Полтавець про конфлікт в українському тхеквондо: «Нас просто дезінформували»

Юрій Шавиро

Гучний скандал, який стався на чемпіонаті України з тхеквондо має своє продовження

Нещодавно в українському тхеквондо стався гучний скандал. У Вінниці проводився чемпіонат України з тхеквондо серед вихованців ДЮСШ, куди з’їхалися кращі юні спортсмени з усіх куточків України. Чемпіонат проводився з певними порушеннями регламентних норм, тож у суддів і тренерів урвався терпець і вони виступили у єдиному протесті проти дій федерації. Порушення правил техніки безпеки та інші недоліки стали лише «детонатором», насправді ж у спільноти було багато запитань до президіуму федерації та її президента Лесіка Саманджиї. Судді і тренери заявляли про те, що перед тими змаганнями незаконно відсторонили від роботи голову суддівської колегії Олександра Шапошника і призначення на його місце призначили менш кваліфікованого і авторитетного Сергія Кипоренка. На тих змаганнях були присутні і полтавські судді та тренери. Голова Полтавської федерації Юрій Шавиро, тренер Віталій Ступак, та полтавський суддя Богдан Зубрійчук тоді публічно підтримали протестувальників, про що заявляли «Полтавщині Спорт».

Після цього на сайті Федерації тхеквондо України заднім числом з’явилося повідомлення про засідання президіуму федерації, на якому ні слова не йшлося про відсторонення Шапошника, натомість з посту старшого тренера молодіжної збірної України знято Павла Пшеничникова, який першим виголосив протест у Вінниці. Також федерація відповіла на листи з вимогами суддів і тренерів, де називає тренерське звернення «абсолютно безосновательным и неаргументированным». Мав розмову з членами президіуму федерації та її керівником і полтавський тренер та функціонер Юрій Шавиро, який підтримав протестувальників.

— Нам дали ознайомитися з певними документами і на пальцях роз’яснили неправомірність того бунту, який виник. Все сталося через те, що судді і тренери були неправильно проінформовані. Шапошника не знімали. Так як просто не можуть цього робити згідно до закону. У Вінниці були певні порушення, проте варто пам’ятати, що не так давно ввели нову програму суддівства з якою одній людині важко ознайомитися. Сподіваємося, що федерація докладе певних зусиль, щоб ті, хто відповідав за організацію змагань у Вінниці понесли відповідальність і такого більше не повторювалося.

— Чи прислухався голова федерації до вимог тренерів і суддів, які були виголошені у протесті?

— На початку грудня має відбутися розширене засідання національної федерації, де можна буде висловитися з приводу всіх спірних моментів і внести пропозиції щодо поліпшення роботи федерації. Там будуть керівники обласних федерацій, і ми все обговоримо. В цьому мене особисто запевнив Лесик Саманджия. Інформація про зняття Шапошника виявилася неправдивою. Нас дезінформували і саме через це виник бойкот.

— Під час нашої минулої розмови Ви говорили про кулуарні домовленості, які не дозволили потрапити до збірної полтавцеві Роману Маслаку

— Це питання я теж підніму на зборах у грудні. Справа в тому, що у критеріях відбору до збірної є певні нововведення. Тепер в першу чергу дивляться на міжнародний рейтинг тхеквондиста, який формується на основі міжнародних стартів. З нашим фінансуванням, ми не можемо собі дозволити багато таких виїздів, і спортсмени такого ж класу, як Маслак у більш потужних областях — мають в активі такі змагання і тому проходять у збірну. Хоча я думаю, що у грудні отримаю відповіді на всі питання.

— Минулого разу ви активно підтримували протестуючих, а зараз виходить, що для цього не було приводу?

— Привід був. Зі мною на змагання приїхали 20 спортсменів і 15 батьків. Коли змагання зупинилися, я звернувся до суддів за поясненням і мені розповіли про претензії і бунт. Я мав відповідати перед тими, кого привіз на змагання.

— Знову ж таки, згадуючи нашу першу розмову, ваша думка кардинально змінилася. В чому причина?

— Я поспілкувався з керівництвом федерації і отримав відповіді на свої запитання. Я зробив висновки, що мене і моїх колег невірно проінформували, через що і почався бунт. Шапошника не могли зняти згідно до регламенту, це абсурд. На той момент, коли я підписувався під тим листом за нами стояли діти і батьки, в нас були квитки на поїзд, щоб їхати додому. Треба було піти назустріч суддям і чемпіонат би продовжився або можна було зірвати змагання. Думаю, цей випадок стане уроком для багатьох організаторів, суддів і тренерів в плані того, що необхідно вірити документам, а не словам суддів чи ще когось. Так само це буде уроком і особисто для мене. Федерація теж зробить висновки і думаю зробить все, щоб таких інцидентів теж не було.

Як бачимо, конфлікт пішов на спад, принаймні з боку полтавців пристрасті точно погасли. Поворотною точкою у вирішенні конфлікту має стати розширене засідання президіуму Федерації тхеквондо України, яке має відбутися орієнтовно 12 грудня. На ньому, або сторони остаточно дійдуть до консенсусу, або ж навпаки породять ще більше претензій одна до одної. Хотілося б вірити у позитивний варіант, адже наступного року на нас чекають Олімпіада-2016, і в цей час конфлікти можуть зашкодити престижу країни.

Види спорту:

Футбольні турніри: