«Ми в психологічній дупі»: чого очікувати від «Ворскли»

Спробували розібратися що загрожує полтавському клубу

Полтавська «Ворскла» бореться за виживання в УПЛ. Ще рік тому така фраза звучала б антиутопічно, адже у 2018-му команда під орудою Василя Сачка була «Бронзовим» призером УПЛ, рубалася зі «Спортингом» у груповому раунді Ліги Європи та сміливо дивилася у майбутнє. Не зважаючи на борги перед футболістами по зарплаті, команда із задоволенням грала у ЛЄ, а менеджери клубу випромінювали оптимізм. Втім ілюзія благополуччя швидко закінчилася. Вже тоді у бізнесу Костянтина Жеваго були серйозні проблеми, і вже тоді клуб періодично турбували юристи з питаннями боргових виплат, і вже тоді команда посипалася. До тренерської роботи Василя Сачка було чимало питань, навіть в успішний період, адже гра команди була одноманітною і виглядала нудно і безперспективно. Втім, після звільнення Василя Вікторовича, клуб не став шукати амбітного кваліфікованого спеціаліста і довірив команду дебютанту, в минулому успішному футболісту «Динамо», Віталію Косовському. Зараз «Ворскла» бореться за виживання. Та традиційно, про все по порядку.

Що відбувається з Костянтином Жеваго

В країнах, де футбол це щось більше, ніж чиясь забавка, футбольні клуби функціонують як самостійні бізнес-проекти. Але іноді, вони прив’язані до іншого великого бізнесу. Приміром, купуючи енергетик «Ред Булл», ви частково фінансуєте австрійський «Зальцбург» чи німецький «Лейпциг». Така сама історія з леверкузенським «Байєром», який і назву і прізвисько «фармацевти» має від світової фармацевтичної кампанії. І якщо завтра, якимось дивом збанкрутують «Ред Булл» чи «Bayer» — «Зальцбург», «Лейпциг» і «Байєр» матимуть серйозні проблеми. І це ще відносно успішні футбольні клуби, які заробляють на телеправах, атрибутиці і трансферах.

В Україні немає брендів таких масштабів, але футбол теж прив’язаний до бізнесу своїх власників. Недарма на футболках «Шахтаря» завжди красувалася емблема групи компаній «СКМ». І тут також становище клубу чітко корелюється зі становищем бізнесу його власника. І лише якщо клуб не є збитковим, а принаймні виходить «в нуль», є шанс не втратити все. Прикладами цього можуть слугувати донецький «Шахтар» та луганська «Зоря» — команди намагаються заробляти на телеправах, продають футболістів та регулярно грають у Єврокубках. При цьому, не зважаючи на те, що вони вже п’ятий рік «кочують» в чужих містах вони примудряються бути на вершині УПЛ. Не є винятком і полтавська «Ворскла», багаторічним спонсором якої є швейцарська група компаній «Ferrexpo» і її мажоритарний акціонер Костянтин Жеваго. Крім того Жеваго володів банком «Фінанси і кредит», ПАТ «Кременчукм’ясо» і багатьма іншими активами. І звісно ж це все забезпечувало існування полтавської «Ворскли», навіть при тому, що клуб — абсолютно збиткова установа.

Костянтин Жеваго

Банк «Фінанси та кредит» накопичив заборгованість перед вкладниками. Ще у грудні 2015-го банк визнали неплатоспроможним. В грудні того року НБУ прийняв рішення про відкликання ліцензії у банку і його ліквідацію. Приблизно в той період почалися перші чутки про те, що футболістам «Ворскли» не платять зарплату.

В липні 2016-го у клубі з’явився Олег Лисак, якого спочатку представили як людину, яка опікуватиметься дитячо-юнацьким футболом. Втім, по факту його запросили як антикризового менеджера, який має владнати ситуацію з боргами і керувати клубом. Але до нього ми повернемося пізніше.

Зараз ситуація ще серйозніша, аніж у 2016-му. Державне бюро розслідувань взялося за банк «Фінанси та кредит». Керівників банку і конкретно Жеваго підозрюють у розтраті та легалізації 2,5 мільярди гривень. Костянтина Валентиновича викликали у ДБР для вручення підозри, але оскільки він туди не з’явився, йому її вручили заочно. Сам олігарх все заперечує, але це не допомагає. Костянтина Жеваго оголосили у розшук, і очевидно, що в Україні він найближчим часом не з’явиться. Про серйозність намірів ДБР свідчить і заява його очільника Романа Труби на останньому брифінгу:

«Минуло кілька днів, як було викликано для вручення підозри Жеваго. І це одне з тих проваджень, де проявляється принципова позиція слідчих ДБР — незалежно від статусу, зв’язків та ресурсів.

Жеваго не з’явився, тому підозру було оголошено заочно. Після того відбуваються закономірні слідчі дії: отримання у суді дозволу на можливість затримання, а також оголошення підозрюваного у відповідні розшуки.

Цей процес розпочато. Він на даному етапі триває. Ми звернулися в суд з метою отримання такого дозволу. На даний час він оголошений у розшук, але вживаються заходи для оголошення його в подальшому у міждержавний розшук».

«Економічна правда»

Варто зазначити, що Костянтин Валентинович вже не народний депутат України, тому не має недоторканості. Зараз він тимчасово залишив посаду гендиректора «Ferrexpo» щоб «вирішити питання в Україні». Водночас, тут починають заарештовувати його активи. Так вже продають «з молотка» ПАТ «Кременчукм’ясо» за стартовою ціною 92 млн грн. До слова, «Кременчукм’ясо» — один зі спонсорів «Ворскли».

Майно «Кременчукм'яса» виставлене на продаж на сайті «СЕТАМ»

«Ворсклу» відбирати і продавати не будуть. Стадіон і базу клуб орендує, а сам він зареєстрований на кіпрського пенсіонера Деметру Косма Ігл. Втім, у самого президента серйозні проблеми і це певна річ позначається на клубові.

Що відбувається з «Ворсклою»

Клуб: легіонери, пафос, закритість

Як ми вже згадували нижче, у 2016-му році у клубі з’явився новий менеджер — Олег Вікторович Лисак. Його завданням було розібратися з боргами, оновити клубну структуру і «змусити» клуб заробляти. Роботу з вболівальниками віддали на аутсорс, а для ефективної селекції до «Ворскли» запросили колишнього директора академії «Шахтаря» - Олександра Фундерата. За цей час «Ворскла» встигла завоювати бронзові нагороди УПЛ і вийшла до Ліги Європи, а потім настало похмілля.

В сезоні 2018/2019 «Ворскла» вдруге в історії зіграла у груповому етапі Ліги Європи і здобула першу в своїй історії перемогу на цій стадії, витиснувши максимум з протистояння з «Карабахом». При всьому цьому гра команди Василя Сачка залишала бажати кращого: лонгболи, флангові проходи-навіси-простріли.. все. Козирями ворсклян були лише дисципліна і характер. Потім і вони зійшли нанівець. З футболістами не розплатилися по боргах, команда провалила перший етап чемпіонату і не потрапила до верхньої шістки, що вдарило як по спортивних, так і по фінансових амбіціях клубу. В цей час в команді почали з’являтися легіонери. Після приходу Олександра Фундерата клуб змінив вектор розвитку. В команді на проблемні позиції — Артур та Ніколас Карека. Пізніше з’явилися африканці Ібрахім Кане та Наджеб Якубу, а також балканці Едін Шехіч та Тодор Петровіч. У підсумку всі трансфери, крім балканців, виявилися провальними. До того ж, це внесло певний розлад у колектив, адже за нашою інформацією, легіонери отримували свою зарплатню, в той час як деяким старожилам ще не виплатили всі борги.

Олег Лисак та Олександр Фундерат

Варто відзначити і позитивні моменти — клуб почав використовувати футбол як майданчик для реклами, а на дитячо-юнацькому рівні, команди «Ворскли» демонструють гарні результати. Команди U-21 і U-19 знаходяться серед лідерів у своїх чемпіонатах. Втім, основна команда почала рух донизу. Василь Сачко не витримав перевірки на міцність і після того, як «Ворскла» в сезоні 2018/2019 провалила перший етап чемпіонату його звільнили. За логікою, на зміну відносно успішному, Василю Сачку мав прийти більш кваліфікований тренер. Але замість наставника із серйозним реноме і для таких же серйозних завдань, команду очолив тренер дубля Віталій Косовський, який до цього ніколи не тренував дорослу команду. Так почався шлях в нікуди. І все це на фоні серйозних проблем Костянтина Жеваго. Тобто маємо збіг двох факторів — проблеми у спонсора плюс розлад всередині клубу. При цьому керівництво не відповідає на дзвінки журналістів і нічого не коментує. Олега Лисака можна побачити у медіа лише у лояльній програмі «Футбольний погляд» на каналі, який належить Костянтину Жеваго.

Команда: брехня і психологічна дупа

Варто почати з самої появи Віталія Косовського у клубі. Славетний динамівець очолив молодіжку «Ворскли» у січні 2019-го. До цього він був асистентом тренера молодіжки «Динамо». Що може змусити людину перебратися з по суті аналогічної роботи в «Динамо» до полтавської «Ворскли»? Або жорсткий конфлікт з киянами, або ж перспектива попрацювати з першою командою. Це, звісно, лише наші припущення, але виглядає все так, наче Василю Сачку заздалегідь готували заміну. При цьому, на час появи Косовського у «Ворсклі», Сачко ще був головним тренером полтавців.

Віталій Косовський

Коли Косовський з’явився у команді, спочатку як виконувач обов’язків головного тренера, у нього у розпорядженні був цілий другий етап чемпіонату України. Півроку «футболу без обов’язків». Тренер мав омолодити склад і оновити команду, але за ці півроку на полі не з’явилося жодного (!) дебютанта. Натомість, він тасував футболістів, більшість з яких потім покинула команду, і Віталій Косовський не міг про це не знати.

Влітку 2019-го коли Віталій Владиславович мав можливість провести з командою повноцінні збори, на цих зборах до команди не приєднався жоден гравець. Натомість, новачки почали масово з’являтися вже під час сезону. З семи новачків, грають лише двоє — Луізао і Володимир Баєнко. Рубін Хебай, Пап Альюн, Зураб Очігава і особливо Хуанма Гарсія — всі ці трансфери максимально пафосно презентувала клубна прес-служба. Але жоден з цих футболістів наразі не приніс основній команді жодної користі.

Питання про таку своєрідну селекцію напевно варто ставити не Віталію Косовському, а Олександру Фундерату. Проте, коли Віталія Косовського напряму запитали, хто несе відповідальність за трансфери він відповів наступне:

«Яка вам різниця хто приймає рішення? Ми ведемо переговори, і найближчим часом з’являться якісні футболісти, які не просто прийдуть в команду, а підсилять її»

Тренер збрехав. Більшість футболістів не якісні, і команду не підсилили. І ось саме за це запитувати варто з нього, а не зі спортивного директора. Головний тренер команди — її обличчя і її головний речник і спікер. Часто поведінка тренера на прес-конференціях формулює ставлення ЗМІ до команди. Віталій Косовський наразі, не має чітких відповідей на запитання, а причини поразок пояснює очевидними тезами, чим остаточно губить імідж команди.

Що ж до молоді, яку анонсував Віталій Косовський, то футболісти дубля масово почали з’являтися у складі лише в одинадцятому турі, коли «Ворскла» була вже у підвалинах турнірної таблиці. Юні Максим Мельничук, Андрій Стрижак, Артем Челядін, Юрій Козиренко та пізніше Дмитро Різник дебютували в ситуації, коли команда вже опинилася на дні, і поки що не в змозі її з того дна підняти.

До слова, історії футболу є багато прикладів, коли клуб має труднощі, але кваліфікована робота тренера тримає команду на плаву. Маурісіо Почеттіно без трансферів і суперзірок у складі вивів «Тоттенхем» у фінал ЛЧ. Френк Лемпард очолив «Челсі» також без зірок і можливості підсилення. Зараз «аристократи» відкривають нові прізвища (Маунт, Хадсон-Одой, Абрахам), змагаються на два фронти, завойовують респект вболівальників по всьому світу і гордо носять прізвисько «малюки Лемпарда». Френк теж тренер без досвіду, і теж очолив команду у кризовий період, коли треба змінювати покоління і омолоджувати склад. Словом, Віталія Косовському є у кого повчитися.

Наразі ж ми маємо ситуацію, яку дуже точно описав капітан ворсклян Володимир Чеснаков: «Команда знаходиться у психологічній дупі. Після таких матчів хочеться взагалі закінчити з футболом».

Чого чекати далі

Ситуація, коли президент українського футбольного клубу має проблеми з бізнесом і законом далеко не нова. Подавання у розшук, арешти майна, вигнання — все це ми вже бачили у інших клубах. Доля цих клубів була абсолютно різною. У «Ворскли» теж не так багато варіантів розвитку, спробуймо їх розглянути на прикладі інших українських клубів.

Варіант «Карпат» — спокійне існування з невдалими результатами

В серпні 2017-го на Львівщині сталося ДТП, внаслідок якого загинула 31-річна жінка Наталя Тріла. Автомобіль президента «Карпат» Петра Димінського на великій швидкості врізався в машину загиблої. За свіченнями очевидців, за кермом був саме Димінський. Справа швидко набула резонансу, Димінського оголосили у розшук і проти нього відкрили кримінальну справу. Власне він і досі в розшуку. Втім, це не заважає існуванню «Карат». Львів’яни хоч і не демонструють високих результатів, але тримаються в УПЛ, і навіть примудрилися здійснили трансфер Мар’яна Шведа в «Селтік». При цьому Димінський, перебуваючи за кордоном, іноді з’являється до команди на збори і навіть фотографується з футболістами. Але тут варто зазначити, що за звинувачення у скоєнні ДТП, ніхто не арештовує активи Димінського. «Карпати», навіть мають схожі проблеми з «Ворсклою» — неякісних легіонерів, відсутність харизматичного і кваліфікованого тренера, відсутність гри і результатів. І це при тому, що Петро Димінський — фанат футболу, чого не скажеш про Жеваго.

Варіант «Чорноморця» — виліт у першу лігу

Проблеми власника «Чорноморця» Леоніда Клімова дещо схожі на проблеми Жеваго. Тут і арешт активів з відчуженням і крах «Імексбанку», який належав Клімову і спонсорував «Чорноморець». І навіть шлях одеситів схожий на полтавський: гра в груповому етапі Ліги Європи — проблеми з зарплатою — відтік футболістів — роль аутсайдера. Але при цьому, одесити вже догралися до вильоту з УПЛ. Зараз команда посідає одинадцяте місце в турнірній таблиці першої ліги, і підвищення у класі їй наразі не світить.

Варіант «Дніпра» і «Металіста» — зникнення з можливою реанімацією

Коли не до футболу через проблеми з бізнесом і законом стало Сергію Курченку та Ігорю Коломойському — «Дніпро» і «Металіст» просто зникли. Проект «Дніпро» визнав себе банкрутом і по факту трансформувався у проект «Дніпро-1», зберігши команду і тренерський штаб. Команда за два роки повернулася в УПЛ і зараз в турнірній таблиці знаходиться вище ніж «Ворскла». Харківський «Металіст» же, після того як почалися проблеми у Курченка, зник зовсім. Проект «Металіст 1925» не має до Курченка жодного стосунку.

Епілог

З великою ймовірністю, команда «Ворскла» не вилетить з УПЛ за спортивним принципом. Цього сезону вилітає лише одна команда і враховуючи аргументовані чутки, про скору кончину ФК «Львів», цією командою можуть стати саме львів’яни. Та й за спортивним принципом — «Ворсклі» достатньо перемогти мертву команду Володимира Мазяра, і виліт вже не загрожує. Питання в тому що буде далі — а там можливі всі ці три вище згадані сценарії. Можливий і позитивний — менеджери клубу переглянуть свою політику, знайдуть системні помилки і клуб таки почне розвиватися. Потенціал для цього є — не дарма ж молодіжні команди демонструють високі результати.

Після поразки від «Зорі», вболівальники «Ворскли» суворо говорили з футболістами і тренером. Поміж претензій прозвучала фраза: «З кого нам запитувати?». Все дуже просто, таких людей троє, і до кожного з них є свої запитання:

До віцепрезидента Олега Лисака

 • Чому клуб, який претендує на високі позиції в чемпіонаті, замінив Василя Сачка тренером-дебютантом? Які ще кандидатури розглядалися і в кого Косовський виграв конкуренцію?
 • Чому керівництво клубу закрилося і жодним чином не спілкується ні з медіа, на з вболівальниками?
 • Чому відвідуваність матчів «Ворскли» стрімко падає?
 • Чому клуб не озвучує чітких і конкретних завдань на сезон?
 • Чи шукає клуб нового тренера?

До спортивного директора Олександра Фундерата

 • Чому нові футболісти почали з’являтися в команді вже після зборів?
 • Чому ці гравці виявилися не здатні підсилити команду? Під які завдання вони приходили?
 • Чому «Ворскла» за час його роботи не продала за гроші жодного футболіста? До слова, коли він заступив на посаду, він публічно пообіцяв, що за рік клуб зможе продати гравця за мільйон доларів.

До Віталія Косовського

 • Чому за півтора сезони роботи в команди, лише зараз почали з’являтися молоді гравці з системи клубу?
 • Чому команда втратила всі морально-вольові якості, якими козиряла в часи Василя Сачка?
 • Чому тренер не може чітко пояснити причини провалу?
 • Хто має вирішувати «проблеми з психологією» в команді, на які часто посилається Віталій Косовський і за рахунок чого?

Попереду у «Ворскли» кубковий матч проти «Колоса», а в чемпіонаті домашній поєдинок з «Десною» і виїзд до Львова, можливо в цих матчах, відповіді на вищезгадані запитання і почнуть проглядатися. А поки що констатуємо - Володимир Чеснаков, який подарував заголовок цьому матеріалу, абсолютно правий. Зараз же, голова прес-служби говорить про те, що клуб і команда працюють у штатному режимі.

Види спорту:

Футбольні турніри: