Закликаємо припинити тиск на Феррекспо» і наступним текстом:
ФК «Ворскла» - найбільший спортивний соціальний проект Полтавщини. Це 500 дітей, які щодня займаються в ДЮФШ, 150 професійних гравців, 145 працівників.
Упродовж 20 (!) років у 70-річній історії клубу його підтримує Феррекспо. Завдяки саме цій компанії ми виграли Кубок України в 2009-му і здобули бронзові медалі в 2018-му році, постійно брали участь у престижних єврокубкових турнірах. Жодного разу за всю історію клуб не опускався до нижчої ліги!
Феррекспо не відвернулися від нас і після початку повномасштабної війни.
Варто розуміти, що існування і функціонування ФК «Ворскла» напряму залежить від Феррекспо!
ФК «Ворскла» звертається до усіх компетентних органів із закликом ПРИПИНИТИ ТИСК на нашого генерального спонсора.
Підтримуємо і залишаємося пліч-о-пліч із Феррекспо!
Клуб навіть розшарював цей меседж у соцмережах на правах реклами. Важко уявити слідчого ДБР, який прочитає це повідомлення, згадає як в дитинстві вболівав за «Ворсклу» Миколи Павлова, зронить сльозу і закриє справу. Але сигнал зрозумілий — якщо слідчі дії проти Жеваго продовжуватимуться — клуб ризикує не вижити.
Дійшло до санкцій
Раніше, маючи борги перед футболістами, клуб встигав вчасно вирішити це питання й не допускати розбірок в юридичній площині й санкцій. Зараз же у клубу не знайшлося ні аргументів, ні фінансових резервів, що ще раз підкреслює той факт, що цього разу все гірше ніж зазвичай.
Що означають ці бани
Перший трансферний бан на «Ворсклу» наклали за борги перед албанцем Ардітом Толі, який покинув клуб у 2024 на правах вільного агента. Цей бан датований восьмим квітня, другий — тридцятим квітня. Обидва бани мають однаковий термін — три трансферних вікна. Тож що це означає.
Стаття 12bis Регламенту ФІФА про статус і трансфер гравців (RSTP) говорить про те, що якщо клуб прострочив платіж більше ніж на 30 днів, то його можуть покарати. Серед санкцій догани, штрафи, та власне трансферні бани. Але й це не межа.
Як «Ворсклі» вирішити питання з баном
Клуб може достроково розрахуватися з футболістами, надіслати у FIFA документи які підтверджують погашення й тоді бан просто знімуть. Втім, якщо ситуація вже дійшла до таких юридичних розбірок, то можна зробити висновок, що у клубу просто немає грошей. При цьому «Ворсклі» треба не лише розрахуватися з Ардітом Толі, а й домовитися з іншими гравцями — переважно легіонерами - щоб ті не подавали скарг.
Що буде якщо клуб не знайде грошей
У градації покарань слідом за трансферними банами йдуть жорсткіші санкції (Стаття 21 Дисциплінарного кодексу FIFA). Зокрема — у довгостроковій перспективі - зняття очок і пониження у класі.
Загалом варіантів три:
- Костянтин Жеваго та Ferrexpo через суд повертає собі контроль над активами. Клуб швидко розраховується з гравцями (принаймні тими хто вже заявив у FIFA) і продовжує існувати.
- Ті самі процеси, описані у першому пункті, відбуваються повільно, і клуб існує без можливості підписувати нових гравців. З великою ймовірністю, це історична путівка в Першу лігу. Навіть якщо у цьому сезоні команді вдасться зберегти прописку в еліті, далі без підсилення та з потенційною втратою лідерів клуб неминуче понизиться у класі.
- Клуб не відшукає ресурсів для вирішення проблеми. Тоді «Ворскла» просто повіьно тонутиме як свого часу «Дніпро», «Карпати», «Кривбас» чи харківський «Металіст». Можливо, у клубу з’являться рятівники й він воскресне («Карпати», «Кривбас»). Можливо — зупиниться на шляху до дна на рівні Першої ліги («Металіст»), а можливо просто зникне як соціальна одиниця (СК «Дніпро-1»).
Поки Олег Лисак у коментарях запевняє, що клуб переживе цей період, а Костянтин Жеваго та Ferrexpo знаходяться у підвішеному стані, Юрій Максимов говорить про те, що футболістам винні зарплату за термін від трьох до шести місяців, деяким працівникам клубу — за десять місяців, а легіонерів доводиться вмовляти виходити на поле.
Якщо «Ворскла» зараз за спортивним принципом вилетить з УПЛ, ймовірність того що клуб швидко повернеться назад вкрай низька.
Важливо: Від компанії Ferrexpo та Костянтина Жеваго залежить не тільки «Ворскла». Тому все що відбувається з клубом неминуче зачепить і «Гірник-Спорт» з Горішніх Плавнів, і взагалі спорт у Кременчуцькому районі. Компанія підтримувала, наприклад, місцевих боксерів та веслувальників.