Скандал, розкол, Суперліга: що відбувається в українському хокеї та до чого тут ХК «Кременчук»

Голосують - Георгій Зубко та Сергій Мазур. інші покидають залу засідання / pyznjr p Youtube

Національний хокейний чемпіонат розпадається на очах

З трьох останніх матчів ХК «Кременчук» лише один — виїзна перемога проти київського «Сокола» — пройшов і закінчився як звичайний хокейний поєдинок — без скандалів і за спортивним принципом. Перед цим же кременчужани вдома грали проти «Донбасу». Й тоді вони поступилися на льоду. Але донбасівцям зарахували технічну поразку за участь у матчі дискваліфікованих хокеїстів. Вчора ж — 24 листопада — ХК «Кременчук» мав грати проти «Білого Барса» з Білої Церкви, але суперники не вийшли на гру проти кременчужан. Клуб заявив, що команда знімається з чемпіонату. Перед цим Федерація хокею України офіційно зняла з чемпіонату «Донбас» та «Краматорськ». Словом, чемпіонат України з хокею розвалюється на очах. Але звісно ж, почалося це не зараз, а набагато раніше.

ФХУ vs УХЛ

Конфлікт між Федерацією хокею України та Українською хокейною лігою, розпочався ще з грудня 2020 року, коли у ФХУ зі скандалом обрали нового президента Георгія Зубка, кий до цього працював там віцепрезидентом. Скандал полягав у тому, що Зубко був єдиним кандидатом. Натомість до участі у виборах не допустили Олексія Житника, який працював у ХК «Сокіл». Хоча цього вимагали клуби УХЛ.

Георгій Зубко таки очолив ФХУ і федерація уклала з УХЛ договір про співпрацю. Так ФХУ стала членом УХЛ (ні, не навпаки), платила внески й т. п. При цьому, великим центром впливу в Українській хокейній лізі був президент і власник ХК «Донбас» — Борис Колесников. Після того як в Лігу зайшла ФХУ — між сторонами почалися конфлікти, адже вони мають кардинально різне бачення розвитку хокею. Зокрема, гостро встало питання ліміту на легіонерів за який виступав Зубко і категорично проти якого був Колесніков. Але подібних питань було багато.

Расизм від Андрія Денискіна

26 вересня ХК «Кременчук» приймав «Донбас» і переміг з рахунком 3:2. На 36-й хвилині після одного із жорстких стиків нападник кременчужан Андрій Денискін показав темношкірому американському захиснику «Донбасу» Джерлейну Смереку жест, кий зображував поїдання банану. Арбітр матчу трактував це як прояв расизму і вилучив гравця до кінця матчу. Інцидент потрапив на відео і прояв расизму на ньому очевидний.

Пізніше Андрій публічно вибачився й отримав дискваліфікацію на тринадцять матчів — три обов’язкових і десять додаткових. Це означало, що нападник точно пропустить три матчі, а десять інших може «викупити», заплативши штраф п’ять тисяч гривень. Проте «Донбасу» було цього замало й клуб виступав за більш суворе покарання. Варто відзначити, що ситуація стала відомою далеко за межами України.

Пізніше Борис Колесніков, в коментарі «Українській правді» стверджував, що расизм відверто засудив генеральний менеджер УХЛ Євген Количев і через це його звільнили. За словами Колеснікова, саме це й стало причиною того що конфлікт перейшов до «гарячої фази».

Зрештою, на зібранні членів УХЛ, коли приймалося це рішення Борис Колесніков просто вийшов із зали і разом з ним засідання покинули й більшість інших учасників. На місці — поряд з Георгієм Зубком залишився президент ХК «Кременчук» Сергій Мазур, що добре видно на відео. Він також голосував за обрання себе секретарем.

Відкликання зі збірної

12 листопада збірна України з хокею разом з кременчужанами виступала на міжнародному турнірі Euro Ice Hockey Challenge у Будапешті. Посеред турніру збірну залишили шестеро гравців «Донбасу» та один гравець «Краматорська». Обидва клуби підконтрольні Колеснікову. Нападник Віталій Лялька відмовився залишати збірну, і «Донбас» тут же розірвав з ним контракт. Хокеїст не залишився без роботи — його тут же прихистив київський «Сокіл».

Інші хокеїсти — ті які залишили збірну — а саме Пилип Пангелов-Юлдашев, Віктор Захаров, Ілля Коренчук, Віталій Андрейків, Олександр Пересунько, Микита Буценко та Віктор Таран — потрапили під санкції ФХУ. Хокеїстів відсторонили від участі в чемпіонаті. А коли їх клуби — «Донбас» та «Краматорськ» — проігнорували вимоги ФХУ, клуби спочатку отримали технічні поразки, а потім їх дискваліфікували й виключили з чемпіонату.

Суперліга

16 листопада ресурс Xsport, який пов’язують з Колесніковим, оприлюднив новину про те, що в Україні з’явилася хокейна Суперліга. Її учасниками стали:

  • ХК «Білий Барс» (Біла Церква)
  • МХК «Динамо» (Харків)
  • ХК «Донбас» (Донецьк)
  • ХК «Краматорськ» (Краматорськ)
  • ХК «Маріуполь» (Маріуполь)
  • МХК «Молода Гвардія» (Дружківка)

Так — слідом за дискваліфікацією «Донбасу» та «Краматорська» з чемпіонату добровільно знялися «Білий Барс» та «Маріуполь». Ці клуби самі заявили про те, що виступатимуть під егідою Суперліги. ХК «Кременчук», а також київський «Сокіл», харківська команда «Рулав Одд» та херсонський «Дніпро». Саме з херсонцями кременчужани мають зіграти наступний матч і цей поєдинок, ймовірно, відбудеться.

Види спорту:

Футбольні турніри: