Тренер ДЮФШ ФК «Ворскла» Олександр Супрун: «Юним футболістам з Полтави не вистачає злості. Вони як котики»

Олександр Супрун / Фото з офіційного сайту «Ворскли»

Ексклюзивне інтерв’ю з відомим полтавським, дитячим, футбольним тренером

Кожного тижня любителі українського футболу так чи інакше стикаються з його глобальними проблемами. Ми вмикаємо трансляцію матчу улюбленої команди і часто бачимо невиразну, нудну гру. При цьому, дивимося дешеву невмілу трансляцію та слухаємо нецікавий коментар. В неділю ввечері ми вмикаємо «аналітичну» футбольну програму і чуємо там непереконливих експертів. Там же ми бачимо суддівські скандали та слухаємо банальні слова тренерів. А коли ми приходимо на стадіон, от зазвичай змушені констатувати, що він, навіть за карантинно-коронавірусними лекалами — порожній.

Проблеми українського футболу можна поділити на дві групи: матеріальні та ментальні. І якщо якість трансляцій та «убиті» поля та трибуни це річ матеріальна, то всі інші негаразди — суто ментальні. Чи пов’язані ці дві площини напряму, сказати важко. З одного боку — яке середовище, така й ментальність. З іншого — з цим твердженням напевне не погодилися б в країнах Африки чи в нетрях країн Південної Америки. Адже, не зважаючи на те, що ті місця далекі від економічного добробуту й мають репутацію дуже кримінальних регіонів, там періодично з’являються футбольні зірки європейського рівня. В незалежній Україні ж таких зірок — півтори.

Ментальність людини формується в юному віці. Тож і ментальність футболістів закладається в той період, коли вони перебувають в системі дитячо-юнацького футболу. Саме тут вони знайомляться не лише з азами футбольної майстерності, а й з такими поняттями як командний дух, підстава, судді що «вбивають» команду, і т. д. Тому, з метою спробувати зрозуміти, що не так з ментальністю українського футболу ми запросили на інтерв’ю відомого полтавського тренера з системи ДЮФШ «Ворскла» — Олександра Супруна. Олександр Вікторович привів у великий футбол воротаря Павла Ісенка, футболістів з молодіжки «Ворскли» Яна Костенка та Віталія Мороховця, гравця юнацького складу «Шахтаря» Дениса Шостака і багатьох інших.

— Олександре Вікторовичу, дітей зазвичай віддають на футбол тоді ж коли й до школи. Орієнтовно це вік 5-7 років. Читаючи мемуари різних видатних футболістів, можна наткнутися на коментарі їх дитячих тренерів, які розповідають щось на кшталт «він прийшов до мене п’ятирічним, і я вже тоді побачив, що він буде крутим футболістом». Наскільки це взагалі реально, враховуючи, що в такому юному віці дитина ще зовсім не сформована, а м’яч сприймає радше як іграшку?

— Ви праві в тому, що дітей приводять на футбол саме у віці 5-7 років. Але якраз безпосередньо футболом в наймолодших групах не займаються. Більше якимись розважальними, рухливими іграми з м’ячем. І звісно ж, говорити про майбутнє в такому віці ще зарано. Тут скоріше треба дивитися на батьків. Хлопчики, як правило, більше схожі на маму. Тож щоб спробувати зрозуміти, якою буде ця дитина коли підросте, треба побачити як виглядає її мати. Сказати, чи буде з людини футболіст можна лише років у 12-14. Там вже все стає видно і зрозуміло.

— А чи можна в цьому віці якісь якості штучно напрацювати? Ну умовно кажучи, є у вас футболіст з задатками класного голкіпера. А він хоче забивати голи. Чи може він напрацювати необхідні якості для форварда?

— Можуть бути якісь одиничні унікальні випадки, але загалом це дуже важко. Хлопці приходять до футбольної школи, нічого не вміючи. Вони починають вчитися і до 12-14 років прогресують семимильними кроками. Вбирають все як губка. А коли починається статеве дозрівання, ті хлопці які вже досягли своєї футбольної «стелі» — зупиняються. Далі розвиваються лише ті, кому від природи дано дещо більше ніж іншим.

— Цю «стелю» можна подолати через роботу над собою і працелюбність?

— Можна додати в якихось компонентах, але лише трохи. Умовно кажучи, за рахунок роботи можна додати 7-10% швидкості, але якщо ти від природи не можеш бігти швидко, ти не будеш швидшим від того, хто має вроджену швидкість. А в футболі швидкість це головне. Звісно, якщо ми говоримо про високий професійний рівень. На чемпіонаті міста чи області грають футболісти з середніми даними.

— Тобто ті молоді футболісти, що зараз виступають у наших аматорських чемпіонатах, це якраз люди які хочуть грати у футбол, але природні дані не дозволяють прогресувати далі?

— Так. Для того, щоб у футболіста склалася професійна кар’єра, в нього мають бути розвинені чотири якості: швидкість, мислення, техніка та самовіддача. Техніку можна спокійно напрацювати, а от швидкість — ні. От якщо одна або дві з цих якостей просідають — гравець залишається на аматорському рівні. Нестача швидкості, це для професіонала практично вирок.

«У „Ворсклі“ все тренери працюють автономно — для системної роботи немає умов»

— Олександре Вікторовичу, підготовка футболістів у такій структурі як професійний футбольний клуб також має бути систематизованою. Якщо говорити про «Ворсклу», яка структура її дитячо-юнацької школи. Ви, умовно кажучи, берете групу семирічних і доводите їх аж до випуску, чи Ви відповідаєте за конкретну вікову групу (наприклад 14 років), приймаєте дітей цього віку, проводите свій етап підготовки, а потім передаєте наступному тренеру? Як це відбувається у «Ворсклі»?

— Другий варіант. Я зараз набрав групу дітей 2011 р. н. і вестиму їх аж до кінця. У нас це працює так. Є великі академії, де кожен тренер відповідає за певний вік, але у «Ворсклі» наразі умов для такої роботи немає.

— Чи існує у «Ворсклі» якась єдина клубна філософія? Погодьтеся, коли футболіста готують в «Ла Масії» чи скажімо в «Аяксі», по ньому це потім видно. І слова «вихованець Аякса» певним чином його характеризують. Адже, що в «Барселоні», що в «Аяксі», що в умовному «Атлетико» є певна філософія, яка проходить від перших класів дитячої школи до основної команди. У «Ворсклі» є щось подібне?

— У «Ворсклі» з філософією важко (сміється). Не має такого, щоб всі тренери працювали за якоюсь однаковою системою. В нас кожен тренер працює автономно, виходячи з даних тих футболістів, які у нього є. А вже потім тренери команд U-19 чи U-21 висмикують кращих з них. Схеми, філософія і т. д. в дитячому футболі, це звісно добре, але якщо чесно, я не прихильник цього.

— Чому?

— Я вважаю, що у юних гравцях треба розвивати індивідуальні якості, щоб людина була готова до будь-якої тактики. Він має бути всебічно розвиненим, а не лише в рамках якоїсь філософії.

— Тобто єдиної філософії у «Ворсклі» немає і Вас це цілком влаштовує?

— Ну як влаштовує... Ми просто робимо свою роботу. Якщо буде вказівка від клубу всім працювати за єдиною системою і вимагати від гравців якихось певних якостей чи показників, звісно ми будемо це впроваджувати й розвивати. Але тоді зіткнемося з іншою проблемою: де під цю філософію набрати футболістів?

— А як взагалі приходять до вас у школу? Це відбір чи набір?

— Відверто кажучи, набір. Коли вже формується команда і відверто помітно, що якийсь хлопчина не зможе розвиватися як футболіст, тоді доведеться йому ввічливо відмовити. А так, дійсно проходить набір. Чому клуби, як ви кажете, з єдиною філософією, її впроваджують. Та тому, що можуть собі дозволити обирати футболістів зі всієї України. Як приклад, академія «Шахтаря». Потрібен тренеру хлопчина з певними якостями — той може знайти його десь, скажімо, у Кропивницькому й привезти в «Шахтар». У «Ворскли» можливостей збирати таланти по всій України немає.

— А якщо робити це в масштабах області?

— Теоретично це можливо, але дуже важко. В районних центрах тренувальний процес у дітей надто слабкий.

— А якщо говорити про місто?

— Так, у місті з 300 тис. населення це також можливо. У нас є щонайменше п’ять футбольних шкіл і у кожній є команди різного віку. В кожній з них є дві-три людини які потенційно можуть вирости в крутих професіоналів. Але вони розпорошені по різних командах і у підсумку всі ці колективи залишаються на середньому рівні. На мою думку, кращі вихованці зі всіх п’яти шкіл мали б стікатися в одну — головну — команду. Але цей процес має хтось організувати.

— Тобто, грубо кажучи, потрібен менеджер який все це організує?

— Ну, якоюсь мірою так. Адже серед цих шкіл є й державні і приватні. І всі мають співпрацювати і бути зацікавленими у спільному результаті. Необхідна людина, яка всіх зацікавить, об’єднає і вибудує роботу таким чином, щоб у всіх були комфортні умови.

«Агенти — шкідники для молодих футболістів»

— Існує думка, що дитячих футбольних тренерів бісять дві категорії людей: агенти та неадекватні батьки. Про перших ми поговоримо пізніше, а зараз про батьків. Я особисто неодноразово спостерігав як на дитячих турнірах батьки, іноді навіть напідпитку, нецензурно волають на суддів, або ж з трибун, перекрикуючи тренера, підказують своєму чаду як тому грати. Як ви з цим боретеся?

— Я на своєму віку, побувавши на різних турнірах, бачив багато різних батьків (сміється). Але мені зараз пощастило, мені трапилися виховані та інтелігентні люди. Щоб уникнути подібних непорозумінь, ми завжди з самого початку це проговорювали. Так би мовити, «на березі».

— Невже не доводилося робити зауваження?

— Доводилося. Бувало таке, що батьки на емоціях щось підказували дітям і це заважало. Тоді підходив, робив зауваження і це завжди допомагало. Принаймні мені так щастило. А загалом, звісно поведінка батьків може стати глобальною проблемою. Такого, наприклад, чомусь немає в академіях «Динамо» і «Шахтаря». Бо ж там всі діти, їх підготовка, змагання і поїздки, перебувають на балансі клубу. Тому якщо якихось батьків щось не влаштовує, вони можуть просто забрати дитину і все. В більшості інших клубів, в тому числі й у нас, батьки допомагають і шукати поле, і їздити на змагання і багато іншого. Тому й поводяться іноді зухвало. Мені колись мій знайомий тренер розповідав як батьки влаштували масову бійку. Святкували перемогу на турнірі, випили, а потім почали з’ясовувати стосунки. Буває й таке. Але на щастя, не у моїй практиці (сміється).

— Тобто всі виїзди здійснюються коштом батьків? І це при тому, що на змаганнях ви представляєте «Ворсклу», граєте у її формі й під її емблемою?

— Це не про всі виїзди, але так, більшість поїздок на змагання фінансують саме батьки.

— Поговорімо про агентів.

— О, для молодих футболістів це просто шкідники. Вони полюють на перспективних хлопців з метою наживи. Я розумію, що без агентів неможливо. Але коли в агента кілька футболістів, і він практично живе їхнім життям, то це професіонал, а коли у нього їх 500 — це вже просто конвеєр для наживи.

— Я чув історію про те як на Вашого вихованці Павла Ісенка виходили агенти й з цього не вийшло нічого хорошого...

— У Павла була пропозиція з «Браги». Агенти через посередників виходили й на мене з проханням переконати його поїхати, і на керівництво клубу з брехнею про те, що я, мовляв, тисну на нього і раджу не підписувати контракт з «Ворсклою»... Словом, була неприємна ситуація. Але, на щастя, остаточне рішення Павло прийняв сам, хоч і радився з батьками. Він мудро вирішив залишитися у «Ворсклі».

Павло Ісенко

— А чому на щастя?

— Голкіпер, тим більше такий юний, це, так би мовити, дуже тонка матерія. Особливо в чужій країні. Воротарі-легіонери нелегко приживаються в Європі. Згадайте навіть Рената Дасаєва. Це голкіпер світового рівня, і той не знайшов себе в Іспанії. Що ж вже говорити про підлітка.

— Ну в Іспанії зараз приживається Андрій Лунін...

— Так, але й Андрій поїхав у «Реал» вже готовим воротарем, який викликався до збірної України. Павло ще не готовий, йому ще необхідно рости й розвиватися. Це ще пластичний матеріал.

— А ось тут ми підібралися до цікавого питання. Португальська школа футболу має куди більш солідну репутацію і можливості, аніж українська. Чи не було б краще, щоб якраз ось цей «пластичний матеріал» Павло Ісенко остаточно сформувався як футболіст і особистість саме там, а не тут? В тому менталітеті й з тим ставленням до футболу.

— Це залежить від того, який спеціаліст з ним працюватиме. Я вважаю, що Сергій Долганський (тренер воротарів «Ворскли» — прим. авт.) не гірший за тренерів, які працюють у «Бразі». Паша тут тренується з першою командою. Робота з голкіперами річ дуже специфічна, на відміну від польових гравців, вони є індивідуальною автономною одиницею.

— Тобто якби на місці Павла був польовий футболіст, було б доцільно відпустити його до Португалії?

— Все залежить від конкретного випадку.

«Буває таке, що я перегинаю палицю в моментах де треба реагувати більш стримано»

— Олександре Вікторовичу, навчати дітей футболу дуже відповідальна робота, й іноді викликає питання шлях потрапляння тренерів у професію. Якщо подивитися на полтавських наставників, то часто це просто колишні футболісти які, або вже закінчили з кар’єрою, або вона в них не склалася. І таким чином, у кращому випадку, вони намагаються реалізувати себе в футболі саме в такій якості. В гіршому — просто «відбувають номер». Як було у Вас?

— Приблизно так само. Я через хворобу був змушений рано закінчити з професійним футболом, а в житті ще треба було десь працювати.. При цьому, я змалечку з м’ячем. Тобто фактично, футбол це було єдине що я вмів. Оскільки грав у воротах, то мені часто доводилося керувати діями своїх партнерів. Та й взагалі, з позиції голкіпера гру завжди добре видно. Тому керувати футболістами мені в принципі подобалося. Одного разу мій тренер Олексій Якович Вишневецький запропонував набрати групу і спробувати. Я послухався, набрав 14-річних хлопців на Леваді, почав тренувати і втягнувся. Навмисно взяв вже дорослих, щоб не скалічити їм долі якимось своїм неправильним кроком. Так поступово вчився і лише з роками почав розуміти, що робити з дітьми. Лише тоді почав тренувати малечу. Навички приходять з досвідом. Тому якщо чуєте, що футболіст, який тільки-но закінчив грати, говорить, що він знає як тренувати дітей — не вірте йому.

— У своїх післяматчевих коментарях на Чемпіонаті Полтави, Ви неодноразово наголошували на тому, що ваші підопічні не грають на результат, а набираються досвіду й вчаться грати у футбол. Одначе під час гри біля кромки поля Ви часто дуже різко і жорстко гримаєте на футболістів за неправильні рішення. Чи немає тут ризику злякати молодого гравця?

— Такий ризик є. Іноді мене дійсно переповнюють емоції. Я визнаю, що це неправильно. Буває таке, що я перегинаю палицю в моментах де треба реагувати більш стримано. Іноді я після матчу вибачався перед хлопцями. Не за зміст зауваження, а саме за надмірну агресію. Для мене не проблема сказати «Вибач, я ось тут був неправий», і вже у спокійній обстановці переконати футболіста, що мій крик це саме мій недолік, а не його. І щоб він у майбутньому не боявся. Словом, я намагаюся з цими емоціями боротися як можу.

— Запитаю про ще один неприємний випадок. В липні 2019-го на Чемпіонаті Полтави з футболу, коли ваша команда грала проти «Атаки-Автотранс», Ви випустили на поле дискваліфікованого футболіста Віталія Мороховця, переодягнувши його в футболку з чужим номером. Тоді Ви виправдали це тим, що хлопцеві потрібна ігрова практика. Однак виникає запитання, чи можна, навіть з благою метою, показувати футболісту-підлітку, що можна чхати на правила і регламент? Чи призводять подібні речі до того, що потім ці футболісти виростають і дехто з них замість списків претендентів на Золотий м’яч потрапляє у списки учасників, скажімо, договірних матчів? Чи не ведмежа це послуга?

— Ну, по-перше, у мене на той матч просто не вистачало футболістів. Не грати ж вдесятьох.

— Наскільки я пам’ятаю, на лаві для запасних у вас буди люди...

— Люди були, футболістів не було (сміється). Я вважаю що у попередньому матчі його вилучили не надто справедливо. Ну але так, згоден, порушувати регламент це неправильно. Втім, тоді у хлопців сезон виходив на фінішну пряму, і їм треба було грати якомога більше, щоб додавати в ігрових показниках. Навіть один матч мав значення. А колізії з картками мене тоді не надто хвилювали. Тим більше ми грали проти сильного суперника. А щодо «договірняків» і т. д. то це залежить від людських якостей та особистого виховання.

— Чому в Україні значно вищий поріг футбольного «дорослішання» ніж у Європі. До 23-х років на футболіста дивляться як на «молодого і перспективного» і при цьому дають йому поблажки за вік. Якщо юний гравець виходить в основі й провалює гру, тренер після гри обов’язково розповість про недосвідченість, нестабільність і т. д. Це все правда, але коли ми дивимося топ-чемпіонати, ми бачимо там Ансу Фаті, Букайо Сака, Флоріана Вірста і багато інших юнаків, які «запалюють» в основних командах. Це навіть не якісь одиничні випадки.

— Я не бачив жодного тренера, який би мав у розпорядженні готового футболіста 17-18 років й не ставив його у старт через молодість. Якщо когось маринують на банці, значить тренер вважає, що футболіст не готовий. Плюс, тренерам же потрібен результат, вони бояться втратити місце роботи. Тут ще багато залежить від клубу. Якщо у клубі наставнику дали свободу награвати молодь і будувати команду, він це робитиме. Якщо є тиск результатом, може боятися. Звідси й потім виправдання, мовляв, награю молодь, ризикую, вони нестабільні та програють.

— Ще одне важливе ментальне запитання. Чому в більшості українських футболістів, в тому числі й юних, дуже низький поріг цілей і мрій. Професійний контракт — максимальна мета. Виступи в УПЛ — мрія всього життя. І потім про цього футболіста говорять «та він же грає у другій лізі» використовуючи це як аргумент того, що футболіст сильний. При цьому, якщо глобально не ділити футбол на український та увесь інший, як у нас заведено, то провести кар’єру навіть в УПЛ, це у глобальних масштабах не такий вже успіх, не кажучи вже про нижчі дивізіони. То чому в наших футболістів така низька «стеля» прагнень? І чи не формується вона якраз у підлітковому віці?

— Ви знаєте, в ту УПЛ яку ми маємо зараз, не так вже й важко потрапити. Така ментальна проблема дійсно існує. Особистість так чи інакше формується під впливом оточення. Тренер на тренуваннях говорить одне, а потім хлопці йдуть у «зовнішній світ», а там їм треба якось жити, заробляти. Багато хто й крокує простим шляхом. Потрапляє в команду з відносно високою зарплатою, почувається добре і комфортно, й осідає.

— Ви говорите про оточення. А, власне, команда, де дитина кожен день тренується і тренер — це хіба не те оточення, яке здатне сформувати особистість?

— Частково так. Але все одно тренування рано чи пізно закінчуються і вони всі живуть у своїх світах.

— Я просто намагаюся зрозуміти, чому за всю історію незалежної України, футболістів які б впевнено виступали на топ-рівні в нас можна перерахувати на пальцях однієї руки. В той самий час, наприклад в країнах Африки, періодично з’являються футбольні зірки, як-то Садіо Мане в Сенегалі чи Обамеянг в Габоні. Хоча і соціально-економічне середовище й матеріально-технічна база в Африці куди гірша. Напевно, вони керуються мотивацією звідти вирватися.

— Ну в нас, якщо розібратися, а нас теж не надто комфортні умови для життя.

— Так, і тому є велике підґрунтя для правильної мотивації. А самої мотивації немає. От Ваші вихованці мріють стати Чемпіонами Світу і володарями Золотого м’яча?

— Звісно. Всі хлопчики які приходять займатися футболом, ще не думають про те скільки в майбутньому зароблятимуть. Вони просто грають у футбол і кайфують від того. Всі хочуть стати футболістами.

«У всіх дитячих команд з Полтави — слабкий характер. Вони як домашні котики»

— Я все ще не розумію, чому в місцях, набагато менш сприятливих, періодично з’являються класні футболісти світового рівня. А у нас — так чи інакше, цивілізованій європейській країні — їх немає.

— Ну якщо ви маєте на увазі Африку, то там люди банально краще розвинуті фізично.

— Ок, африканці сильніші фізично. А як щодо бразильців, аргентинців, чилійців, колумбійців...?

— Там теж є сприятливі умови, наприклад там цілий рік літня погода.

— Тобто Ви хочете сказати, що ментальність тут ні до чого?

— Звісно я такого не скажу. Навіть на регіональному рівні є свої ментальні проблеми. Є полтавський менталітет. Всі полтавські дитячі команди — слабохарактерні.

— Хіба це не прорахунок тренера?

— А нічого тут не вдієш. Не можна залізти дитині в голову. Полтава це місто комфортне для життя. Діти тут живуть розслаблено. От коли приїжджають дитячі команди з Донеччини, з суворих, індустріальних міст, там хлопчаки злі як пси. Вони на полі просто розривають. Полтавські ж — виросли у комфорті — й часто не мають тої спортивної злості, того стержня. Я не бачив жодної, по-справжньому «кусючої», полтавської команди. Навіть діти з різних районів області жорсткіші. Полтавці ж — як кімнатні котики. Як з цим боротися, я, чесно кажучи, не знаю.

— А як щодо Вас? Ви відносно успішно працюєте в системі «Ворскли». У Вас ніколи не було бажання стати тренером школи «Аякса» чи скажімо «Бенфіки»? Коли Ви востаннє стажувалися в іншому клубі й чи стажувалися взагалі?

— Я багато спілкувався з тренерами ведучих шкіл — і «Аякса», і «Аталанти», і «Ювентуса» і багатьох інших. Ми перетиналися на турнірах.

— Ну одна річ перекинутися кількома словами під час турніру, а інша — пройти стажування й чомусь навчитися.

— Я б із задоволенням. Але в мене банально немає такої можливості. І з зарплатнею дитячого тренера з футболу дуже важко їздити на стажування.

— Подібні речі мав би організовувати клуб.

— На жаль, «Ворскла» жодного разу нікого нікуди не відправляла. Очевидно, бюджет клубу цього просто не «тягне». Звісно, будь-який тренер не відмовиться від такої можливості. Хоч зараз є багато інформації. Приміром, я знаю як працює «Аякс» і в принципі, я працюю за матеріалами голландців.

— Дитячі школи яких трьох клубів Ви вважаєте кращими?

— «Аякс», «Аякс» і «Аякс». І якщо ви згадаєте сезон 2018/2019, коли нідерландці дійшли до півфіналу Ліги Чемпіонів, то там з основної команди було шестеро чи семеро вихованців місцевої академії. Те саме можна сказати про школу «Аталанти». В самій команді вихованців не так багато, але по всій Серії А їх безліч і вони там лідери?

— А як щодо вихованців «Ворскли»? Вони часто стають лідерами хіба що «Кременя» та «Гірника-Спорт».

— Ну ви ж розумієте, що в нас немає таких можливостей як в «Аяксі». У нас навіть немає конкретного поля для тренувань.

— А як Ви шукаєте поля?

— Виключно за рахунок індивідуальних знайомств.

— Як так таке можливо, що Ви, фактично працюючи в структурі ФК «Ворскла» самі шукаєте де тренуватися? У вашого роботодавця окрім зарплати, не має перед вами жодних зобов’язань?

— Ну клуб забезпечує нас м’ячами. А от з полем — глобальна проблема. Зараз будується поле на території Полтавського автоагрегатного заводу. Ми зараз тренуємося там, де вдається домовитися — то на Павленках, то на ГРЛ, то на стадіоні «Динамо». Але це не вихід з ситуації. Потрібна єдина тренувальна база. Навіть якщо я зараз піду по школах збирати команду, мені нічим відповісти на запитання «куди приходити на тренування?». Ми постійно кочуємо. І тут до речі, варто віддати належне тренерам ДЮФШ «Ворскла» — навіть в таких умовах у всіх вікових групах в нас є збалансовані команди.

— Але коли настає час переходу на дорослий рівень, всі ці чесноти кудись діваються. І з глобальним завданням — підготувати футболіста до дорослого футболу — виникають проблеми.

— Для того, щоб проблем не виникало, необхідна постійна селекція. Дітей набрали, вони пограли до 12 років. Потім пройшло статеве дозрівання і половину команди необхідно змінювати — відсіювати тих хто не дотягує, й поповнювати команду тими більш здібними й талановитими. Необхідно шукати гравців по всій Україні. В тому ж «Шахтарі», з команди 12-річних до випуску, зазвичай, дограють хлопців зо п’ять, не більше. У «Ворскли» немає таких можливостей, як і у більшості клубів. Футбольна академія з подібною структурою — дуже затратний проект з річним бюджетом близько мільйона доларів.

— Тобто найближчим часом нам не чекати ні своїх Решфордів, ні своїх Сака, не кажучи вже про Мбаппе і Шевченків?

— Теоретично чекати можна (сміється). Але для цього необхідно дуже багато зробити.

Види спорту:

Футбольні турніри: