«Ворскла»: звідки взялися фейки про зникнення головного клубу Полтавщини

Спробували розібратися у природі чуток про вкрай погані справи у «Ворскли»

Ще кілька днів тому всі національні футбольні ресурси активно поширювали інформацію про те, що начебто полтавська «Ворскла» доживає останній рік, і з нового сезону полтавці не існуватимуть. Принаймні якщо Костянтин Жеваго вчасно не продасть клуб. Такі чутки з’являються вже не вперше. Приміром, у 2019-му подібна інформація ширилася не менш інтенсивно. Підґрунтям були дві речі: проблеми у Костянтина Жеваго (наприклад, міжнародний розшук), та період невдалих результатів. Тоді, у 2019, коли «Ворскла» під керівництвом Віталія Косовського пробивала дно, це пов’язували в тому числі і з майбутнім зникненням. Цього року окрім старих проблем Жеваго і серії поразок, впевненість вболівальників у завтрашньому дні похитнула ще одна подія — крах «Гірника-Спорт». Клуб з Горішніх Плавнів також спонсувався з «кишені» Костянтина Жеваго. Отож давайте, по порядку.

Що там у Жеваго

Ще у серпні 2020 ресурс «Економічна правда» повідомляв про те, що у першому півріччі спонсорські виплати компанії «Ferrexpo» для «Ворскли» були вдвічі меншими у порівнянні з тим же періодом у 2019-му. Пов’язано це не лише з проблемами Жеваго, а й з глобальною коронавірусною кризою. Та ж компанія «Ferrexpo» виділила на боротьбу з пандемією, а сама «Ворскла» взяла шефство над Полтавською обласною інфекційною лікарнею. Топменеджери клубу пішли на суттєве зниження зарплати.

В подібній ситуації абсолютно не дивно, що компанії доводиться економити. Саме як вимушена економія і виглядає припинення фінансування «Гірника-Спорт». Тим більше, сам клуб з Горішніх Плавнів виключно споживав ресурси, нічого не продукуючи. До того ж клуб постійно потрапляв у дивні ситуації, псуючи свій імідж.

«Гірник-Спорт» — проблемна структура

Будь-який спортивний клуб, в нормальних чемпіонатах не просто існує, а виконує ряд функцій: соціальну, розважальну, бізнесову тощо. Погляньмо, які функції виконує «Гірник-Спорт».

  • Соціальна. Тут до клубу немає жодних питань. В структурі гірників є дитячо-юнацька школа, де дітлахи з Горішніх Плавнів можуть займатися футболом. Для невеличкого індустріального містечка це дійсно важливо.
  • Розважальна. Цю функцію наразі можна відкинути, адже наразі футбол проходить без вболівальників. Охочі подивитися матчі «Гірника-Спорт» можуть зробити це виключно в трансляції на Youtube. У першій лізі трансляції безкоштовні, тобто клуб не продаж телеправа, натомість лише витрачає гроші на те, щоб транслювати свої матчі.
  • Бізнесова. Тут все просто, її «Гірник-Спорт» ніяк не виконує. Клуб не продає футболістів і не продає квитки. Телеправ не існує в принципі. Продаж атрибутики в інтернет-магазині навряд чи покриває зарплату команди та співробітників клубу.
  • Іміджева. Ось тут найцікавіше. «Гірник-Спорт» міг би спокійно існувати як фарм-клуб «Ворскли», але при цьому, команда з Горішніх Плавнів періодично потрапляє в різноманітні скандали. У 2016-му гірники зіграли договірний матч проти «Маріуполя», після якого в команді влаштували чистку. Також клуб судився з колишніми футболістами Олексієм Пінчуком та Романом Кунєвим, мав трансферний бан. А президент клубу Петро Каплун періодично роздає дивні інтерв’ю, де то скаржиться, що його команду не стимулюють інші клуби, коли вона відбирає очки у лідерів, то розповідає якийсь інший абсурд.

У підсумку маємо клуб з ДЮСШ, але без джерел прибутку і з сумнівною репутацією. Чи виглядає дивним той факт, що коли настав час економити кошти, фінансування «відрубали» саме «Гірнику-Спорт»?

В той же час, полтавська «Ворскла» намагається виконувати всі три функції. Керівництво в особі Олега Лисака озвучує амбітні стратегії розвитку і на цю мить немає приводів для паніки. Команда бореться за Єврокубки, має у складі футболістів з перспективою продажу (Різник, Кане, Якубу), продає телеправа і використовує стадіон як майданчик для реклами.

Жіноча команда — додаткові витрати

Варто відзначити, що УАФ зобов’язала клуби елітного дивізіону з сезону 2021/2022 мати в себе жіночу команду. Також клуби зобов’язали зареєструвати футболісток у різних вікових групах. Тож, в будь-якому разі, на «Ворсклу» чекають додаткові затрати, не зважаючи на те, що клуб зараз співпрацює з вже готовою командою «Житлобуд-2» з Харкова, додаткових видатків не уникнути. Тож є всі умови для того щоб економити, і економити саме на «Гірнику-Спорт».

Тож зовсім не дивно, що клуб офіційно спростував всі чутки про ймовірне зникнення. І якщо у «Ворскли» десь і видно серйозні проблеми, то це на футбольному полі. Але це вже тема для окремого матеріалу.

Види спорту:

Футбольні турніри: