Голова Полтавської ОДА і обласна федерація футболу: тяга до спорту чи політичне замовлення?

Спробували розібратися як обласні чиновники «захоплюють» обласні футбольні федерації

25 грудня Конгрес Федерації футболу Полтавської області має обрати голову Федерації на наступні п’ять років. Претендентів на цей пост лише двоє — чинний очільник федерації Олександр Кудацький та голова Полтавської ОДА Валерій Головко. Валерій Анатолійович вже зустрічається з делегатами і агітує за себе. Чиновник навіть почав збирати команду, зокрема як нам стало відомо, у разі його перемоги віце-президентами мають стати відомі у Полтаві Олег Лисак (віце-президент ФК «Ворскла») та Олександр Мелащенко. Олександр Кудацький також проводить певну роботу, роздаючи рекламні інтерв’ю в яких звітується про свої досягнення. Словом — за пост керівника обласної Федерації футболу ведеться боротьба.

-0.jpgОлександр Кудацький

В інших областях теж проходять зміни футбольної влади. Десь вибори пройшли у 2015-2016 му роках. Десь вони ще попереду. Але у більшості областей вони проходили зі скандалами. Причому у деяких керівництво обласним футболом у свої руки забирала людина, яка або є державним чиновником, або має відношення до політичної сили «Блок Петра Порошенка», як власне і голова ФФУ Андрій Павелко. Останній скандал пов’язаний з виборами голови обласної федерації, який вилився у публічну площину трапився на Волині. Саме з неї і почнемо:

Волинська область: страх і сльози Віталія Кварцяного

3 грудня голова Волинської Федерації футбол Віталій Кварцяний в ефірі каналу «2+2» публічно заявив про тиск з боку силових структур, а також про те, що в інших областях теж тиснуть на делегатів та голів федерацій, змушуючи тих голосувати за кандидатури чиновників. До вашої уваги кілька цитат з заяви Кварцяного.

«У багатьох областях мої колеги, голови федерацій мовчать, нічого не говорять, проводять свої конференції. По результатах видно, що у них в області тиснули на делегатів конференцій та на кандидатів на пости голів федерацій. Багато з них схилили голови і піддалися. Це авторитетні футбольні люди, які повинні віддати свої позиції працівникам прокуратури чи народним депутатам, чи якимось бізнесменам з Києва. А ті нав’язують моїм колегам все це через силові структури»

«Я думаю, що Андрій Васильович Павелко не зовсім в курсі, що відбувається...»

«Напевно це недалекоглядність, але вона виглядає негативною, направленою на те, що вже почалася підготовка до президентських виборів, які відбудуться через півтора року. Напевно це така заздалегідь застрахована акція і вона зовсім неправильна».

Щоб ці фрази не були вирваними з контексту пропонуємо вашій увазі відео промови керманича Луцького футболу (дивитися з 1:32:10 с).

video.pngДивитися з 1:32:10

Сьомого грудня Віталія Кварцяного офіційно переобрали, після чого він пустив сльозу і приступив до виконання своїх обов’язків. Втім один з конкурентів Віталія Володимировича — незареєстрований кандидат Олександр Жуматій заявив про те, що ці вибори відбулися з порушеннями і не є легітимними. Звернення Жуматія розглядатиме ФФУ, але це вже окрема історія. Поки що констатуємо — Кварцяний заявив про тиск з боку чиновників, а потім все-таки переміг на виборах. Здавалося б, нічого особливого не сталося. Але в інших областях, де за словами Віталія Володимировича делегати «схилили голови» картина дійсно дещо інша.

Закарпаття: слово Москаля — закон?

На Закарпатті контролювати процес обрання голови прибув особисто Геннадій Москаль. Кандидатом на посаду голови Спілки «Федерація футболу Закарпаття» був його перший заступник Іван Дуран. Як повідомляє видання «Закарпаття Онлайн» голосувати за Дурана делегатів особисто переконували Геннадій Москаль та нардеп від партії «Відродження» Михайло Ланьо (в минулому регіонал, відомий у кримінальних колах на прізвисько Блюк). Аргументи Москаля і Ланьо подіяли на всіх — Івана Дурана одноголосно переобрали головою ФФ Закарпаття.

Херсонщина: побережися — голова ОДА йде!

Якщо на Закарпатті обійшлося без скандалів, то на Херсонщині так не вийшло. В кінці 2016-го тодішній очільник ОДА В’ячеслав Богун склав з себе повноваження. Кандидатів на зміну Богуну було троє — народні депутати від БПП Сергій Хлань та Микола Паламарчук та голова Херсонської ОДА Андрій Гордеєв. Нардепи зняли свої кандидатури і головою Федерації став Гордеєв, який призначення на пост голови ОДА теж був депутатом від президентської партії. Пізніше Гордеєва звинуватили в тому, що він захопив владу в обласній федерації футболу, але ці звинувачення ні до чого не призвели.

Житомирщина: не чиновник так депутат

В Житомирській області в листопаді цього року спокійно і без суперечок головою обласної федерації обрали Руслана Павлюка — депутата Житомирської обласної ради від БПП.

Черкащина і Тернопільщина: як не крути — переможе БПП

Заслуговують на увагу і ці дві області. І там і там обласний футбол очолили представники президентської політичної сили. На Тернопільщині це обернулося гучним скандалом. Багаторічний очільник тернопільського футболу зчепився з претендентом на цю посаду (і звісно ж депутатом від БПП) Тарасом Юриком. Конфлікт вийшов гучним з судами та інформаційною війною. Закінчилося все просто. Якщо в інших регіонах обласні федерації реорганізовували з громадських організацій у громадські спілки цивілізовано, то тут за свідченнями Мариновського, Тернопільську обласну федерації футболу просто виключили з колективних членів ФФУ і включили на її місце громадську спілку «Тернопільська обласна Федерація футболу», яку оперативно створив і очолив Юрик. У березні Мариновський дав прес-конференцію, де відкрито заявив про проблеми з ФФУ на грунті приналежності Юрика до БПП. До вашої уваги відео прес-конференції від інтернет-газети «Про все».

video.png

На Черкащині сьогодні теж переобрали голову — ним став нардеп від БПП Владислав Голуб. Цікаво, що крім нього на пост претендували ще троє депутатів від Блоку Петра Порошенка Сергій Рудик і Олег Петренко, але в останній момент зняли свої кандидатури.

Інші конфліктні області

Є ще кілька областей, де битва за головне футбольне крісло проходила не надто «тихо». Приміром у Київській області головує екс-регіонал Ярослав Москаленко, який має репутацію «медведчуківця». Коли його обирали всі конкуренти зняли свої кандидатури. У Чернігівській області у 2015-му році зі скандалом переобрали колишнього силовика Геннадія Прокоповича.

Як буде у Полтаві?

Ми вже писали про те, як у 2012-му з поста Президента ФФУ «прибирали» Григорія Суркіса. Тоді «під роздачу» потрапили і полтавські футбольні діячі. Зокрема під пресинг потрапив Анатолій Дяченко, який у підсумку залишив свій пост. Тоді до тиску залучили Олександра Удовіченка (тоді — голова ОДА), та Віктора Пожечевського (тоді — керівний профільного Департаменту ОДА). Тоді вибухнув гучний скандал на рівні УЄФА та ФІФА. Українським командам загрожувала дискваліфікація. Адже УЄФА і ФІФА це громадські організації, і коли в їх роботу втручається держава це неприпустимо. Тоді після Дяченка Федерацію футболу Полтавщини очолив Олександр Кудацький, який зараз також політичний соратник Удовіченка по партії «Рідне місто». При цьому варто зазначити, що на цю посаду претендував і вищезгаданий Пожечевський.

Зараз нічого подібного не відбувається. Проте в кількох областях простежується чітка тенденція — представники державної влади чи пов’язані з ними люди «захоплюють» футбол в регіонах. Виникає запитання — навіщо? І чи не грозитиме це новими скандалами на міжнародному рівні? На фоні цього виникає ще одне запитання — навіщо голові Полтавської Валерію Головку пост керівника обласної футбольної федерації? До речі — Валерій Анатолійович вже керує однією федерацією — Федерацією хокею Полтавської області. До того ж він, на хвилиночку, голова ОДА і має вдосталь справ і повноважень. Чи є у чиновника щире бажання опікуватися футболом, чи він просто виконує наказ? Всі питання поки що залишається відкритими.

Види спорту:

Футбольні турніри: