Головний тренер СК «Полтава»: «Трансфер Щербака у „Ворсклу“ відбувся завдяки особистій протекції Юрія Максимова. Сачко обмежився обіцянками»

Володимир Сисенко / Фото пресслужби СК «Полтава»

Ексклюзивне інтерв’ю з Володимиром Сисенком

Окрім матчів «Ворскли», яка виступає в УПЛ, у Полтаві вирує футбольне життя ще й на аматорському рівні. В місті грають щонайменше пара представників Вищої ліги Чемпіонату Полтавщини, а у 2019-му році одразу дві команди — «Легіон» та СК «Полтава» брали участь у Кубку України серед аматорів. А в обласній першості ці ж команди активно гналися за багатократним чемпіоном «Олімпією» з Савинців. До того ж, у Полтаві є ще й міський аматорський чемпіонат, який хоч і вимушено трансформується, та все ж залишається на плаву. Тому коли улюблена з дитинства «Ворскла» переживає не найкращі часи й споглядання за її футболом не приносить нічого окрім болю, полтавським уболівальникам, принаймні до карантину, завжди було де підживитися футбольними емоціями. Мешканцям міста було куди піти та повболівати за «наших» які грають з «не нашими», хай навіть географія цих «не наших» обмежується територією області.

Пройшов деякий час, полтавський «Легіон» не заявився навіть на обласний чемпіонат, тож у місті залишилася лише одна справді потужна аматорська команда — СК «Полтава». Звісно, не варто забувати про «Інваспорт» та ДЮФШ «Ворскла», але для них аматорські змагання лише підготовчий майданчик для інших турнірів. «Інваспорт» готується до національних та міжнародних дефлімпійських стартів, а головне завдання ДЮФШ «Ворскла» — надавати ігрову практику юним футболістам. І лише СК «Полтава» — самодостатній колектив який грає задля своїх результатів. Більше того, у 2020-му році команда заявилася на Чемпіонат України серед аматорів і зараз клуб декларує наміри податися до Другої ліги Чемпіонату України. Тобто, у Полтаві з великою ймовірністю з’явиться друга професійна футбольна команда.

Поки що «Полтаву» не надто балують своєю увагою ЗМІ, проте в команді вистачає цікавих персон та історій. Саме звідси рік тому до «Ворскли» — одразу з рівня аматорів в УПЛ — перебрався нападник Дмитро Щербак і вже встиг забити за команду Максимова. У захисті полтавців грає колишній футболіст «Ворскли» та донецького «Шахтаря» Олександр Чижов, а очолює команду досвідчений наставник Володимир Сисенко. Володимир Анатолійович під час кар’єри футболіста пограв у п’яти пострадянських країнах, тренувався під керівництвом Юрія Сьоміна, Іштвана Секеча, Віктора Пожечевського і зараз веде «Полтаву» до дебюту у професійному футболі.

Про злет «Паміра», роботу молодого тренера Юрія Сьоміна, багатостраждальний трансфер у «Ворсклу» Дмитра Щербака і багато іншого ми розпитали у Володимира Анатолійовича в ексклюзивному інтерв’ю.

«Мамо, я Кіндвал!»

— Володимире Анатолійовичу, Ви народилися і провели юність і роки які прийнято вважати періодом становлення особистості у Таджикистані. З одного боку це східна, мусульманська країна, де є своя автентична культура і говорять на фарсі. З іншого — на той час це була Таджицька РСР, куди активно проникали й інші культури. Та й у Вас самого, хоч Ви народилися там, ім’я та прізвище цілком українські, що видає в Вас не корінного таджика.

— Мій батько Анатолій Сисенко — українець, народився на Полтавщині, у Гребінці. Мама — росіянка, вона родом із Сочі. Мій дідусь свого часу опинився у Таджикистані, воюючи проти басмачів у складі Туркестанського округу Червоної армії. Коли він повернувся до України, тут якраз вирував Голодомор. Тому дідусь разом із дружиною та двома дітьми (у батька тоді вже була старша сестра), був змушений переїхати. Оскільки дідусь довгий час воював на цій території, вона була йому знайомою, тож він осів у Таджикистані. Вже там з’явилися на світ ще дві мої тітки, а батькові на той час було років зо три. Я ж народився вже безпосередньо у Таджикистані, у селищі Шахринав — за 46 км від Душанбе. Проте я змалечку знав, що я українець і відчував себе ним. Зрештою, я, як і батько, з дитинства вболівав за київське «Динамо».

— Яким Ви пам’ятаєте Таджикистан 1970-80-х років?

— Спогади залишилися виключно теплими. Мої батьки були вчителями і жили ми відповідно у вчительському гуртожитку. Я пам’ятаю, що у нашому класі було 30 дітей, серед яких були представники 28 різних національностей. Втім, всі були дуже дружними. Те ж саме можна сказати і про наш двір: він був дуже дружним і надзвичайно спортивним. Батьки-вчителі приділяли значну увагу спортивному вихованню своїх дітей. Поряд зі мною, буквально через два метри, виріс майбутній гравець московського «Торпедо» Олег Ширинбеков. Його тато працював шкільним вчителем фізкультури і нашим першим тренером. Тому в нас ніколи не було нестачі в м’ячах чи інвентарі. Нам пощастило ще й в тому, що ми росли у безпосередній близькості до стадіону, а взимку батько Олега давав нам ключі від спортзалу і ми тренувалися там. Скільки я себе пам’ятаю, ми з Олегом увесь час проводити або на стадіоні або в залі. У залі займалися всім чим можна — футболом, баскетболом, єдиноборствами. Ми на кожних вихідних зранку туди йшли і тренувалися поки батьки не забирали нас на обід.

— Олег Ширинбеков в одному з інтерв’ю розповідав, що саме Ви його надихнули на футбольну кар’єру. На той час коли Ви вже грали за «Памір», а в Олега з футболом були певні проблеми, Ви говорили йому, що він не слабший за інших молодих хлопців із команди. Це вже схоже на тренерські навички. Вони вже проявлялися у юному віці?

— Я на рік старший за Олега, а вчився на два класи, адже рано пішов до школи. Не те щоби це були якісь тренерські навички, просто ми зростали разом, я його добре знав і знав його справжню силу. Так, дійсно, я потрапив у «Памір» у 1978 році, а Олег лише у 1983-му. Наші родини дружили й ми росли фактично як одна сім’я. Був момент коли Олег вчився в інституті фізкультури й не потрапляв навіть в команду свого вишу. Його батьки просили мене: «Поговори з ним та попроси його кинути футбол». Я ж попросив їх, щоби дали Олегу ще рік, аргументувавши це тим, що у футболі буває так, що сьогодні ти ніхто, а завтра — зірка. Зрештою, з Олегом так і вийшло. І от з приходом в команду Юрія Сьоміна в Олега все склалося. Наш дубль якось грав проти збірної інституту фізкультури, де і грав Олег. Юрій Павлович там помітив Ширинбекова і запросив до команди. Коли він ріс і формувався організм, він швидко витягнувся і трохи втратив у швидкості. В іншому ж він дійсно нічим не поступався молодим гравцям «Паміра». Тож ніяких глобальних перешкод для того, щоб він став футболістом, я не бачив.

— Ви говорите, що вболівали за «Динамо», а як щодо інших любителів футболу в Таджикистані? «Памір» був беззаперечним фаворитом номер один, чи вболівальники задивлялися і на сусідній узбецький «Пахтакор»?

— Тоді було за кого вболівати — у Чемпіонаті СРСР був дуже жорсткий відбір. 16 команд Вищої ліги, 22 команди Першої ліги й далі команди Другої Ліги, поділені на зони за географічним принципом. І це все на 15 республік, тобто фактично на одну шосту частину світу. «Памір» переважно виступав у Першій лізі, і, звісно ж, ми всі вболівали за клуб. Але була ще й Вища ліга, і там у кожного були свої вподобання. Я як українець вболівав за київське «Динамо», наш сусід-німець теж, а, скажімо, Ширинбеков, як і вся його родина, вболівали за московське «Торпедо». А враховуючи, що наше селище знаходилося лише за 25 км від кордону з Узбекистаном, ми дійсно паралельно слідкували й за «Пахтакором». Були періоди, коли вони вилітали до Першої ліги, тоді ми за них не вболівали, бо там є «Памір». А матчі між «Паміром» і «Пахтакором» — то було дербі, ці зустрічі за накалом були подібні до матчів між київським «Динамо» та «Спартаком».

— Коли «Динамо» грало з «Пахтакором» за кого Ви вболівали?

— За «Динамо», звісно. Я як зараз пам’ятаю матч цих команд у 1975-му році коли «Динамо» виграло в Європі Кубок Кубків та Суперкубок, а в очному протистоянні «Пахтакор» переміг динамівців із рахунком 5:0. Я тоді був дитиною, плакав і не міг зрозуміти, як таке взагалі можливо. Зараз як тренер я чудово розумію, що команда, граючи на три фронти, була виснажена і на матч у Ташкенті динамівці вийшли емоційно спустошеними. «Пахтакор» у тому сезоні боровся за виживання в еліті, і на очах тисяч уболівальників просто розірвав киян.

— У кожному місті де є футбольна команда, є футболісти на яких ходять на стадіон. У Полтаві колись «ходили на Шарія», у Мілані зараз «ходять на Ібрагімовіча». На кого ходили Ви, коли відвідували матчі «Паміра»?

— О, там була ціла плеяда зірок... Я коли був зовсім маленьким, пам’ятаю як батько вмикав телевізор і коментатор оголошує склад: у воротах Станіслав Карасьов, у захисті Леонід Кириленко, у півзахисті Володимир Гулямхайдаров та Володимир Макаров, попереду Юрій Пекшев та Олександр Погорєлов... Можна сказати, що я ріс із цими іменами на вустах. Вже коли став трохи старшим, захоплювався Володимиром Гулямхайдаровим та Володимиром Макаровим. Це два гравці середньої лінії. Макаров потім у складі «Чорноморця» завоював «бронзові» медалі Чемпіонату СРСР, Гулямхайдаров же провів три сезони у московському «Торпедо» і викликався до лав національної збірної Союзу. Ці двоє на той час могли грати в будь-якому клубі СРСР, включаючи київське «Динамо» і московський «Спартак». Але залишалися вдома.

— А чи був у Вас в ті часи доступ до світового футболу? Ну, напевно чемпіонати Світу та Європи можна було подивитися, а як щодо Кубка Європейських Чемпіонів?

— Так, ми дивилися фінальні частини чемпіонатів Європи та світу. Фінал КЄЧ вперше показали в сезоні 1969/1970 і він справив на мене незабутнє враження.

— Кого запам’ятали?

— Тоді грали «Феєноорд» та «Селтік» і у складі голландців переможний м’яч забив шведський нападник Уве Кіндвал. Я пам’ятаю, що коли закінчився матч — я вискочив з дому, побіг на стадіон і почав там працювати з м’ячем. А коли мама кликала мене додому, я казав: «Мамо, не заважай, я Кіндвал» (сміється). Такі форуми дійсно давали поштовх для розвитку. Але враховуючи високий рівень радянського чемпіонату, ми завжди з не меншим захватом чекали трансляцій матчів київського «Динамо» чи московського «Торпедо».

— А в «Динамо» на кого дивилися «розкривши рота»? Чи на всіх?

— В команді зразка 1972-1973 років, коли їх тренував ще Севідов, я запам’ятав Веремєєва, Мунтяна, Фоменка... Ну а в команді 1975-го року я можу перерахувати вам увесь склад.

«Юрій Сьомін приніс в команду дисципліну і порядок»

— В одному з нечисленних інтерв’ю, Ви називали прізвище тренерів з якими Вам доводилося працювати. З-поміж них, можна виділити дві такі успішні персони як Юрій Сьомін та Курбан Бердиєв. Зокрема Юрій Павлович став у «Памірі» знаковою фігурою. Розкажіть якусь історію з періоду вашої спільної роботи, яка б пояснювала чому Юрій Сьомін — крутий тренер.

— Починав би я, напевно, не з Сьоміна, а з того хто мене п’ятнадцятирічного запросив до «Паміра». Це був заслужений тренер трьох республік Іштван Секеч. «Памір» був для нього стартовою платформою в чудовій тренерській кар’єрі. Пізніше, коли Іштвана Йожефовича запросили у «Карпати», команду прийняв Марк Туніс. Це теж людина високого інтелекту, який дуже швидко розвивався як фахівець. А прикладом розуміння футболу, людиною яка навчила мене мислити на полі, та й взірцем в плані людських якостей для мене був Володимир Гулямхайдаров.

Якщо говорити про Сьоміна, то він в першу чергу налагодив дисципліну. Наша команда складалася з людей південних, і ми, звісна річ, робили акцент на роботу з м’ячем. Такі речі як ігрова дисципліна і фізична готовність були на другому плані. Коли в команду прийшов Сьомін, він одразу це побачив і почав підтягувати ці компоненти. Юрій Павлович узяв команду в жорсткі лещата, поставив вимоги до ігрової дисципліни. А хто їх не виконував — сідав на лавку або залишав команду. Він запам’ятався професійним підходом і високими вимогами до самовіддачі: як на тренуваннях, так і в будь-яких матчах. Під керівництвом Сьоміна ми стали, я би сказав, більш європейською командою.

— І як наслідок, у 1988-му році вийшли до Вищої ліги...

— Так, але вивів нас туди не Юрій Сьомін, а його наступник, місцевий тренер Шаріф Назаров. Але при всіх цих тренерах — Секечі, Сьоміні, Тунісі — завжди плідно працював їх помічник Олег Йосипович Хабі. От його я б виділив окремо, адже роль цієї людини в команді була просто колосальна. Це професіонал найвищого рівня, хоча він постійно залишався у тіні головних тренерів.

Володимир Сисенко у складі «Паміра»

— А в чому ця роль полягала? Які функції він виконував?

— Розумієте, зараз тренерські штаби будь-якої команди дуже численні, а на той час тренерів було двоє — головний і другий. І працювали вони фактично на рівних. Звісно, ключові рішення приймав головний, але у тренувальному процесі вони були рівноправними учасниками. Олег Хабі сам був вихованцем таджицького футболу, багато років грав у «Памірі» й дуже добре розумів футболістів. Тому при всіх наставниках його роль була просто неоціненна.

— Де і як ви перетиналися з Курбаном Бердиєвим?

— У 1978 році в Душанбе проводився міжнародний товариський турнір. Мені було 16 років, я грав за «Памір», а він грав проти мене у складі ашгабатського «Колхозчі». Я чудово пам’ятаю той матч, ми зіграли 0:0 і там я, власне, його і запам’ятав. Не можу сказати, що ми стали друзями, але при зустрічі вітаємось. Під його орудою в якості гравця я не виступав.

Володимир Сисенко проти Федора Черенкова

«Віктор Пожечевський фактично переконав мою дружину, щоб я перейшов у „Ворсклу“»

— Володимире Анатолійовичу, якщо подивитися на Вашу кар’єру в 90-ті роки, то Ви ніде надовго не затримувалися. При цьому, у Вас добре йшли справи у «Памірі». Перехід в «Кубань» важко назвати підвищенням, це не «Динамо», не «Спартак» і навіть не «Пахтакор». Що змусило Вас змінити рідний Душанбе на Краснодар?

— Це був 1990-й рік, наближався кінець Радянського Союзу. В Душанбе вже були міжнаціональні конфлікти, які загострювалися. А у мене родина, дві донечки... Словом, я вже тоді почав замислюватися над тим, що треба перебиратися у європейську частину. Сезон 1989 року, до того як я отримав жахливу травму в матчі проти єреванського «Арарата» — перелом виличної кістки зі зміщенням — загалом можна було вважати вдалим. Але становище у Таджикистані вже було небезпечним, я розумів, що треба було переїздити. А тут зателефонував тренер «Кубані» Костянтин Безбогін і сказав: «Приїжджай, трикімнатна квартира вже чекає на тебе». Я багато разів бував у Краснодарі, там гарний клімат, комфортні умови і я прийняв цю пропозицію.

— Втім, у 90-ті роки ви ніде надовго не затримались...

— Наступним клубом був узбецький «Новбахор». В 1991-му році ми грали з ними на зборах в Сочі. Команду цю тоді тренував Ігор Семенович Волчок. Після гри він запросив мене на зустріч і запропонував такі фінансові умови, від яких не можливо було відмовитися. Так, я шокував своїх батьків, батьків своєї дружини й на рік повернувся в Середню Азію. Про що, до речі, не шкодую. Я з теплотою згадую і місто Наманган, і команду і уболівальників, яких збиралося по 35-40 тисяч.

— Якщо все було так добре, чому Ви туди повернулися лише на рік?

— Тому що розвалилася країна, а з нею і футбольний чемпіонат СРСР. Починаючи з 1992 року всі республіки проводили свої власні чемпіонати. І коли стало зрозуміло, що таких змагань, до яких ми звикли, вже не буде, надійшла наполеглива пропозиція від Віктора Олександровича Пожечевського. Спочатку, якщо відверто, я її навіть не розглядав. Не хочу образити «Ворсклу», але я на той час не грав на рівні нижче Першої союзної ліги. Тож, коли він вперше зателефонував, я взагалі не міг зрозуміти, що це за команда. Але Віктор Олександрович був наполегливим. Ключовим фактором стало те, що він переконав навіть не мене, а мою дружину. В Таджикистані тоді вже лунали автоматні черги. Віктор Олександрович переконав мене прилетіти з родиною в Полтаву бодай на день. А вже тут він показав мені трикімнатну квартиру, в якій я живу і зараз. Ну і моя дружина сказала, мовляв, не треба вже нічого обирати, давай залишимось. Я погодився, адже Полтавщина це батьківщина мого батька.

— Після Душанбе та Краснодару Вам сподобалася Полтава?

— Так, я побачив тут тихе, затишне, спокійне місто. Мені на той момент було вже 30 років і я встиг втомитися від натовпу та шуму. Місто мені дуже сподобалося. Тоді з футболістами почали підписувати контракти, так я на три роки став футболістом «Ворскли».

— От ми плавно підібралися до Віктора Пожечевського. Зараз коли говорять про його минулу тренерську діяльність, його описують ледь не як рок-зірку від тренерського цеху. Проте зараз, він більше схожий на класичного, стереотипного чиновника, людини, яка «сидить у високому кріслі». Він так сильно змінився чи насправді він все ще рок-зірка?

— Це провокаційне запитання (сміється). Я скажу так, у мене з Віктором Олександровичем завжди були гарні стосунки і ми завжди розуміли один одного. Так було і в 90-ті, і так є зараз.

— Після цьогорічного фіналу Кубка області Ви особисто були дуже невдоволені суддівством і команда навіть не вийшла на нагородження. Потім в інтерв’ю пресслужбі ви розкритикували арбітрів. Чи говорили Ви після того з Віктором Пожечевським і чи зрозуміли один одного?

— Ні, після того ми не спілкувалися. Втім, я не вважаю, що в тій ситуації є провина Віктора Олександровича. Я і в згаданому вами інтерв’ю це говорив. Тут працює система. І я як людина, яка все життя провела в футболі добре розумію, що якщо ти працюєш у складі якоїсь системи, то ти або живеш за її законами, або йдеш геть.

— А як рок-зірка може жити за законами системи?

— Інакше вона там не працюватиме. Все просто. Тому в мене до Віктора Олександровича немає жодних претензій.

— Дамо спокій Пожечевському-чиновнику і повернемося до Пожечевського-тренера. Чи є якась історія, яка б пояснювала чому в нього репутація крутого тренера?

— Цікавих історій вистачає, розкажу вам одну з них. У 1993 році Віктор Пожечевський був президентом «Ворскли», а команду тренував Віктор Борисович Маслов, із яким у мене стався конфлікт. Віктор Пожечевський мене покликав і каже: «Давай, Вова, ти поки трохи відпочинеш, а як пристрасті вщухнуть, повернешся в команду». У відповідь я попросив його мене відпустити, адже мав кілька цікавих пропозицій. Він категорично відмовився і сказав, що я дограю до кінця контракту. Потім, через два місяці, він звільнив Маслова і почав тренувати команду сам. Я міг би тут же повернутися, але у мене тоді залишилася образа і я пішов на принцип. Я вирушив до Москви і тренувався з «Асмаралом» у легендарного Валентина Іванова, куди мене запрошували, потім — із ярославським «Шинником», і з «Кривбасом». Проте ніхто не міг вирішити питання трансферу з Пожечевським. Криворіжці хотіли бачити мене у своєму складі і переконували, що таки вирішать це питання. Втім, Віктор Олександрович всім їм відмовляв. Я повернувся додому, в Полтаву. Ну, що робити, вирішив — піду потренуюся з командою. Приходжу, запитую у Віктора Олександровича дозволу, а він відповідає: «А чого ти в мене питаєш? У тебе ж чинний контракт, тренуйся». Ось так. Я після конфлікту на три місяці зник із розташування команди. Але від нього не пролунало навіть найменшого докору. Я наступного дня мав їхати до Кривого Рогу. І тут він запитує: «Будеш грати завтра?». Я прийняв спонтанне рішення, заїхав додому за бутсами й наступного дня вже вийшов у стартовому складі. Ми перемогли з рахунком 2:0. А ще через кілька днів Віктор Олександрович викликав до себе головного бухгалтера і сказав, щоби мені виплатили зарплату за ті три місяці, в які я був відсутній. Ось така історія.

— Після «Ворскли» були дуже короткочасні періоди кар’єри в «Кубані», «Океані» і тій же Середній Азії.

— З кожним клубом була пов’язана своя історія. Спочатку я знову опинився в «Кубані». На той період — це був 1995 рік — у «Ворскли» не було ніяких інвесторів. Команду тримав на плаву лише Анатолій Тихонович Кукоба. І тут надійшла пропозиція від «Кубані», яка фінансово була в декілька раз привабливіша ніж те, що я мав у «Ворсклі». Коли я попросив Пожечевського мене відпустити, він запропонував мені залишитися в якості другого тренера з перспективою пізніше очолити «Ворсклу». Але я хотів ще пограти, і таки попросив мене відпустити. Він пішов мені назустріч.

Через рік був «Океан» із Находки. Туди я приїхав у складі «Кубані», а «Океан» тоді тренував Іштван Секеч, який свого часу дав мені путівку у великий футбол. Я зайшов до нього в готель після матчу, десь о 22:00, а вийшов о сьомій ранку. Розмовляли... За цей час він мене переконав перейти в «Океан». І я не зміг йому відмовити.

— Але й там Ви чомусь грали всього лише рік...

— А ви бачили на карті, де знаходиться місто Находка? Це практично Японія. Там лише до Москви летіти десять годин, а ще різні часові пояси. При цьому, дружина і діти в мене залишилися у Полтаві. Сезон я там відіграв і за цей час виконав все, про що ми домовлялися з Іштваном Йожефовичем. Команда піднялася із зони вильоту. І от у складі «Океану» я грав уже проти «Шинника» з Ярославля, який тренував ще один з моїх провідників у футболі, Ігор Волчок. Він готувався прийняти казанський «Рубін» і теж запросив мене в команду. І, так само як і у випадку з «Океаном», я не зміг відмовити своєму колишньому тренеру. Потім був сезон в Узбекистані в команді «Зарафшан». Звідти теж зателефонували люди й запропонували такі фінансові умови, від яких було неможливо відмовитися. Я провів сезон там, і закінчив кар’єру футболіста у 2000 році в казахстанському «Жетису». Мені на той час було 38.

«Хочу, щоби СК „Полтава“ була схожа на „Барселону“ Гвардіоли»

— Облишмо Вашу кар’єру футболіста і поговоримо про кар’єру тренера. «Барселона» Гвардіоли це про контроль м’яча, комбінаційний футбол і високий пресинг. «Атлетико» Дієго Сімеоне це про організовану оборону і контратаки. А СК «Полтава» Володимира Сисенка, це про що?

— Якщо відштовхуватися від наведених прикладів, я бачу СК «Полтава» як «Барселону» Гвардіоли зразка 2009-2012 років. Таким я хотів би бачити футбол своїх підопічних, звісно ж на своєму рівні. Чи вийде побудувати команду, яка відповідатиме такому моєму баченню — питання інше. Все залежить від виконавців, які будуть в обоймі.

— Зараз у «Полтави» на горизонті Друга ліга. Це вже професійний футбол, що для Вас як для тренера можна назвати новинкою і кроком вперед. А що далі? Чи є у вас якась професійна тренерська мрія?

— Якщо чесно, ні. Є мета — вигравати у кожному матчі. Але всі емоції залишилися в минулому. Я ні про що не мрію. Коли мені було 18 років, вже згаданий у цій розмові Володимир Гулямхайдаров сказав мені «Вова, всі сильні емоції футболіст переживає коли сам грає на полі. У тренера таких не буде. Тому поки молодий — насолоджуйся». Я вже був чемпіоном країни у Першій лізі, грав у Вищій лізі, грав у збірній... Ці емоції вже не зрівняються ні з чим. Єдине, чого я хочу — бачити, як радіють мої підопічні.

— Але якщо не мріяти про умовну Лігу Чемпіонів і не прагнути до цього, навіщо тоді це все? Для чого Вам тоді робота тренера?

— Мету для команди я озвучив — перемагати в кожному матчі. А щодо кар’єри... Знаєте, можливо хтось не повірить, але в мене було дуже багато пропозицій працювати тренером у професійному футболі. В тому числі пропозиції від «Ворскли». Але одразу після закінчення кар’єри футболіста, я вирішив не працювати у професійному футболі. Я дав собі слово, що тепер на першому плані в мене буде сім’я. Зрозумійте, мене в 14 років забрали з дому до Душанбе, з 16 до 38 років я був професійний футболіст. Всі ці роки я більшість часу проводив далеко від рідних — на базі, у літаку, в готелях, на футбольному полі. Крім цього я нічого в житті не бачив. Я не бачив, як виросли мої доньки... Тому я відкидав всі пропозиції, бо інакше знову би не бачив близьких людей.

— Але Друга ліга це теж професійний футбол, і теж поїздки.

— Після того як я двадцять років не вилазив із літаків, чемпіонат, де можна поїхати зіграти виїзний матч за 200 кілометрів, і вже ввечері бути вдома, вже не проблема. До того ж, діти виросли — вони вже дорослі і самостійні.

«Василь Сачко не повірив, що Щербак підсилить „Ворсклу“, а Юрій Максимов — повірив»

— У 2015-му році Ваш підопічний Дмитро Щербак, який нині виступає у «Ворсклі» став гравцем російської «Кубані». У спорті не прийнято сумніватися в тому що говорять старші, і 18-річний Дмитро пішов тим шляхом, який Ви йому запропонували. При тому, що між Україною і Росією на той час йшла війна і Дмитра, наприклад, точно не викликали б у збірну, навіть якби він бив в «Кубані» всі гольові рекорди. Вам не здається, що Ви свого часу запропонували гравцеві шлях в нікуди?

— Ну, по перше, хочу наголосити, що я дотримуюсь олімпійського принципу, що спорт має бути поза політикою. А щодо збірної зауважу — туди ж викликали Тимощука, який працював у «Зеніті» і Зінченка, коли він ще не покинув «Уфу». Не викликали лише Селезньова, який просто був не потрібен тій збірній.

— Це питання непослідовності функціонерів в УАФ і власне запитання до цих функціонерів.

— Ну от. А щодо того, чому саме «Кубань», то як і у випадку з абсолютно всіма моїми вихованцями, я завжди в першу чергу звертався до «Ворскли». Так було і з Щербаком, і з Юрієм Фоменком, і з Владиславом Куликом, і з багатьма іншими. «Ворскла» їх не приймала, а потім, коли хлопці класно заграли в інших клубах, на мою адресу завжди лунали подібні запитання на кшталт: «А чому він не у нас?». Точно так само було й у випадку з Дмитром Щербаком. Коли у 2014-му році СК «Полтава» була чемпіоном області, на наші матчі постійно приходили селекціонери «Ворскли» і теж ставили подібні запитання. Я відповідав: «Хочете мати цих футболістів у себе — візьміть». Вони обіцяли поставити це питання перед керівництвом клубу, але далі обіцянок справа не доходила.

— Тоді як так сталося, що зараз Щербак гравець «Ворскли»? Селекціонери його відшивали-відшивали й раптом прийняли?

— Якщо я все розповім, а ви надрукуєте — вас зімнуть (сміється). У 2019 році я зателефонував Василю Сачку, з яким досі в чудових стосунках і попросив взяти Щербака на збори в Туреччину, на перегляд. Я сказав, що сам заплачу за проживання Дмитра під час всього періоду зборів. Більше того, я сказав, що якщо Василь Вікторович на другий день побачить, що Дмитро йому не потрібен, хай відправляє його додому. Не важливо, що гроші пропадуть, хай би на те місце когось поселив. Він відповів: «Ти думаєш, він нас підсилить?». А я не думав, я був в цьому просто впевнений! Перед цим, восени, ми зіграли два товариських матчі з «Ворсклою» U-19. В обох ми виграли — 6:1 і 6:2. З дванадцяти м’ячів Дмитро Щербак забив ворсклянам вісім. Я казав Сачку: «Ти ж сам нападник, хіба може тебе не зацікавити футболіст, який забив тобі вісім м’ячів?». Він пообіцяв порадитися зі спортивним директором Олександром Фундератом. Утім, я тоді не дочекався дзвінка, ні від одного, ні від іншого.

— Тож як вдалося пробити цю стіну зараз?

— Завдяки Юрію Максимову. Дмитро Щербак поїхав на збори рік тому завдяки особистій протекції Юрія Вільйовича. Можете так і написати. Вже потім, коли Дмитро став футболістом «Ворскли», спортивний директор клубу пан Фундерат особисто подякував мені за цього гравця.

— Вперше в цьому інтерв’ю поставлю Вам запитання, яке вже лунало саме від журналістів. Чи є прямо зараз у складі СК «Полтава» гравці, здатні підсилити «Ворсклу»?

— Прямо зараз немає, але якщо ми говоритимемо про це через рік, можливо моя відповідь буде іншою.

— Є ще одне запитання, яке напевно Вам не сподобається. В інтерв’ю пресслужбі «Полтави», ви, захищаючи своїх футболістів, порівняли свій футбольний досвід і компетенцію з освітою Кембриджу, а тренера «Олімпії» записали ледь не в школярі. Чемпіонат СРСР, чемпіонати Росії, України, Узбекистану та Казахстану це точно Кембридж? І як тоді оцінювати, скажімо, Юліана Нагельсманна, який не має такого бекграунду як у Вас, але виводить команду в Лігу Чемпіонів і вибиває звідти «Атлетико» Сімеоне і «МЮ» Сульшера?

— Так, а ще можна згадати Моурінью... Але ж ви не вважаєте, що тренер «Олімпії» то Моурінью чи Нагельсманн? Я провів цю аналогію виключно для того, щоби ті, хто дивилися те інтерв’ю розуміли, що я знаю, про що кажу. І я б, повірте, цього не робив, якби пан Кулик після гри публічно не заявив, що «Олімпія» переграла нас у фіналі Кубка Полтавщини через те, що у неї сильніші футболісти. Вони не були сильнішими за грою, і мої підопічні не поступалися олімпійцям. Якби Олександр Кулик не кинув цих слів, я би ніколи не давав подібних коментарів.

— Це зрозуміло. В мене викликало сумніви слово Кембридж...

— Чому? Я, на хвилиночку, грав за юнацьку збірну СРСР. Тоді наші молодіжні та юнацькі збірні перемагали на чемпіонатах Європи та Світу, це був топ-рівень. Та й рівень Чемпіонату СРСР був дуже високим. На той момент це точно був Кембридж. Я можу абсолютно серйозно сказати вам, що, наприклад, Володимир Гулямхайдаров ані талантом, ані майстерністю не поступався знаменитому іспанцю Хаві.

— Наостанок, кілька запитань від Пруста-Познера*

— Що ж, давайте спробуємо.

— Що для Вас справжнє щастя?

— Коли всі мої близькі здорові.

— А справжнє нещастя?

— Навпаки, коли близькі хворіють. А ще війна.

— Яку рису Ви найбільше не любите в собі?

— М’якість.

— Яку ваду Ви легко пробачаєте іншим?

— Надмірну емоційність.

— Хто Ваш улюблений літературний герой?

— Чингачгук.

— А героїня?

— Хм... тут треба подумати. Мати Тереза.

— Якби у Вас була можливість поспілкуватися з будь-якою людиною з усіх хто колись жив на Землі, хто б це був?

— Гай Юлій Цезар. Я б запитав у нього як йому вдавалося керувати такою величезною імперією.

— Опинившись перед Богом, що Ви йому скажете?

— Дякую за все, що він мені дав.

*В кінці XIX століття в англійських салонах були модними анкети під назвою «Альбом для запису думок, почуттів і т. д.». Кілька разів таку анкету заповнював Марсель Пруст і його відповіді виявилися настільки оригінальними, що одна з заповнених ним анкет увійшла в історію як «Опитувальник Марселя Пруста». В інтерв’ю запитання з цього опитувальника постійно використовує метр пострадянської журналістики Володимир Познер.

Види спорту:

Футбольні турніри: